Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kiribati Nerededir?

0 375

Kiribati Nerededir?Kiribati

Pasifik Okyanusu’nda yer alan bir egemen devlettir. Bu devlet, Büyük Okyanus’ta yer alan sıradışı bir adalar takımından meydana gelir. Oldukça önemli bir coğrafyada yer alan Kiribati, aslında hem stratejik hem de çoğu zaman tehlikeli olarak addedilebilecek bir lokasyonda bulunur. Özellikle de 7 büyük ada olarak da adlandırılan Kiribati adaları nazara alınırsa, bu adalar coğrafi açıdan Pasifik’in tam da ortasındadır ve de olası doğa olaylarında en çok etkilenen başlıca merkezlerdendir. Her ne kadar etkilense de bu durum ülkenin son derece küçük olmasının da etkisiyle dünya basınında pek de yer bulmaz. Bölge tam olarak Mikronezya olarak lanse edilen bölgede yer almasa da bu coğrafyada yaşayan insanların neredeyse tamamı Mikronezyalıdır. Kiribati, gerek Pasifik Plakası gerekse de Güney ve Kuzey Amerika Plakaları nazara alındığında buralarda yaşanan depremler sonrasında oluşan tsunamilerden çok kötü bir şekilde etkilenir.

Bu tarih boyunca bu şekilde olmuş ve de ilerleyen dönemlerde de aynen bu şekilde devam edecektir. Bu sonuca ulaşması tamamen bilimseldir. Son yıllarda yaşanan küresel ısınma da Kiribati adalarını çok olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Bu olumsuzluk öyle boyutlara ulaşmıştır ki, başta Filipinler olmak üzere Uzakdoğu’yu vuran tayfunlarında neredeyse tamamına yakını Kiribati ve de bu coğrafyanın açıklarında doğar ve de ılık Pasifik sularından beslenerek Asya’ya doğru ilerler.

Kiribati Nerededir?Hal böyle olunca, Kiribati de birçok bilim adamı için çok büyük bir araştırma üssü vazifesi görür. ”Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak lanse edilen Birleşik Krallık’ın böyle bir yakıştırmaya maruz kalmasının en önemli nedenleri arasında Kiribati bulunur. Çünkü iki ülke arasında yaklaşık 20 bin kilometre bulunur ve de bu da dünya çevresinin yarısı anlamına gelir. Birleşik Krallık bu bölgeyi üstün denizcilik faaliyetleriyle ele geçirmiş ve de kendisine stratejik bir bölge yaratmıştır. Her ne kadar Birleşik Krallık toprağı olsa da günümüzde durum artık öyle değildir. Çünkü Kiribati bağımsız bir devlet statüsü kazanmış ve de Birleşik Krallık ile olan bağlarını koparmıştır. 12 Temmuz 1979’da Birleşik Krallık’tan resmen ayrılan Kiribati o gün bugündür bağımsızdır ve de kendi ayakları üzerinde durur. Çok sayıda irili ufaklı adalar topluluğu olarak bilinen Kiribati, sınırları dahilinde çok sayıda il ve ilçe bulundurur.

Kiribati Nerededir?Bunlar içinde en önemli kabul edileni hiç şüphe yok ki, Tarawa’dır. Tarawa, Kiribati’nin en büyük ve de en önemli yerleşim yeri olmasının yanı sıra aynı zamanda da başkenti olarak dikkatleri bir anlamda siyasi olarak da üstüne çeker. Başkenti Tarawa olan bu Pasifik ülkesi sınırlarında çok az sayıda bir nüfusu barındırır. Son yapılan sayıma göre sınırları dahilinde 111 bin insanı kati bir şekilde yerleşik ağırlayan Kiribati, bölgenin en az nüfusa sahip egemen devletlerinden biri olarak kabul edilir.

Kiribati’ye ulaşmak isterseniz ve de çıkış ülkeniz Türkiye ise, bu durumda kesinlikle aktarma yapmanız gerekecektir. Çünkü bölge Türkiye’den yaklaşık olarak doğudan hesaplanırsa, 25 bin km’lik bir mesafededir. Bu da zorunlu olarak aktarmalı olarak seyahat edilmesi anlamına gelir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.