Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Silikozis Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Özellikleri Nelerdir?

0 746

Son yılların en tehlikeli solunum yolları hastalıklarından biri de silikozis hastalığıdır. Özellikle yer altı mesleklerini icra eden bireylerde ve sanayi sektöründe çalışan bireylerde çok daha sık görülebilen silikozis hastalığı solunum yolları hastalıkları arasında taşıdığı ölümcül riskleri sayesinde en tehlikeli hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle sinsi bir şekilde ilerleme gösteren silikozis hastalığı genellikle 20-25 yıl arası gibi çok uzun bir süreç sonrasında kendini tam olarak gösterebilmekte ve erken müdahale edilmediği takdirde bireyin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir. Silikozis hastalığının en olumsuz niteliklerinden biri de maalesef bu hastalığın kesin bir tedavi yöntemi bulunamamaktadır.

8315_4Bu nedenle özellikle son yıllarda bu hastalığın kesin olarak tedavi edilebilmesi amacıyla birçok tıbbi çalışmalara başlanmıştır. Genellikle 40 yaş sonrası belirtilerini kesin olarak gösterebilen silikozis hastalığı birçok ülkenin sağlık konuları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Genellikle taş ocakları, tünel ve maden ocakları gibi sektörlerde görülen silikozis hastalığının tehlikeli olmasının en önemli nedeni ise etkisini gösterdiği anlardan itibaren başta akciğer organının işlevi olmak üzere birçok vücut organlarının işlevlerini ciddi oranda tahrip etmesi ve bunun sonucunda bireyin genel sağlığını çok ciddi anlamda tehlikeye atmasıdır. Silikozis hastalığına yakalanan bireylerin zamanında tedavi edilememesi durumunda çoğu zaman hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilmektedir. Son dönemlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün de güncel konuları arasında yer alan silikozis hastalığı nedeniyle başta Türkiye’de olmak üzere birçok ülkede çok sayıda birey hayatını kaybetmiştir. Beraberinde tübiküloz hastalığa da yol açabilen silikozis hastalığının diğer olumsuz yanlarından biri de hastalığın sinsice ilerlemesi nedeniyle bireyler tarafından fark edilememesidir.

Bu olumsuz durum sonucunda ise özellikle yukarıda belirtilen iş kollarında uzun süreçler çalışan bireyler hastalığa kolayca yakalanabilmekte ve hastalığın olumsuz etkilerini maalesef çok uzunca bir dönem fark edememektedir. Silisyum tozlarının çok uzunca bir süreç sonucunda meydana gelebilen silikozis hastalığı özellikle akciğerlerde yaygın iltihaplanmaların oluşmasına neden olmakta ve bunun akabinde ise fibroz odaklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere genellikle 20-25 yılları arasında kendini tam olarak gösterebilen silikozis hastalığı bazı durumlarda özellikle silisyum tozlarına aşırı biçimde maruz kalan bireylerde 10 yıl gibi bir süreçte etkisini gösterebilmektedir.

Silikozis Hastalığının Özellikleri Nelerdir?

8315_7– En sinsi solunum yolları hastalığıdır.
– Etkisini ve belirtilerini çok uzun zamanlar sonrası gösterebilmektedir.
– Özellikle akciğerlerin işlevini zamanla tamamen tahrip edebilmektedir.
– Ölümcül bir hastalıktır.
– Tedavisi kesin olarak bulunmamaktadır.

Silikozis Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Silikozis hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır;

– Orta vadeli nefes darlığının meydana gelmesi
– Hızlı bir şekilde solunum verilmesi durumu
– Şiddetli ve sık tekrarlanan öksürük durumu
– Göğüs ağrılarının meydana gelmesi
– Ses kısıklığının oluşması
– Vücudun bazı kısımlarında meydana gelen morarmalar
– Kan öksürme durumu silikozis hastalığının en önemli belirtileridir.

Silikozis Hastalığı Genelde Kimlerde Görülmektedir?

8315_5– Yer altı madenlerinde yoğun ve uzun süreli çalışan bireylerde
– Oto boyama işleriyle uğraşan bireylerde
– Taş ocaklarında çalışan bireylerde
– Kot pantolon boyama işiyle uğraşan bireylerde
– Kimyasal maddelerin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda çalışan bireylerde
– Tünel gibi işletmelerde uzun süreler çalışan bireylerde silikozis hastalığı çok daha sık görülebilmektedir.

Silikozis Hastalığında Erken Tanının Önemi Nedir?

Silikozis hastalığında erken tanının hayati bir önemi bulunmaktadır. Fakat diğer birçok hastalıklara oranla silikozis hastalığının erken tanı edilebilmesi oldukça güçtür. Çünkü hastalık uzun yıllar içerinde ilk belirtisini gösterebilmekte bu da hastalığın kesin teşhisini oldukça zorlaştırabilmektedir. Ölümcül bir hastalık olan silikozis hastalığının ilk belirtisi fark edilmesi durumunda hastalığın ilerleme süreci engellenebilmekte ve bu sayede hastalığın tedavisi daha kolay bir hale getirilebilmektedir.

Silikozis Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Silikozis hastalığının kesin olarak tedavisi malesef bulunamamaktadır. Ancak hastalığın ilerlemesinin önünün kesilebilmesi amacıyla sadece bir takım koruyucu tedbirler alınmaktadır. Silikozis hastalığı taşıdığı tehlikeli riskleri nedeniyle ölüme neden olabilen hastalıklardan bu nedenle özellikle silisyum maddelerinin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda çalışan bireylerin bu zararlı maddelerden korunmaları gerekmekte ve bununla birlikte silikozis hastalığının ilk belirtisi görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulmalı ve şikayetler doktora aktarılmalıdır.

Not: Makale bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku