Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Colin Farrell Kimdir?

0 424

colin-farrell_9hufColin James Farrell, 31 Mayıs 1976 tarihinde, İrlanda’nın Dublin şehrinde dünyaya gelmiştir. İrlandalı bir sinema sanatçısı olan Colin Farrell, ilk televizyon deneyimini 1998 yılında BBC’nin TV draması olan Ballykissangel’de yaşamıştır. İlk sinema deneyimini ise, Tim Roth’un yönettiği bir drama türü olan The War Zone’da yaşamıştır. Burada gösterdiği performansla beraber sonrasında bir başka Hollywood yapımı olan Joel Schumacher’in yönetmenliğini yaptığı Tigerland filminde rol almıştır. Hollywood’a bu sayede iki önemli film ile iyi bir başlangıç yapan Colin Farrell, sonrasında ise, 2002 yapımı olan Phone Booth filminde gösterdiği performansla beraber bütün Amerika tarafından tanınan bir oyuncu haline gelmiştir.

Hollywood’da oyunculuk yapmadan önce, Irlanda ve New York’da yaşamış olan Colin Farrell, pornografik filmlerde rol almıştır. Babası bir milli futbolcu olan, Colin Farrell küçük yaşlarda futbol ile ilgilense de bu alanda yeteneği olmadığı söylemiştir. Psikolojik gerilim tarzındaki Phone Booth filmi birçok sinema eleştirmeni tarafından tam not almayı başarmıştır. Burada gösterdiği iyi performansla beraber, daha büyük bütçeli Hollywood yapımlarında rol almaya başlayan Colin Farrell, bu yükseliş döneminde, 2003 yapımı olan SWAT ve The Recruit’te rol almıştır. Bu iki filmde ciddi bir oyunculuk yeteneği olduğunu kanıtlayan Farrell, özellikle, The Recruit ”Çaylak” filmiyle, izleyenlerin beğenisini fazlasıyla kazanmayı başarmıştır. Bu filmde Al Pacino ile beraber başrol oynayarak kariyerini bir basamak daha yükselten Farrell, sonrasında Alexander ”İskender” filminde başrol oynama fırsatı yakalamıştır.

Colin Farrell arrives at the 71st annual Golden Globe Awards at the Beverly Hilton Hotel on Sunday, Jan. 12, 2014, in Beverly Hills, Calif. (Photo by John Shearer/Invision/AP)

Alexander filminden önce, Minority Report, Intermission, Deredevil gibi filmlerde rol alan Farrell, birçok film festivalinde ödüle aday gösterilmeyi başarmıştır.2004 yılında Oliver Stone’nun Alexander filminde, Angelina Jolie ile beraber ekran karşısına geçen Colin Farrell, Büyük Makedonya İmparatoru, İskenderi canlandırmıştır. Burada sergilediği performansla göz dolduran Farrell, sonrasında The New World filminde rol almıştır. 2006’da ise, Miami Vice’da Jamie Fox ile başrol oynamıştır. Burada da hatırı sayılır bir başarı elde eden Farrell, kariyerinin en büyük kazancını bu film ile elde etmiştir. Colin Farrell ilk büyük ödülünü, 2008 yılında kazanmıştır. 2008’de In Bruges filminde canlandırdığı karakter ona Altın Küre Ödülü’nü kazandırmıştır. Farrell bu tarihten sonra, 2011’de Fright Night, 2012’de Total Recall ile Seven Psychopaths, 2013’de Saving Mr. Banks ve 2014’de Winter Tale’s gibi yapımlarda rol almıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.