Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Siyamatik Nedir?

0 240

Doğanın için gizli olan şeyler her zaman insanlarda merak uyandırmıştır. İşte böyle bir merak sonrası ortaya çıkan Siyamatik denilen şey aslında sesi görmemizi sağlayan deneyimler. Dünyada birçok ses var. Fakat biz bunları göremiyoruz sadece kulaklarımızla duyabiliyoruz. İşte Siyamatik bilimi sesleri bir nevi görebilmemize olanak sağlıyor.

Siyamatik Nedir?

Teorik olarak tanımlarsak, seslerin görsel karşılığını araştıran bilimdir. Bu alan ilk olarak Alman fizikçi ve müzisyen Ernest Chladni’nin 1680 yılında yaptığı araştırmayla gün yüzüne çıkıyor. Chladni, metal bir nesneyi kum ile örterek yay yardımıyla titreşim gönderiyor. Böylece ses desenleri elde ediyor. Aşağıdaki videoda benzer desenleri görme imkanı bulabilirsiniz.

6043_deney

Chaldni’den sonra bu konuyu inceleyen ve bilime ismini veren aslında İsviçreli doğa bilimcisi Hans Jenny’dir. Jenny bu bilime 1967 yılında netlik kazandırmıştır. Siyamatik biliminde sesler kum ile beraber su, nişasta gibi çeşitli maddeler ile görüntülenebiliyor.

Yalnız bu maddelerin ses dalgalarına tepkisi farklı olmaktadır. Örneğin kum ile yapılan deneyde ses dalgalarından etkilenmeyen kısımlar toplanırken, su ile yapılan deneyde ses dalgalarından etkilenen alanlar toplanmaktadır.

Siyamatik Nerelerde Kullanılıyor?

Sağlıktan, doğaya birçok alanda kullanılıyor. Bazı örnekleri sizler için araştırdım.

Yunus balıkların aralarında kurduğu diyalogu anlamak için bu yöntemler yunus balıklarının etrafa dağıttığı ışınlar incelenerek yunus balığı dili sözlüğü meydana getirilmiş. Sağlık alanından örnek vermem gerekirse yukarıda bahsettiğim doğa bilimcisi Jenny, bedenimizde bulunan suları ses dalgaları ile yöneterek hücrelerin tedavi edilebileceğini ileri sürüyor. Hatta Siyamatik kullanarak terapi hizmeti veren yerler bile var.

Yazar:Betül Şahin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.