Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fondoten Seçimi Nasıl Yapılır Ve Nasıl Kullanılır?

0 317

Fondöten pürüzlü, akneli ve büyük gözenekli ciltlerdeki kusurları kapatmak için kullanılan ürünlerdir. Her cilt tipine ve ten rengine uygun fondöten farklıdır. Fondöten seçimi yaparken cildin ve ten renginin özelliklerine dikkat edilerek seçim yapılmalıdır.

Fondöten seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken konu ten rengine uygunluktur. Ten renginden koyu ya da daha açık tonda bir fondöten ne kadar iyi uygulansa da doğallıktan uzak bir görünüme neden olacaktır. Ayrıca cilt fazla lekeli ve akneli ise kapatıcılığı yüksek fondötenler tercih edilmelidir. Eğer ciltte fazla leke ve akne yoksa sadece yüzü daha sağlıklı göstermek için kapatıcılığı hafif olan ince yapıda bir fondöten kullanmak daha yararlı olacaktır.

6340_fondoten4

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise cilt tipidir. Kuru bir cilde uygulanacaksa nemlendirici özelliği olan bir fondöten kullanılmalıdır. Böylece cilt pul pul olan kuru görüntüsünden kurtulur ve daha sağlıklı görülür. Yağlı bir cilde uygulanacaksa kendiliğinden pudralı olan fondötenler kullanılmalıdır. Böylece ciltteki yağdan kaynaklanan parlaklığın önlenmesini sağlar. Su bazlı fondötenler ise cildin daha fazla yağlanmasını engeller.

Fondöten seçimi yapıldıktan sonra uygulamaya geçilmeden önce cildin fondötene hazırlanması gerekir. Bu aşamada yapılması gereken ilk adım cildin iyice nemlendirilmesidir. Cilt kuru olsun olmasın nemlendirme en önemli aşamadır çünkü fondötenin cilde tam olarak oturmasını sağlar. İyi nemlendirilmemiş bir ciltte fondöten kalıcı olmaz ve pürüzlü bir görüntüye neden olur. Kuru ciltlerin nemlendirme özelliği fazla, yağlı nemlendiricileri kullanması gerekir. Yağlı ciltlerin ise su bazlı ya da yağsız nemlendirici kullanması daha uygun olacaktır.

6340_img_0223

Yüz iyice nemlendirildikten sonra iki üç dakika kadar cildin nemlendiriciyi emmesi beklenir. İsteğe bağlı olarak bir fondöten bazı kullanılabilir. Bu ürünler fondötenin daha kalıcı olmasını sağlayan ürünlerdir. Bunun yanında ciltteki büyük gözenekleri küçülme özelliğine sahip olan bazlar da vardır. Bazlar aynı zamanda fondötenin örtücülüğünün artmasına ve cildi daha kusursuz göstermesine yardım eden ürünlerdir.

Bu aşamalar bittikten sonra fondöten uygulanmaya başlanabilir. Fondöteni yüze yaymak için için üretilen fırçalar ya da sünger formundaki ürünler sayesinde pürüzsüz bir cilde ulaşılabilir. Fondöteni el ile de cilde yayılabilir, fakat bu şekilde fondötenin kapatıcı özelliği azaltılmış olur. Kapatıcı özelliğinin tam olarak yansıtılması için sünger formdaki bir ürünle tampon hareketlerle uygulanması gerekir. Böylece pürüzsüz ve tam kapatıcı bir fondöten sonucu elde edilir. Aynı zamanda sentetik kıllardan yapılmış kabuki fırçalarla da dairesel hareketlerle yüze yayılabilir. Bu şekilde cilt makyajı tamamlanmış ve kusursuz bir görünüm elde edilmiş olunur.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.