SK Sturm Graz Nasıl Bir Kulüptür?

Sturm-GrazSK Sturm Graz, 1909 yılında, Avusturya’nın Graz şehrinde kurulmuştur. Kulübün renkleri siya beyazdır ve aynı zamanda kulüp Avusturya futbolunun en başarılı temsilcileri arasında yer almaktadır. Sturm Graz’ın başkanılığını Christian Jauk, antrenörlüğünü ise Franco Foda yapmaktadır. Avusturya Bundesliga’da mücadele etmekte olan Sturm Graz, Avusturya’nın en eski kulüplerinden bir tanesidir. Geçtiğimiz sezonu 5. Sırada bitiren Sturm Graz, Avusturya’nın Avrupa kupalarında en çok maça çıkmış kulübü olarak da kayıtlara geçmiştir. Avusturya Bundesliga’da uzun süredir mücadele eden Sturm Graz, 1998, 1999 ve 2011 yıllarında ciddi başarılar elde etmiştir. Kulüp bu dönemlerde Avusturya’yı Avrupa kupalarında başarı ile temsil etmiştir. 106 yıl önce kurulmuş olan Sturm Graz, maçlarını 15,400 seyirci kapasiteli UPC-Arena’da oynamaktadır. Kulübün en büyük rakibi, Grazer AK’dır. Sturm Graz, 1980’lı yıllarda Avrupa kupalarında çeyrek final görmeye başarmıştır. 1981 yılında ilk çeyrek finalini UEFA Kupası’nda yaşayan Sturm Graz burada tek mağlubiyet almıştır o da İngiltere temsilcisi Nottingham Forest’endir.

Sturm Graz 1990’lı yılların sonu ile 2000’li yılların başında hem Avusturya Bundesliga’da hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ciddi başarılar elde etmiştir. Sturm Graz 1998 ve 1999’da iki yıl üst üste Bundesliga şampiyonluğuna uzanırken bu sayede UEFA organizasyonlarında da boy gösterme fırsatını yakalamıştır. 2000 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde D Gurubu’nda mücadele etmiş olan Sturm Graz, Galalatasaray, Monaco ve Rangers ile karşılaşmıştır. Oldukça zor bir gurup olmasına karşın özellikle de son UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası’nın sahibi olan Galatasaray’ı Avusturya’da 3-0 yenmeyi ve dışarda da 2-2 berabere kalmayı başaran Sturm Graz topladığı 8 puanın 4’ünü Galatasaray’dan almıştır. Bu gurupta Galatasaray’ın önünde lider olarak bir üst guruplara kalmayı başaran Sturm Graz oldukça büyük bir başarının altına imzasını atmıştır. Ancak UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ikinci grup aşamasında başarısız sonuçlar alan Sturm Graz, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde elenmiş ve Bundesliga’da da 4. Sırada kalarak şampiyonluğu kaçırmasının yanı sıra Avrupa kupalarında mücadele etme hakkını da kaybetmiştir

vahaz2005 yılına gelindiğinde ciddi sorunlarla boğuşmaya başlayan Sturm Graz, iflasın eşiğine gelmiştir. Ancak bu durumdan hızla toparlanan Sturm Graz, 2009’da UEFA Avrupa Ligi gruplarına kalmayı başarmıştır. Gurupta, Galatasaray, Panathinaikos ve Dinamo Bükreş ile eşleşen Sturm Graz gurunu 13 puan ile lider bitiren Galatasaray’dan 4 puan almış ve gurup sonuncusu olarak 4 puan ile UEFA Avrupa Ligi’ne veda etmiştir. Bu döneme Galatasaray sadece Sturm Graz’a gurup aşamasında puan kaybetmiştir. Buda Sturm Graz’ın tek tesellisi olmuştur. Sturm Graz son Bundesliga şampiyonluğunu ise 2011 yılında elde etmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar