Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

FK Austria Wien Nasıl Bir Kulüptür?

0 251

FK_Austria_Wien_logo.svgFK Austria Wien, Avusturya Bundesliga’da mücadele eden ve UEFA Lisansı sahibi bir kulüptür. Avusturya’nın en başarılı futbol kulüplerinden biri olarak kabul edilen Austria Wien, 15 Mart 1911 tarihinde, Avusturya’nın başkenti Viyana’da kurulmuştur. Kulüp bu yüzden ”Wien” adını almıştır. Orta ve Doğu Avrupa’nın en başarılı kulüplerinden biri olarak kabul edilen Austria Wien, uzun yıllar Avrupa kupalarında mücadele eden takımlar arasında yer almayı başarmıştır. 100 yılı aşkın bir futbol mazisine sahip olan Austria Wien, maçlarını 12,500 seyirci kapasiteli Franz Horr Stadı’nda oynamaktadır. Kulübün başkanı Wolfgang Katzian iken teknik direktörlük görevini Thomas Parits üstlenmiştir. Ayrıca kulübün atrenörlük görevi de Gerald Baumgartner’ya verilmiştir. Geçtiğimiz sezonu 4. Sırada tamamlayan Austria Wien, Bundesliga’nın en başarılı 3 kulübü arasında yer almaktadır. Ancak son zamanlarda Salzburg’un Redbull ile olan ortaklığı sonucu, şampiyonluk mücadelesi vermekte güçlük çeken Austria Wien hızla kan kaybetmektedir.

Avusturya futbolunun lokomotiflerinin başında kabul edilen Austria Wien, Bundesliga’da elde ettiği 24 şampiyonluk ile bu alanda rakiplerini geride bırakmış ve en başarılı 2. takım olarak kayıtlara geçmiştir. Ayrıca Austria Wien, Bundesliga’dan hiç küme düşmemiş iki takımdan biri olarak ligin en değerli markasına sahip futbol kulübü olarak kabul edilmiştir. Elde edilen 24 Bundesliga şampiyonluğu dışında, 27 kez de Avusturya Kupası’nı kazanmış olan Austria Wien, 6 defa da Avustruya Süper Kupası’nda mutlu sona ulaşmıştır. Ulusal bazada 57 adet büyük kupası bulunan Austria Wien’in UEFA karnesi de oldukça etkileyicidir. UEFA organizasyonlarında 1960’lı yıllardan itibaren yer almayı başaran Austria Wien, birçok kere çeyrek ve yarıfinal görmeyi başarmıştır. Bunun yanı sıra, Viyana temsilcisi, 1978 yılında kulüp tarihinin en başarılı sonucuna yaklaşmıştır ancak bu gerçekleşmemiştir. UEFA Kupa Galipleri Kupası’nda 1978 yılında finale kadar yükselmeyi başaran Austria Wien, finalde kupaya uzanmayı başaramamıştır.

fak-osttribuneBu başarının haricinde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de boy göstermiş olan Austria Wien, burada da finale yaklaşsa da en iyi performansı yarıfinal olmuştur. Herhangi bir Avrupa kupası kazanamayan Austria Wien yine de Avusturya’nın Avrupa kupalarında en iyi temsilcisi olmayı başarmıştır. 24 kez Bundesliga şampiyonluğu yaşamış olan Austria Wien en son şampiyonluğunu 2013 sezonunda elde etmiştir. Avusturya Kupası’nda ise son zaferi 2009 yılında gelen Viyana temsilcisinin en büyük rakibi aynı şehrin bir diğer temsilcisi olan Rapid Wien’dir. Rapid Wien aynı zamanda Avusturya’nın en başarılı takımlarından biri olarak kabul edilmektedir. UEFA bazında Avrupa kupası sevinci yaşayamayan Austria Wien, buna rağmen Mitropa Kupası’nı iki kez kazanma başarısı göstermiştir. Bu Austria Wien’in kıtasal bazda kazandığı tek başarıdır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.