Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Soğuk Algınlığına Ve Gribe Karşı Ne Yapılmalıdır?

0 239

Soğuk Algınlığına Ve Gribe Karşı Ne Yapılmalıdır?Kışın çoğu insanın sık sık yakalandığı grip ve nezle hastalığına karşı ne yapmalıyız? Ses kısıklığı in ne yapmalıyız? İşte tüm bu soruların cevapları için bu yazıyı okuyunuz.Sonbahar ve kış mevsimleri havanın ani hava değişiklikleri gerçekleşmesi dolayısıyla nezle ve gribe yakalanmamıza daha yatkın bir ortam sağlar. Genelde insanlar grip ve nezleye yakalanma durumunda ilk olarak antibiyotik haplara sığınır. Ama çoğu uzman doktorun görüşüne göre bu antibiyotikler grip ve nezle hastalıklarına hiçbir faydası yoktur. Bu antibiyotikler ancak bakteri kaynaklı durumlarda (Sinüzit, Orta Kulak İltihabı vb.) ihtiyaç duyulur. Bu gibi hastalıklarda özellikle C vitamini tüketimine ağırlık verilmelidir.Nezle halk dilinde griple karıştırılan ama gribe göre daha kısa süre etki eden bir hastalıktır. 1-4 gün arası etkisini hissettirir. Bu hastalık daha çok solunum yoluyla bulaşan, burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı gibi belirtiler gösterir.

NEZLE GRİBE KARŞI NE YAPILMALIDIR?

-Bu her iki hastalık da el temasıyla bulaşabildiği için ellerimizi sık sık yıkamalıyız.Hasta kişi diğer insanlarla pek sık tokalaşması karşıdaki kişinin de hasta olmasına neden olduğu için hastalık döneminde tokalaşılmamalıdır
-Hastanın bardağı diğer insanlardan ayrı kullanılmalıdır. Aksi takdirde ağız yoluyla bulaşan bakteriler diğer insanların enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
-Grip aşısı olmak bu hastalıklara karşı kalıcı çözümlerden biridir.

Soğuk algınlığına yakalanmamız durumunda insanı rahatlatacak yöntemlerden bazıları da şunlardır:

Ilık ve rahat bir ortamda bulunup yatak istirahati yapmak, günlük sıvı tüketimini artırmak, bulunduğumuz ortamın nemlendirilmesi,sigaranın boğaz tahrişine neden olmasından ve öksürüğü artırmasından dolayı sigaradan uzak durmak ve tuzlu su ile gargara yapmak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Soğuk Algınlığına Ve Gribe Karşı Ne Yapılmalıdır?Sesimiz Kısılırsa Ne Yapmalıyız?

Kışın bu tür hastalıklara yakalanabileceğimiz gibi soğuk havadan dolayı sesimiz de kısılabilir. Bu durumda çoğu kişiler sıcak su, sıcak su tüketilmelidir fikrini savunmaktadır. Bunun da ses kısıklığına bir faydası var ama ses kısıklığına karşı en büyük koruyucu: belki beğenmeyebilirsiniz ama tam bir yumurtayı akıyla beraber haşlamadan kızartmadan karıştırıp içmek. Bu çözüm ses kısıklığına karşı en büyük çözüm yoludur. Ama her iki çözümde boğazımızı büyük bir oranda rahatlatacaktır.

Yazar:Yusuf Enes IŞIK

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.