Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Stresi Yok Eden Limon Yağı Hakkında Önemli Bilgiler

0 616

Stresi Yok Eden Limon Yağı Hakkında Önemli BilgilerDaha limon der demez yüzlerini buruşturanlar, ağzının suyu akanlar olduğunu hisseder gibiyim. Bütün duyularınızı harekete geçiren limon, suyu ile vücudumuzdaki PH ve alkalin seviyesini dengeler, bir taraftan kanı temizleyerek kan şekerimizi dengede tutar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek bizi bir çok hastalığa karşı korur.

Limon yağı, limon kabuğundan elde edilen esansiyel bir yağ olmakla birlikte, limon kabuğunda birçok aromatik yağ bulunmaktadır. Bu yağlar, keskin bir kokuya sahip olup duyularımıza hitap eder. Bu özellikleri ile aromaterapide kullanılmaktadır. Ayrıca esansiyel limon yağı hem fiziksel hem ruhsal hem de bilişsel olarak faydaları ile sağlığımıza bir çok katkıda bulunur.

Stresi Yok Eden Limon Yağı Hakkında Önemli BilgilerLimon Yağının Faydaları :

– Günümüz insanına sorarsanız, herkes kendini yaşam şartlarına göre farklı bir stres balonunun içerisinde hissediyor. İşte bu stresin etkilerinden yatıştırıcı etkisi ile biraz olsun kurtulmanıza yardımcı olan limon yağı, stresle birlikte hissettiğiniz kaygı, baş dönmesi, gerginlik, yorgunluk, tükenmişlik gibi duyguları ve olumsuz etkileri üzerinizden daha çabuk atmanıza yardımcı olacak doğal bir terapist gibidir.

– Limon yağını oda spreyi olarak kullanmanız durumunda, zihninizi tazeler, daha uyanık olmanızı ve konsantrasyonunuzun yüksek olmasını sağlar.

– Limon yağının yüksek vitamin değeri ile bağışıklık sisteminiz çelikten bir duvar haline gelir. Beyaz kan hücrelerini uyaran limon yağı, vücudunuzun hastalıklarla daha etkin bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

– Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayan limon yağı, gaz problemi olan kişiler için doğal bir gaz gidericidir. Ayrıca mide rahatsızlıklarına da iyi gelmekte, asidite, hazımsızlık ve mide kramplarının giderilmesinde büyük bir yardımcıdır. Limon yağı antimikrobiyal özelliği ile, mide ve onikiparmak bağırsağın bulunan bakterilere karşı iyi bir savaşçıdır.

– Ağız kokusu ve sağlığı için çeşitli ürünler denemekten ve fayda görememekten şikayetçi olan kişiler için ağız kokusunu, diş ağrılarını gidererek büyük bir problemi ortadan kaldırmak için iyi bir çözüm olmaktadır. Ağız içerisinde oluşan mikrop ve bakterileri öldürerek ağız sağlığını önemli bir boyutta koruyan limon yağı, dişlerde de doğal bir beyazlama sağlar. Tüm bu özelliklere sahip olması nedeni ile, ağız ülseri bulunan kişiler için tavsiye edilmektedir. Limon esans yağının seyreltilerek gargara yapılması ile yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm rahatsızlıklar için fayda sağlamış olursunuz.

Stresi Yok Eden Limon Yağı Hakkında Önemli Bilgiler– Limon yağında bulunan yüksek düzeydeki vitaminler tırnak sağlığınızı önemli ölçüde korumaktadır. Tırnakları çabuk kırılan ve güçsüz bir yapıya sahip olan kişiler limon yağı ile tırnaklarına masaj yaparak tırnaklarını güçlendirebilirler. Ayrıca tırnakların etrafında oluşan ve her an bizleri tehdit eden tırnak enfeksiyonlarını engellemek için kullanılmaktadır.

– Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisine destek olan limon yağı, astım, bronşit, koah, uyku apnesi, pnömoni gibi bir çok rahatsızlığı bulunan hastalarda oluşan öksürüğü rahatlatır ve hastanın nefes almasını sağlar. İçeriğindeki limoneni bazı astım hastalarında ataklara sebep olabildiğinden doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

– Vücuttaki kas ve eklem ağrılarına iyi gelen limon yağı, artrit ağrısında önemli ölçüde azalma sağlar.

* Ağrılar için şu şekilde kullanmanız mümkündür. 1 bardak içme suyuna ya da meyve suyuna 2-3 damla damlatarak elde ettiğiniz içecek ağrılarınız için doğal bir ilaç olacaktır.

* Hint yağı ile 6-7 damla limon yağını karıştırarak ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürebilirsiniz. Uygulamadan sonra yağı sürdüğünüz bölgeyi sarabilirsiniz. Hissettiğiniz sıcaklıkla eklemleriniz rahatlayacaktır. Artrit ağrılar için etkili bir uygulamadır.

– Vücudumuzdaki bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade ettiğimiz limon yağı, bunu vücudumuzu enfeksiyonlardan koruyarak başarır. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonları için kullanıldığında çok etkilidir. Akciğerleri temizleyici etki yapmaktadır. Temiz, enerji veren kokusunu hissetmek ve bu rahatsızlıkların etkilerini azaltmak için buharlaştırıcıya 5-6 damla limon yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

– Yağ ve toksinleri parçalayıcı özelliği olduğu için zayıflamanıza yardımcı olur. Beyne tokluk sinyalleri gönderir. Ancak etki göstermesi için sağlıklı iyi bir diyet listesine sahip olmanız gerekmektedir.

– Vücuttaki dolaşımı destekleyerek damarların sağlıklı olmasını ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Böylece kalp sağlığını ve varikoz gibi damarsal rahatsızlıkları da engelleyen limon yağı, selvi yağı ile birlikte kullanıldığında damarlar üzerinde çok etkili olmaktadır.

– Candida rahatsızlığına karşı büyük bir mücadele veren limon yağı, maya enfeksiyonları için doğal bir çözüm olarak görülmektedir.

– Vücuttaki yağ üretimini dengeleyen limon yağı, saçlardaki ve ciltteki aşırı yağlanmayı engeller. Ayrıca yağlı ciltte görülen lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ciltte sıkılaşma, temizleme etkileriyle doğal etkilerini bizlere sunar. Antiseptik özelliği ile ise, çoğu insanın hayatında problem teşkil eden sivilcelerin tedavisinde bizlere yardımcı olur. Sivrisineklerden sizi uzaklaştırarak sivrisinek sokmaları sonrasındaki kaşıntıları giderir.

– Nasırları tedavi edici etkisini, tropikal olarak uygulandığında görmeniz mümkündür. Hindistan cevizi yada badem yağı ile karıştırılarak yatmadan önce ve sabahları nasırların üzerine uygulandığında nasırlar üzerinde tedavi edici bir etki göstermektedir.

Stresi Yok Eden Limon Yağı Hakkında Önemli BilgilerLimon Yağının Zararları :

– Şu ana kadar bir yan etkisi tespit edilmemiş olsa da hamile ve emziren bayanlar ile çocuklar için önerilmemektedir.

– Cilt üzerinde tahriş edici etkisi olabileceğinden kullanmadan önce cildin küçük bir bölgesinde denenmelidir.

– Astım hastalarında doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Kaynakça:
faydalarizararlari.com
onikibilgi.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku