Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Spastik Kolon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 465

Spastik Kolon Nedir? Belirtileri Nelerdir?Sınava giren öğrencilerin, hassas insanların ve stresli kadınların hastalığı olarak bilinen karın ağrısı, gurultu, ishal veya tam tersi kabızlık şeklinde görülmektedir. Doktorlar kısaca kolit ismini kullansa da bilinen adı spastik kolondur. Kolit uzmanlık kitaplarında ve kaynaklarında aslında ince bağırsağın yüzeyini saran iltihap anlamındadır. Spastik kolona kolit denilmesi bilindik bir şey fakat yanlış bir isimdir.

Spastik kolon her 5 insanın 1’inde görülen, genelde sabahları karşılaşılan, sorunu yaşayan kişilerce pek önemsenmeyen, yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bazen stresten, bazen heyecandan gibi basit nedenlerle de olsa, bu hastalık bazı durumlarda kanserin ve buna benzer ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Eğer bu durumdan şikayet ediliyorsa doktora başvurmak ve hastalığın sebebini araştırmak yapılacak en doğru harekettir.

Spastik Kolon Nedir? Belirtileri Nelerdir?Hastalıktan şikayetçi olan kişi uzmana başvurduğunda, idrar incelemesi, kan testi, kolonoskopi , sigmoidoskopi gibi görsele dayanan testler yapılır. En iyi sonucu verdiği söylenen sistem kolonoskopidir. Ucunda kamera bulunan bir araç bağırsaklara sokularak, görüntü alınmakta, alınan görüntüde hastalığa neden olan rahatsızlıklar algılanmaktadır. Genede bağırsak incelemelerinde herhangi bir problemle karşılaşılmazsa spastik kolon teşhisi konulur. Eğer başka bir bağırsak sorunu varsa bu psikolojik bir hastalık olan spastik kolon değildir.

Hastalığın tanısı koyulduktan sonra strese bağlı sorunların ve ruhsal problemlerin düzeltilmeye çalışılmasından başka bir tedavi seçeneği bulunmuyor. Sinirsel rahatlatma ve benzer ilaçların kullanımı(tavsiye edilmez) ile geçici çözümler sunulabilir. Stresten kurtulma yolları, düzenli beslenme, heyecanlanmamaya özen göstermek yapılması gereken en etkili yöntemlerdir

Yazar:Sinan Uza

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.