Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Steam Nedir?

0 394

4784_oyunlar_ve_portallar_steam_rekoruValve Corporation tarafından tasarlanan bir dijital dağıtım platformu olan Steam, Ekim 2010 itibariyle 300 milyon kullanıcı hesabı bulunmaktadır. Steam, oyunları inceleyebildiğiniz ve satın alabildiğiniz, co-op oyunlar için size altyapı sunan bir oyun sağlayıcısıdır. Bu dönemlerde popülerliği oldukça arttığı için bir çok oyun firması oyunlarını bu platformdan satmayı tercih ediyor. 28 Eylül 2012’den itibaren tam 2000 oyuna Steam üzerinden erişmek mümkün.

Düşük fiyata yüksek eğlence

Kutu içerisinde satılan oyunlara nazaran daha uygun fiyatlara sahip olan dijital oyunların maliyeti de daha az oluyor. Oyunu herhangi bir teknoloji mağazasından almaya kalktığımız zaman, oyunun fiyatının yanında bir çok aracı firmanın eklediği karları da ödemiş oluyoruz. Fakat Steam gibi platformlar da herhangi somut bir mağaza olmaması, maliyeti oldukça düşürüyor ve buda oyunların fiyatlarını biz oyun severler için olumlu etkiliyor. Bazı günler Steam de büyük indirimler geçekleşebiliyor. Örnek vermek gerekirse 50$’lık bir oyunu 9.99$’a bulmanız mümkün olabiliyor.

Çoklu platformda çoklu mutluluk

4784_steam_trading_cards_02

Steamin en büyük özelliği oyunlarda sunduğu çoklu platform desteği. Windowsun yanı sıra Mac ve Linux platformlarına da oyun desteği sunmakta. Satın aldığınız bir oyun diğer platformları destekliyorsa bu oyunu diğer bilgisayarlarda da oynama fırsatı bulmuş oluyorsunuz.

Bir kaç tık ile oyunlarınızı yedekleyin

Steamin bize sunduğu özelliklerinden bir tanesi de, oyunlarımızı yedekleme imkanı. Yeni bir bilgisayar aldınız ve oynadığınız oyundaki verileri bu yeni bilgisayarınıza taşımak için onlarca GB’lık dosyaları Steam üzerinden indirmeniz gerekecek. İşte bunun yerine Steam üzerinden harici veya dahili bir yedek alabilirsiniz. Yedekleme işlemi sırasındaki bölümlendirme işlemini program kendiliğinde gerçekleştirmekte. Bir kaç tık ile oyunlarınızı yedekleyebiliyorsunuz.

Steam ile bulutlara yükselin

Steamin son özelliği de bulut desteği. Şöyle bir senaryo hayal edelim: Yeni bir bilgisayar satın aldınız ve Steam’i bu bilgisayara kurdunuz. Eski bilgisayarınız da oynarken oyun içinde bir çok puan, madalya vb. ödüller kazandınız. Peki bu ödülleri yeni bilgisayarınıza nasıl aktaracağız, tabi ki de Steam’in bulut desteği sayesinde. Bu bulut desteği sayesinde tüm kayıtlarımız buluta atılıyor ve olduğu gibi korunuyor. Hangi bilgisayar olursa olsun, Steam ile oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Yazar:Doğan Can Ülker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku