Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nano-Gümüş Nedir ve Yüz Maskelerinde Ne Kadar Etkilidir?

0 169

Yüz maskelerinin günlük hayatımızın bir parçası olduğu zamanlar vardı ve hala bizimle kalmaya niyetli gibi bir durum söz konusu. Bu yüzden doğru maskeyi seçmek çok önemli bir hale gelmektedir. Güvenlik, kullanım kolaylığı ve seçiminizin siz ve etrafınızdakiler için en iyi korumayı sağladığından emin olmak istersiniz. İşte bu noktada Nano-Gümüş Teknolojisinden yararlanan bir yüz maskesi devreye giriyor.

Nano-Gümüş Nedir?

Gümüş, doğal antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle yüzyılı aşkın bir süredir birçok tıbbi durumun tedavisinde kullanılmaktadır. Nanoteknoloji bilimi sayesinde nano-gümüş, gümüşün nano boyutlu parçacıklara (metrenin yaklaşık 1 milyarda biri) indirgenmesiyle oluşturulmaktadır. Gümüş doğal olarak oksijen alışverişini durdurarak bakterileri öldürse de, nanoteknoloji bu özelliği arttırmaktadır. Antimikrobiyal ve antibakteriyel korumaya yönelik artan tüketici ihtiyacı göz önüne alındığında, nano-gümüş bu alanda büyük umut vaat etmektedir.

Mükemmel antimikrobiyal özellikleri nedeniyle nano-gümüş, giysiler, çarşaflar, biberonlar ve kozmetikler gibi çok sayıda ürünün yanı sıra bandajlar, kateterler ve hatta hastane kapı kolları gibi tıbbi uygulamalarda da kullanılmaktadır.

Nano-Gümüş ile Üretilen Yüz Maskelerinin Faydaları

Son yıllarda Nano-Gümüş Teknolojisi, her gün takılabilen koruyucu yüz maskelerine dahil edilmeye başlandı.

Koruyucu Yetenek

Nano-gümüşün yukarıda özetlenen faydalarına ek olarak, nano-gümüş partikülleri bakteri ve mantarların büyümesini yavaşlatan iyonlar salgılar. Sonuç olarak nano-gümüş, yüz maskeleri için hayati bir özellik olan virüsleri ve bakterileri öldürür.

Uzun Ömürlülük

Uzmanlar tarafından yapılan testlere göre, nano-gümüş maskelerin bakteri içeriği standart bir maskeden daha düşüktür. Bu testlerde maskelerin yaklaşık yedi gün boyunca günde sekiz saat boyunca etkili ve güvenli bir şekilde kullanılabileceği kanıtlanmıştır.

Nano-Gümüş Maskelerin G. Vietnam’daki Başarısı

Yüz maskelerine olan talep dünya çapında artmaya devam ederken, Vietnamlı üreticiler nano-gümüş yüz maskelerinin üretimi ve dağıtımında öncü olmuştur. Maskelerinin özellikleri, sağladıkları korumanın ve ülkedeki düşük salgın oranının anahtarıdır.

Vietnam Yüz Maskelerinin Temel Özellikleri

Kumaş maskelerin sağladığı koruma, uygun malzeme seçilerek ve maske katmanlarının sayısı artırılarak iyileştirilebilir. Nano silver yüz maskeleri, tasarımının korumayı önemli ölçüde artırabileceğine dair verilerle tutarlı olarak, her biri nano-gümüş ve diğer antimikrobiyal özelliklerle aşılanmış üç katmandan oluşmaktadır.

Ayrıca bu yüz maskeleri suya dayanıklıdır. Kullanıcıdan su ve damlacıkları emdikleri için maskeler daha uzun süre kuru kalarak daha uzun saatler boyunca takılabilmelerini sağlar.

Nano gümüş olarak da bilinen veya AgNP olarak adlandırılan gümüş nanopartiküller, 1-100 nm aralığında birincil boyutlara sahiptir ve genellikle aglomeralar oluşturur. Gümüşün antimikrobiyal özellikleri, antik Yunan ve Roma toplumları tarafından ilaç olarak ve su depolamak için kullanılması da dahil olmak üzere tarih boyunca iyi bir şekilde belgelenmiştir. Günümüzde AgNP’ler sağlık hizmetleri ortamlarında, alternatif tıpta ve ev ürünlerinde sıklıkla bulunmaktadır.

Hastanelerde nano gümüş, entübasyon hortumlarında, hastane perdelerinde, bandajlarda ve tıbbi önlüklerde Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı bir antimikrobiyal olarak kullanılmaktadır. Kolloidal gümüş ve boğaz spreyleri gibi nano gümüş içeren alternatif tıp ürünleri, 650’den fazla bakteri, mantar ve virüsü öldürme yeteneği de dahil olmak üzere sayısız iddiaya sahiptir. Piyasada nano gümüş içerdiği iddia edilen diğer ürünler arasında diş fırçaları, bebek battaniyeleri, havlular, yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreleri, çoraplar ve tişörtler bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalar, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi yoluyla AgNP’ler içerdiğini iddia eden tüketim mallarının aslında nano gümüş içerdiğini, ancak hepsinin reklamı yapılan miktarda olmadığını doğrulamıştır.

AgNP’lerin antimikrobiyal etkileri kapsamlı bir şekilde çalışılmış ve insan immün yetmezlik virüsü (HIV),15 chikungunya virüsü, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüsü (SARS-CoV), ve herpes simpleks virüsü (HSV-2), dahil olmak üzere çeşitli virüslere karşı etkili olduğu gösterilmiştir. AgNP’lerin potansiyel antiviral mekanizmalarından biri, viral zarf proteinleriyle bağlayıcı etkileşime girerek virüsün konağın hücre zarlarına bağlanmasını engellemeleridir. Buna ek olarak, AgNP’lerin boyutunun genellikle antiviral etkinliklerini etkilediği düşünülmektedir, ancak bu konuda hala tartışmalar devam etmektedir. Uzmanlar, çapı 7 ila 20 nm arasında olan AgNP’lerin lipid zarfındaki virüs bağlanma proteinlerini bozma kabiliyetine sahip olduğunu ve bunun da virüsün hücreyle etkileşime girmesini engellediğini öne sürmektedir. Bu boyut aralığı, HIV gibi virüslere karşı ∼10 nm’nin optimum olduğunu öne süren Elechiguerra ve arkadaşları tarafından desteklenmektedir.

Antimikrobiyal etkinliği doğrulamak için, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) ve Amerikan Test ve Malzeme Derneği (ASTM) gibi düzenleyici kurumlar, üretici tarafından yapılan iddiaların geçerliliğini sağlamak için ürünler için çeşitli sertifikalar sağlar.

ISO 18184:2019 özellikle ilgi çekicidir, çünkü bu tekstil sertifikası ürünün antiviral yeteneklere sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, ISO 18184:2019 sertifikası yalnızca test edilen belirli virüsleri içerdiğinden, sertifikalı bir tekstil, açıkça belirtilmediği sürece SARS-CoV2’ye karşı mutlaka koruma sağlamaz.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku