Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Steve McClaren Kimdir?

0 192

9285631-largeStephen ”Steve” McClaren, 3 Mayıs 1961 tarihinde, İngiltere’nin York şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir profesyonel futbolcu olan Steve McClaren, şu an itibariyle teknik direktörlük yapmaktadır. Futbolculuk döneminde orta saha olarak görev yapmış McClaren, İngiltere’nin ”asonsör” olarak tabir edilen birçok ekibinde forma giyme fırsatı bulmuştur. Bu ekipler arasında Hull City, Derby County ve Bristol City gibi küçük bütçeye sahip kulüpler yer almaktadır. McClaren, ilk profesyonel mukavelesini 1979 yılında Hull City ile yapmıştır. Burada 6 yıl boyunca forma giymiş olan McClaren, toplam 178 lig maçında görev almış ve 16 kez de gol sevinci yaşamıştır. Hull City ile olan kariyerini 1985 yılında Derby County’e transfer olarak sonlandıran McClaren, Derby County formasını 2 yıl boyunca giymiştir. Bu iki yılda 25 maça çıkmış olan Steve McClaren, gol atma başarısı gösterememiştir. Derby County’nin sözleşmeli futbolcusu iken 1987 yılında Lincoln City’e kiralanan McClaren burada kötü bir süreç geçirmiş ve 1988’de Bristol City’e bedelsiz olarak transfer olmuştur. Bristol’de 1.5 yıl geçirmiş olan McClaren, 61 maçta görev yapmış ve 2 de gol atmıştır. 1989’da ise Oxford United’a transfer olan McClaren burada 3 yıl geçirmiş ve çıktığı 33 maç sonrasında futbola 1992’de nokta koyma kararı almıştır.

steve-mcclareb1992’de aktif futbolculuk kariyerini sonlandıran Steve McClaren, sonrasında Derby County, Manchester United ve İngiltere gibi ekiplerde yardımcı teknik direktörlük yapmıştır. Bu kulüplerde edindiği tecrübeler sonrası 2001 yılında İngiltere’nin en eski kulüplerinden biri olan Middlesbrough ile sözleşme imzalayan Steve McClaren, kariyerinin en iyi dönemini burada geçirmiştir. Middlesbrough ile 2004’te İngiltere Lig Kupası’nı kazanma başarısı gösteren McClaren, 2006’da ise, UEFA Kupası’nda finale kadar yükselen Middlesbrough’un en büyük yardımcısı olarak kayıtlara geçmiştir. Final sürecine kadar birçok maçı geriye düşmesine rağmen çevirmeyi bilen McClaren, finalde ise 4-0’lık bir skorla Sevilla’ya yenilmiştir. 2004 ile 2006 yıllarında aynı zamanda da Sven Goran Eriksson’un yardımcılığını yapan McClaren, 2006’da Middlesbrough’dan ayrılıp İngiltere milli takımının başına geçmiştir.

İngiltere milli takımı ile kötü sonuçlar alan Steve McClaren, İngiltere’nin UEFA Euro 2008’de yer almasını sağlayamamış ve 2007 yılının Kasım ayında takımdan gönderilmiştir. 2008’de ise Eredivisie ekiplerinden Twente’nin başına geçen McClaren, burada 2 yıl geçirmiş 2010 yılında Eredivisie şampiyonluğu elde etmiş ve birçok Avrupa kulübünün dikkatini çekmiştir. Twente ile başarılı bir grafik çizmiş olan Steve McClaren, 2010 yılında Almanya Bundesliga ekiplerinden Wolfsburg’un başına getirilmiştir. Burada fazla kalamayan McClaren, sonrasında, Nottingham Forest, Twente ve Derby County gibi ekipleri çalıştırmıştır. Şu an itibariyle Derby County’nin başında olan McClaren, takımını Premier Lige çıkarmak için çabalamaktadır. Steve McClaren teknik adamlık kariyeri boyunc, 564 maçta görev yapmış ve 262 galibiyet elde etmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.