Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gök Üzüm Nedir?

0 423

bu-uzum-baska-yerde-yokGerçek ününü, güneş görmeden kurutulduğu için doğal rengini koruması ve farklı aromasından alan gök üzüm Konya’nın Hadim İlçe’sinin, Yağcılar Mahallesi’nde yetiştirilmektedir. Burası, Toroslar’ın Aladağ Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ülkemizde, buranın dışında hiçbir yerde gök üzüm yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Sadece burada yetiştirilmesinde, sahip olduğu mikroklima ikliminin etkili olduğu söylenmektedir. Sahip olduğu farklı aromanın, yetiştirildiği yerin yüksekliği ve güneşin getirdiği avantajdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Toplamda 1500 dekarlık alanda yetiştirilen gök üzüm çeşidinde yılda yaklaşık bin ton yaş üzüm üretilmektedir. Bin ton yaş üzümden de 200 kg kuru üzüm elde edilmektedir. Diğer üzüm çeşitlerine ve kurutma yöntemlerine göre farklılık sağladığından bölge halkının önemli gelir kaynağıdır. Doğal rengini koruması sayesinde rengiyle herkesin dikkatini çekmektedir.

Bu üzümün kurutma işlemi; evlerin tavan aralarında güneş görmeden gerçekleştirilmektedir. Sonbaharda toplanan üzümler evlerin tavan arasında salkımlara teller halinde asılarak kurumaları sağlanıyor. Gölgede yapılan kurutma işleminin ardından, üzümler salkımlardan ayrılarak işlenmeye hazır hale getirilmektedir. Kurutma işlemi, gölgede yapıldığında biraz daha uzun sürmektedir.

Gök üzüm, daha çok kuru yemiş olarak tüketilmektedir. Üretim miktarının az olması nedeniyle de yüksek fiyattan alıcı bulduğu söylenmektedir. Bu üzüm çeşidi üzerinde gerekli çalışmalar yapılıp, insanların bu üzüm hakkında yeterli bilgilendirmenin sağlanmasıyla, gök üzümün önemli ticaret hacmine sahip olacağını düşünüyorum.

Kaynakça:
www.tarlasera.com

Yazar:Çiğdem Aydın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.