Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Susan Sarandon Kimdir?

NEW YORK, NY - MARCH 11: Susan Sarandon attends the 5th Annual Blossom Ball to benefit the Endometriosis Foundation of America at Capitale on March 11, 2013 in New York City. (Photo by D Dipasupil/FilmMagic)
0 459

067-susan-sarandon-theredlistSusan Sarandon 4 Ekim 1946 tarihinde, Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinde bulunan Queensde dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletlerinin en tanınmış oyuncularından biri olarak kabul edilen Susan Sarandon, The Catholic University of America mezunudur. İlk evliliğini 1967 yılında Chris Sarandon ile yapan Susan Sarandon, kızlık soyadı olan Tomalinnin yerine eşinin soyadını almıştır. 12 yıl süren evliliğini 1979 yılında sonlandıran Susan Sarandon, profesyonel oyunculuk kariyerinde Sarandon ismi ile tanınmasından ötürü kızlık soyadını geri almak yerine eski kocasının soyadını kullanmaya devam etmiştir. Susan Sarandon, profesyonel oyunculuk kariyerine 1970 yılında başlamış ve halen de kariyerine devam etmekte olan bir Hollywood yıldızıdır. 1979da boşandığı eşinin soyadını taşımaya devam eden Susan Sarandon, 1988 yılında Tim Robbins ile dünya evine girmiştir. Çiftin evliliği 21 yıl sürmüş ve taraflar 2009 yılında anlaşmalı olarak boşanmışlardır.

1970de başlayan kariyeri boyunca, birçok bölgesel ve uluslararası ödül kazanmış olan Sarandon aynı zamanda da Akademi ve BAFTA Ödüllerini de kazanma başarısı gösteren en iyi oyunculardan biridir. Hareketli geçen bir Hollywood kariyerinin yanı sıra ayrıca da çeşitli aktivizm programlarında da görev alan Susan Sarandon, UNICEFin 1999da iyilik elçilerinden biri olmuştur. Bunun yanı sıra oldukça büyük bağışlarda bulunan Sarandon, 2006da İnsanlığın Açlıkla Mücadelesi Ödülüne layık görülmüştür. Henüz 24 yaşında iken Hollywoodda rol almaya başlayan Sarandon, ilk filmi olan Joede gayet başarılı bir performans sergilemiştir. Sonrasında birçok yapımda rol alan Sarandon, 1979da A Coupla White Chicks Sitting Araund Talkingde canlandırdığı karakter ile büyük beğeni toplamıştır. Bu filmin ardından Sarandon, Estremities adlı filmde oynama fırsatı bulmuştur. 1980 yılında Atlantic City adlı yapımda gösterdiği performansla ilk kez Akademi Ödülüne aday gösterilmiş olan Sarandon, bu sayede ciddi bir sıçrama yapmıştır.

Susan-Sarandon-55Burada gösterdiği performansın ardından, sırasıyla 1991de Thelma & Louise, 1992de Lorenzos Oil ve 1994de The Clientte 4. kez Akademi Ödülüne aday gösterilse de kazanma başarısı gösterememiştir. Üst üste gelen adaylıkları 1995de de 5. adaylık olan Dead Man Walking performansı izlemiş ve nihayetinde Sarandon Akademi Ödülünü kucaklama başarısı göstermiştir. Bu ödülün yanı sıra Sarandon ayrıca, Screen Aktors Guild Ödülünü de kazanma başarısı göstermiştir. Susan Sarandonun kariyeri boyunca rol aldığı diğer bazı filmler ise şunlardır: Malcolm in the Middle, Bernard and Doris, You Dont Know Jack, Exit the King, The Rocky Horror Picture Show, Pretty Baby, The Hunger, The Witches of Eastwick, Bull Durham, White Palace, Little Women, Stepmom, Igby Goes Down, Enchanted, The Lovely Bones, Arbitrage, Tommy.

Yazar:R. Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku