Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Veganların Dikkat Etmesi Gereken Konular

0 405

Beslenme biçimlerinden biri olan veganlık son zamanlarda oldukça gündemde mi herkes tarafından tercih edilmeye başlamıştır. Bu konu ile ilgili pek çok soru işaretleri bulunur. Pek çok kaynakta veganların halsizliği ve yorgun hissi yorgunluğu sebep olmasıdır. Veganlık hayvansal gıdaların hepsinde reddetmektir. Halsizlik ve yorgunluk yarattığı konusunda pek çok bilim insanı karşı çıkmıştır. Hatta beslenme düzenini veganlık üzerine yapmış kişilerin çoğunlukla bundan memnun kaldığını ve eskisinden çok daha iyi olduğunu gözlemlediğini söylemektedir. Osmanlar vegan beslenmenin kişiyi halsiz yapabileceğine dair pek çok unsuru göz önünde bulundurmaktadır. Halsizliğe yol açan pek çok etken bulunur. Örneğin yetersiz uyku günlük kalori miktarından daha az kalori tüketmek ve hareketsiz olmak gibi pek çok sebep bulunur. Beslenme şeklinin vegan şekilde uyarlanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok şey bulunur. Vegan beslenmede dikkat edilmesi gereken hususlara yeterli özen gösterilmezse çeşitli hastalıklar baş gösterir.

Her Öğün Protein

Vegan beslenme düzeninde her gün ve her öğün protein tüketimi gereklidir. Veganlıkta protein tüketimi sorun olmamaktadır. Pek çok sebzeden protein almak mümkündür. Veganlar beyaz veya kırmızı hiçbir eti tüketim ettiklerinden dolayı proteince fakir durumdadırlar. Bu sebeple farklı besinlerden protein almak çok önemlidir. Alınmadığı sürece vücutta çeşitli sorunlar ortaya çıkacaktır. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de proteindir. Mercimek, bezelye, yer fıstığı, fasulye gibi bakliyatlar da bu miktarda protein bulunur. Aynı zamanda bitki tohumlarında ve çekirdeklerinde de bol miktarda protein bulunur. Protein düzeyini her öğünde alarak eksiği kapatan kişilerin ek-1 gıda ihtiyacı yoktur. Fakat protein tüketiminin yeterli miktarda yapmayan kişilerin mutlaka pek bir gıda ihtiyacı vardır. Aynı zamanda yoğun bir spor temposu bulunan veganlar doktorlarına danışarak protein tozu kullanabilirler. Veganlık denince akla her zaman önemli besinlerin tüketilmediği çok az yemek yenildiği beslenme düzenleri gelmektedir. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Veganlıkta sadece hayvansal ürünleri tüketmek yasaktır. Onun dışında her türlü gıdayı tüketmek mümkündür. Hayvansal gıdalardan elde edilemeyen besin değerlerini başka gıdalardan almak da mümkündür. Aynı zamanda sebze ve bakliyat tüketimi sonucu vücut daha sağlıklı bir beslenme gösterecektir. Bu özelliklerinden dolayı Aslında sağlıksız bilinen bir beslenme düzeyi işini ayrıntısına inildiği zaman son derece sağlıklı olduğu görülmektedir.

B12 Vitamin TakviyesiVeganların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Vegan beslenme düzeninde Sinir ve kas hücrelerinde sağlıklı tutmak adını B12 vitamin takviyesi mutlaka önerilir. Vegan beslenme düzeni dışında da B12 eksikliği görülen insanların mutlaka bu eksikliği gidermek buna doktorlarına başvurması gerekir. B12 vitamini hem sinir hem de kas hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlayan çok önemli bir vitamindir. Bu vitamin eksikliğinde ne sorunları depresyon iştah kaybı ve halsizlik gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Hayvanlardan en çok bulunan vitamin ise B12 vitaminleri olmaktadır. Fakat veganlar hayvan eti tüketme dediklerinden dolayı B12 vitamini bakımından yetersiz olurlar. Bu eksikliği gidermek adına B12 tüketimine önem göstermek gerekir. B12 vitaminini doğal bir şekilde tüketmek pek mümkün değildir. Aslında vegan olmayan kişilerin vücudunda çok sayıda bulunur. Çünkü hayvan eti ile kolayca vücuda alınan bir vitamindir. Fakat vegan beslenme düzenine sahip olan kişiler B12 vitamini yalnızca soya sütü ve mayalar ile almaktadır. Bunun dışında B12 vitamini almak isteyen kişilerin ilaç şeklinde tablet halinde kullanılması gerekir. Fakat bunun için ilk olarak doktora danışmakta fayda vardır. Vegan beslenme düzeninde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri B12 vitamini eksikliği olmaktadır. Bu konu üzerinde mutlaka durulması gereken bu beslenme düzenine geçmeden önce bir doktor ile görüşüp ondan daha ayrıntılı bilgi almak da mümkündür.

Demir Seviyesi

Vegan beslenme düzenine geçmek isteyen kişilerin ya da bu beslenme düzeni ile yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri demir seviyesi olmaktadır. Hayvan eti ve hayvansal ürünlerin kullanımı bulunmadığından dolayı Vücutta demir eksikliği görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bir veganın alması gereken Demir miktarı fasulye yeşil sebze kuru üzüm tahıl ve ayçiçeğinden karşılanabilecek düzeydedir. Bu besinler yeteri kadar tüketilmez ise çeşitli sağlık sorunları ve demir eksikliği ortaya çıkmaktadır. Demir emilimini sağlayan en önemli vitamin C vitaminidir. Vücutta demirin emilimini sağlamak için bol miktarda turunçgil tüketmek gerekir. C vitamininin en yüksek olduğu besinler ise kırmızıbiber sarı biber ve ıspanak olmaktadır. Yani hem C vitamini hem de demir dengesini çok dikkat etmek gerekir. İleride vücut açısından büyük problemler yaşanmaması için bu oranlara çok dikkat etmek gerekir. Demir ve C vitamini sağlamak adına pek çok bitkisel gıda bulunmaktadır. Yani veganlık demek vitamin ve mineraller eksik Yaşamak demek değildir. Vitamin ve minerallerin sağlanabileceği pek çok gıda bulunur. Vitamin ve mineraller sadece hayvansal gıdalarda bulunmamaktadır.

Kaynakça:
https://www.medikalakademi.com.tr/vejetaryen-ve-vegan-beslenmesi/

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku