Swayambhunath Tapınağı

Nepal’in başkenti Katmandu, deniz seviyesinden 1336 metre yükseklikte olup 218 mil kare alanı kaplamaktadır. Katmandu, Bhaktapur ve Lalitpur (Patan), Unesco tarafından belirtilen tarihi ve kültürel miras alanlarını barındıran başlıca üç şehirdir. Katmandu vadisi, zarif tapınakların, zarif manzaraların ve şirin sokakların sanatsal görüntüsünün ülkesidir.

Nepal’deki en kutsal stupalardan biri olan Swayambhunath, küçük bir tepede ve Katmandu Vadisi’nin kuzeybatısında bulunan ünlü bir tapınaktır. Meşhur maymun tapınağı adı ile de bilinmektedir.

Katmandu’nun 3 km batısında yer almaktadır. Tepenin, yaklaşık 2000 yıl önce bölgede bulunan ilkel bir gölden yaratıldığı varsayılmaktadır. Bu tapınağın varlığı M.S. 460’da yapılan bir yazıtta belirtilmiştir. İmparator Ashoka tarafından M.Ö. 3. yüzyılda inşa edilmiş fakat tahrip edilmiş bir tapınak olduğu söylenir. Fakat somut bir kanıt yoktur. 13. yüzyılda, bu tapınak önemli bir Budist hac bölgesi haline gelmiştir.

2010 yılında, yapı inşaattan yaklaşık 1500 yıl sonra tamamen yenilenmiştir. Stupa kubbesi altından yapılmıştır ve 20 kg altın kullanılarak yaldızlanmıştır. Bununla birlikte, 2011 yılında yapılan hafifletme ve 2015 yılında meydana gelen depremle tapınağın birkaç bölgesi tahrip olmuştur.

Stupanın tabanı küp şeklindedir. Dört tarafta da bir beşgen şeklinde Toran vardır. Stupanın her iki tarafında bir çift göz vardır. Bu, Tanrı’nın her yerde hazır olduğunu göstermektedir. Her bir çift gözün üstünde, bilgeliğin gözü olan başka bir göz vardır. Stupanın her iki tarafında Panch Buddha (beş Buda) vardır. Tapınağa giden merdivenlerden geçerken, girişi koruyan iki aslan heykeli bulunmaktadır. Ana komplekse giden yaklaşık 365 adımı olan uzun merdivenler vardır. Alternatif bir güney-batı girişi de vardır. Tapınak kompleksi sembolizm ile süslenmiştir. Tepenin doğu tarafındaki uzun basamak sırasına tırmanarak ve merdivenlerin son bölümünü geçerek, biri doğrudan Buda’nın stupanın üstüne boyanmış gözleri ile karşı karşıyadır. Stupa saat yönünde yürürken, biri Akshobhya, Ratnasambhava, Amitabha ve Amoghasiddhi tarafından temsil edilen Beş Buda ailesinin mandalalarını simgeleyen beş tapınaktan geçer; Buda Vairocana, Akshobya tapınağının yanındadır. Aralarındaki mabetler, dişi bodhisattva Tara’nın farklı formlarını içerir.

Doğu taraftaki merdivenin dibinde, 12 metre boyunda Tibet dua tekerleği bulunan büyük bir kapı vardır. Merdivenler boyunca birçok yazıtlı Tibet taşı bulunmaktadır. Ana stupa binası beyaz kubbeli bir yapıdır. Stupa sayısız heykel ve eserle doludur. Kulenin tepesindeki şemsiye, değerli taşlarla dolu bir kabın içindedir. Bu ana binanın çevresinde çok sayıda başka türbelerde vardır.

Kaynakça:

http://swayambhu.buddhism-foundation.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar