Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

T-90 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?

0 427

T-90 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?T-90, Rus Ordusunun mevcut Ana Muharebe Tankıdır ve önceki T-72 ve T-80 serilerinin başarılı nitelikleriyle geliştirilmiştir. Çağdaşları ile kıyaslandığında, T-90 dünyadaki en iyi korunan tanklardan biridir ve aynı zamanda en ağır silahlı savaş sistemlerinden biridir. Diğer Sovyet dönemi tanklarında olduğu gibi, T-90 entegre bir otomatik yükleyici, üç kişilik ekip ve düşük profil tasarımından yararlanır.

T-90 tanklarının düşük oranlı üretimi 1993 yılında başlamış ve bunlar 1995 yılından itibaren tam oranlı üretim araçları ile takip edilmiştir. O zamandan bu yana, Rusya ve bazı dünya çapında operatörler için yaklaşık 1.670 adet T-90 tankı üretilmiştir. Üretim, Nizhny Tagil, Rusya merkezli Uralvagonzavod’un yerel fabrikasında yapılmıştır.

Önünde T-72’de olduğu gibi, T-90’da da, komutan ve topçu (komutan sağ, topçu sola) barındıran iki kişilik tareti sayesinde çok düşük bir profil kullanılmaktadır. Otomatik yükleyici, onlarca yıl boyunca mükemmelleştirilen bir atlıkarınca tasarımına sahiptir ve mermiyi besler ve iki ayrı basamaktan şarj eder. Önceki Sovyet tanklarında olduğu gibi, T-90 ana silah namlusundan güdümlü anti-tank füzelerinin ateşlenmesini destekliyor ve bu da hava hedeflerinin yanı sıra hava hedeflerine de (helikopterler) bağlanabiliyor. Sürücü, gövdenin ön ortasına, hemen arkasındaki taretle oturmaktadır. Motor, mürettebat dışında bir arka bölmede bulunur. Raylı sistem, gövdeyi her zamanki gibi tutar ve altı adet çift, lastik-tiredroad jantları ile arkadaki tahrik dişlisi ve ön kısımdaki ray avcısının hakimiyetinde bulunuyor. Yan etek zırhı, tüm T-90 tanklarında görülen standart bir savunma önlemidir. Glacis plakası neredeyse dikeydir ve gelen düşman ateşine karşı temel koruma sağlar. Benzer şekilde, sivri kenarlı çok alçaltılmış taret, yine gelen delici mermilere karşı temel bir savunma politikası sağlıyor. Komutan, vizyonlu bloklarla yükseltilmiş bir kubbe elde ederken, topçu giriş / çıkış için kendi taretli tavan kapağını yönetir. Zırh koruması, çelik ve kompozitlerin bir karışımıdır ve ilave olarak ISI (Yüksek Patlayıcı, Anti-Tank), APFSDS (Zırh-Piercing, Fin-Stabilize) koruma sağlayan Eklenebilir Reaktif Zırh bloklarından (“Kontakt-5”) faydalanır. Bloklar, gövdenin ön tarafına, kenarlarına ve taretine gerektiği gibi yapıştırılmıştır. Glacis plakası neredeyse dikeydir ve gelen düşman ateşine karşı temel koruma sağlar. Benzer şekilde, taret sivri kenarlı çok alçalmış olup, yine gelen delici mermilere karşı temel bir savunma politikası sağlar.

T-90 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Zırh şeması, yangın kontrol sistemi ve anti-füze önlemleri T-80’den gelir. Bir NBC (Nükleer, Biyolojik, Kimyasal) koruma sistemi ve gece görüş ekipmanı standarttır. “Shtora-1” anti-füze karşı önlemler paketi isteğe bağlı bir armatürdür, ancak hemen hemen her zaman saha ünitelerine dahil edilmiştir ve güdümlü füzelerden yayılanlar gibi gelen sinyalleri sıkıştırmaya yarar. Bir lazer uyarı alıcısı, mürettebatı aracın izlenmesine karşı uyarır. Yangın kontrol sistemi tamamen dijitaldir ve lazerli telemetre ile birlikte bir termal görüntüleme cihazına bağlanmıştır. Tamamen, bu “hareket halinde ateş” ve düşük ışık aktivitesine izin verir.

T-90, daha önce T-72 ve T-80’de bulunan aynı ana silahtan yararlanır -125 mm 2A46M düzgün delikli tabanca. Bahsedildiği gibi, ana silah füze ateşleme özelliğini korur ve makası bir otomatik yükleyici (füzeler AT-11 “Keskin Nişancı” tipi) ile beslenir. 43 x 125mm mermiler gemide taşınır ve bu, HE-FRAG (FS), HEAT-FS ve APFSDS-T mermilerin yanı sıra Sniper AT füzelerinin bir karışımı olabilir. İkincil silahlanma, 2.000 mermi mühimmatına erişimi olan ana silahın yanındaki bir koaksiyal bağlantıda 7.62 mm’lik bir PKT makineli tüfek içerir. 12.7 mm’lik bir NSV veya Kord ağır makineli tüfek, uçaksavar savunması için taret çatısına monte edilmiştir ve bu, 300 mermi mühimmat ile beslenmektedir. Altı duman bombası boşaltmışının iki bankası, tankın hareketlerini örtmek için kendi duman perdesini sunmasına izin verir. Bunlara ek olarak, T-90 için tercih edilen motor gücü, 840 beygir gücündeki V-84 12 silindirli dizel yakıtlı motora odaklanmıştır. Sistem daha sonra 950 beygir gücünde çıkarılan V-92 12 silindirli dizel serisinin kullanımıyla yükseltildi. En yeni T-90’lar şimdi 1,250 beygir gücünde V-96 12 silindirli motordan yararlanıyor. Şasi, kros seyahatini denerken gerekli hareketliliği sağlamak için bir burulma çubuğu süspansiyon sisteminin üstünde durmaktadır. Maksimum hız, 430 mil civarında çalışma menzili ile ideal yüzeylerde saatte 40 mil kadardır. Genel olarak, T-90, 52 ton ağırlığındadır.

T-90 Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Orijinal T-90 modelleri basitçe “T-90” olarak adlandırıldı. Bu varyantın dışa aktarma sürümleri, “T-90K” olarak bilinen değiştirilmiş komut aracı versiyonu ile “T-90E” olarak işaretlenmiştir. T-90 serisindeki ilk büyük yeni varyant, V-92 dizel motoru, bir ESSA termal görüntüleme cihazı ve bir kaynaklı taret montajı ile sahaya sürülen “T-90A” oldu. T-90A daha sonra “T-90S” olarak adlandırılan komuta araçlarıyla “T-90S” olarak ihraç edildi.

T-90, “T-90M” prototipinde yeni bir kompozit zırh şeması ile birlikte “Relikt” ERA koruması ile 1996 yılında modernize edildi. Geliştirme, 1.250 beygir gücünde yeni V-96 dizel motorunun yanı sıra yeni bir ana silah, yeni taret montajı ve yeni bir termal görüntüleme cihazı içeriyordu. GPS navigasyon standartdı.

Mürettebat, Ölçüler ve Çalışma Ağırlığı

Çalışma Ekibi: 3

Uzunluk: 31,27 ft (9,53 m)

Genişlik: 12,40 m (3,78 m)

Yükseklik: 7,2 m (2,22 m)

Çalışma Ağırlığı: 51 ft (46,500 kg; 102,515 Ib)

Takılı Güç: 1 x V-84, V-92 veya V-96 12 silindirli dizel motor sırasıyla 840, 950 veya 1,250 beygir gücü geliştiriyor.

Temel Performans

Maksimum Yol Hızı: 40 mph (65 km / s)

Maksimum Yol Aralığı: 404 mil (650 km)

Silahsızlanma ve Mühimmat: 1 x 125 mm otomatik yükleyici ile pürüzsüz ana silah (füze fırlatma yeteneği ile). 1 x 7.62mm koaksiyel makineli tüfek 1 x 12.7mm uçaksavar makineli tüfek üzerinde taret çatı 12 x Duman Bombası

Boşaltmalar

Mühimmat: 43 x 125mm mermi 300 x 12.7 mm mühimmat 2.000 x 7.62mm mühimmat 12 x Duman Bombası

İSteğe Bağlı Sistemler

Nükleer-Biyolojik-Kimyasal (NBC) Koruma: Evet.

Nightvision (NV) Donanımı: Evet.

Duman: Evet.

Uçak Savunması: Bu araç düşük havadaki hava tehditlerinden kendini koruyabilir.

Kaynakça:
History CH

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku