Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sütlü Yumurta Akının Cilde 6 Faydası

0 1.709

Sütlü Yumurta Akının Cilde 6 FaydasıCilt, insanın yaşını ve bakımını gösteren en önemli göstergelerden biridir. Özellikle kadınlar cilt bakımına önem verirken günümüzde erkeklerde ciltlerine önem vermeye başlamışlardır. Cilt bakımı derken öncelikle akla yüz gelse de eller, bacaklar, ayaklara da mutlaka bakım yapılması gerekir. Herkesin cilt tipi birbirinden farklıdır. Yağlı ciltler, kuru ciltler ve karma ciltler mevcuttur. Gelişen çağın getirisi olarak her cilt tipine uygun kremler, maskeler bulunmaktadır.
Cilde eğer düzenli bakım yapılırsa yaşlanma etkileri azalır. Daha genç bir görünüme sahip olmak mümkün olur. Cilt bakımı için öncelikle cildi nemli tutmak önemlidir. Özellikle banyo yaptıktan sonra yüz, eller, ayaklar, bacaklar cilt tipine uygun kremle nemlendirilmelidir. Yoksa cilt kurur. Periyodik olarak cilde maskeler uygulanmalıdır.
Çok farklı maskeler mevcuttur. Bunlar arasında en çok bilinenler arasında yumurta akı maskesi ve süt maskesi de vardır. Zaten süt banyosu geleneğinden de anlaşılacağı üzere sütün cilde inanılmaz faydaları mevcuttur.
Yumurta akının ayrı sütün ayrı cilde faydaları vardır. Bir de bu ikisi bir araya gelerek yapılan maskeler ve bakımlar cilt için oldukça faydalı olur.

Yumurta akı cildi sıkılaştırır, sivilceleri azaltır, dokuların onarımını sağlar, cilt kırışıklarını önler, cildin genç kalmasını sağlar, ciltteki büyük gözeneklerin küçülmesini sağlar, cildi nemlendirir, cilde ışıltı, parlaklık ve canlılık verir.
Süt ise doğal bir yüz temizleyicisidir aynı zamanda cildi nemlendirir, cildi ölü hücrelerden kurtarır, güneş yanıklarına karşı cildi rahatlatır.
Yumurta akı ve süt ile yapılan bazı maskeler vardır. Bunlar:
1- Süt, yumurta, limon maskesi:
Yumurta akı, bir bardak süt, 1 çay kaşığı limon suyu ve yarım tatlı kaşığı bal karıştırılarak yüze sürülür. 15 dakika kadar yüzde bekletildikten sonra ılık su ile yüz yıkanır. Bu maske haftada 1 kere yapılabilir.
2- Yumurta akı ile süt maskesi: Yumurta akı ile yarım bardak süt karıştırılır. Bu karışım köpük oluncaya kadar karıştırılır. Yüzde 15 dakika kadar kalır ve ılık su ile durulanır.

Sütlü Yumurta Akının Cilde 6 FaydasıSütlü yumurta akının cilde faydasına gelirsek:
1- Sivilcelere sebep olan bakteriler ölür.
2- Cilt nemlenir.
3- Ciltte kan dolaşımı hızlanır.
4- Cilt fazla yağlardan kurtulmuş olur,
5- Cilt temizlenir.
6- Cilt yaşlanma etkilerinden kurtulur.

Sütlü Yumurta Akının Cilde 6 FaydasıCilde maske yaparken cilt türünü bilmek önemlidir. Her karışım her cilde iyi gelmez. Özellikle bazı ciltler çok hassastır ve hemen tahriş olabilir, kızarabilir. Bunun için hazırlanan maske önce cildin küçük bir bölümüne uygulanmalıdır. Eğer cilt olumsuz bir tepki vermez ise uygulama tüm yüze uygulanabilir.
Süt, yumurta maskesi saçlara da yapılmaktadır ve saçları besleyip canlanmasını sağlamaktadır.
Bu kolay ve herkesin evinde bulunabilecek malzemelerle daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmak çok kolaydır. İlk uygulamadan sonra ciltteki farklılıklar hissedilmeye başlayacaktır.

Kaynakça:
www.genckalanlar.com/sut-yumurta-maskesi/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku