M1A2 SEP Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?

M1A2 Sistem Geliştirme Paketi (SEP), M1A2’nin bir ardılıdır . Aynı zamanda eski Abrams tankları için bir yükseltme paketidir. Geliştirilmiş zırh koruması, gelişmiş sistem bileşenleri, gelişmiş bilgisayar bileşenleri ve diğer bazı iyileştirmeler mevcuttur.

İlk yükseltilmiş tank 1999 yılında teslim edildi ve toplamda 240 adet M1A2 SEP tankı inşa edilmiştir. Diğer 300 M1A2 tankı M1A2 SEP standardına yükseltildi. Ayrıca en eski 400 M1A1 tankı M1A2 SEP’e yükseltildi. Temel yenilenmiş M1 tanklarının da bilinmeyen sayısı bu standarda yükseltildi. Bu yüzden ABD ordusu, bu standarda yükseltilen en az 900 ana muharebe tankını işletiyor.

M1A2 SEP ana muharebe tankı, ABD askeri zırhlı kuvvetlerinin belkemiğidir. Bu tank hiç ihraç edilmedi. Yenilenmiş M1A1 tanklarının filosunun, en az 2021 yılına kadar ABD askeri hizmetinde kalacağı planlanmaktadır. M1A2 tankları 2050’nin ötesinde hizmette kalacaktır.

M1A2 SEP, dünyadaki en iyi ana muharebe tanklarından biridir. İnanılmaz bir teknolojiye ve zırhına sahiptir. Yükseltilmiş tanklar temel M1A2’den biraz daha ağırdır.

Temel M1A2 tankı, tükenmiş uranyum katmanları ile güçlendirilmiş gelişmiş zırh kullanır. M1A2 SEP, grafit kaplamalı daha fazla yükseltilmiş tükenmiş uranyum zırh bileşenlerine sahiptir. Bu MBT’nin korunması dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. M1A2 SEP, bilinen tüm tanksavar silahlarına karşı önemli ölçüde koruma sağlar. Ayrıca karşı-IED ekipmanı da kullanabilir. Eklenti patlayıcı reaktif zırh ile koruma daha da artırılabilir.

Tank, selefi ile aynı 120 mm M256 pürüzsüz tabanca ile donatılmıştır. Etkili yangın menzili 4 km’yi aşmaktadır. M829A3 APFSDS mermi boşalmış uranyum penetratörü ve namlu çıkışında tungsten parçalarının devasa patlamasını boşaltan M1028 kutu mermileriyle ateşleyebilir. Bu turda 200-500 metrelik bir seri arasında saldırıya uğrayan piyade aleyhinde yıkıcı bir öldürücü vardır. Ana silah için mühimmat, üflemeli panellerle donatılmış taret sıkışmasında saklanır.

SEPv2 (sürüm 2) ile, 12,7 mm’lik makineli tüfekle donatılmış olup, uzaktan kumandalı silah istasyonu olan CROWS veya CROWS 2 eklendi. Bu silah, mürettebatı düşman ateşine maruz bırakmadan tankın içinden kovabilir. Ayrıca iki adet 7,62 mm’lik makineli tüfek vardır. Bunlardan biri ana silah ile eş eksenli olarak monte edilmiştir. Diğeri tavanın üstüne monte edilir ve topçu tarafından çalıştırılır.

2015 yılında SEPv3 (sürüm 3) kamuya duyuruldu. Bugün Abrams tankının en modern versiyonudur. Sağlamlık, sürdürülebilirlik, yakıt verimliliği ve ağ yetenekleri alanında bir dizi güncellemeye sahiptir. Temel hayatta kalma yükseltmeleri yeni zırh paketi ve geliştirilmiş anti-IED yeteneği mevcuttur.

M1A2 SEP, yükseltilmiş balistik bilgisayar ile daha gelişmiş bir yangın kontrol sistemine sahiptir. Hem silah tutkunlarının hem de komutanının bağımsız termal görüntüleyicisi, yeni 2. nesil FLIR teknolojisini kullanıyor ve gelişmiş termal görüntüleme ve gece görüş yeteneklerine sahiptir. Komutan ve topçu aynı anda birden fazla hedefi belirleyebilir ve izleyebilir. Bu, depoya bir avcı-katil nişan kabiliyeti kazandırır.

Bu tank dijital savaş alanı yönetim sistemi ile donatılmıştır. Komutanların savaş alanında dost ve düşmanca güçleri izlemelerini sağlar. Bu sistem gerçek zamanlı olmaktadır. Dost araçların yerleri sürekli güncellenir. Bu sistem araç komutanının durumsal farkındalığını artırır.

Bu tank, komutan, topçu, yükleyici ve sürücü dahil olmak üzere dört kişilik bir ekip tarafından işletilmektedir.
Powerpack’e bazı yükseltmeler yapıldı. Bu ana muharebe tankı, 1 500 hp güç üreten bir Honeywell AGT1500 gaz türbini motoru tarafından desteklenmektedir. Bu motor iyi performans sunar. Gaz türbini, benzer bir dizelden daha fazla beygir gücü geliştirir. Bununla birlikte, karmaşıktır ve muazzam miktarda bakım, lojistik destek gerektirir ve yakıtta susuzdur. Bu motor öncelikle dizel veya jet yakıtı ile çalışır, ancak acil durumlarda benzin de kullanılabilir. Tam bir güç paketi 30 dakika içinde çıkarılıp değiştirilebilir. Tank ayrıca yardımcı güç ünitesi ile donatılmıştır. Ana motor kapatıldığında tüm sistemlere güç sağlar. Daha iyi dayanıklılık için şanzıman yükseltilmiştir. Bu tankın çalışma sırasında sessiz olduğunu belirtmek gerekir.

Bu ana muharebe tankı bir C-5 Galaxy veya C-17 Globemaster III askeri nakliye uçağıyla havalandırılabilir.

Varyantlar

Kentsel hayatta kalma yeteneklerini geliştirmek için Abrams serisi tanklar için Tank Kentsel Yaşam Kiti (TUSK) geliştirilmiştir. TUSK, üniteler tarafından saha koşullarında uygulanabilir. Kit uygulandıktan sonra tank gelişmiş koruma, ateş gücü ve durumsal farkındalığa sahiptir.

Mürettebat: 4 erkek

Boyutlar ve ağırlık

Ağırlık: 63 t
Uzunluk (silah ileri): 9.77 m
Gövde uzunluğu: 7.92 m
Genişlik : 3,7 m
Yükseklik: 2,4 m

silâhlanma

Ana silah: 120 mm’lik
Makinalı tüfekler: 2 x 7,62 mm, 1 x 12,7 mm
Yükseklik aralığı : – 9 ila + 20 derece
Çapraz aralığı: 360 derece

Mühimmat yükü

Ana silah: 40 mermi
Makinalı tüfekler: 12 400 x 7,62, 1 000 x 12,7

Hareketlilik

Motor: Honeywell AGT1500 gaz türbini
Motor gücü: 1 500 hp
Maksimum yol hızı: 68 km / s
Menzil: 425 km

Manevra Kabiliyeti

Meyil: % 60
Yan eğim: % 40
Dikey adım: 1 m
Hendek: 2,7 m
Fording: 1,2 m
Fording (hazırlık ile): 2 m

Kaynakça:
History CH

Yazar: Tuncay Bayraktar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar