Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tarihin En Ünlü 10 Kraliçesi

0 1.608

10.Kraliçe Zenobia, Suriye

Suriye kraliçesi Zenobia, tarihin en ilham verici kraliçelerinden biridir. Suriye’nin ulusal bir kahramanıdır. Yükselişi ve düşüşü birçok tarihçiye, film yapımcısına ve romancıya ilham vermiştir. Suriye’deki üçüncü yüzyıl Palmyrene İmparatorluğu’nun kraliçesiydi. Şehrin hakimi Odaenathus ile evlendi. Odaenathus’un suikastinden sonra, oğlu Vaballathus’un kraliçesi oldu ve hükümdarlığı boyunca gerçek gücü eline geçirdi. 270 yılında, bir işgali başlattıktan sonra Roma, Doğu’nun çoğunu salınımın altına getirdi. Krallıkları veya bölgeleri işgal etmeye giderken çok korkuyordu. Başkentindeki Aurelian tarafından ele geçirildi. Kraliçe Zenobia, Roma’ya sürgün edildi ve ölümüne kadar orada yaşadı. Zenobia, güzel bir kraliçeydi ve güzelliğini ihtiyaç duyulanı elde etmek için kullandı. Çok kültürlü, çok ırklı bir imparatorluğu teşvik etti. Dini azınlıklara karşı koruyucuydu. Zenobia hükümetinde, istikrarlı bir yönetim düzenledi. 274 yılında Zenobia öldü. Olayları kaydetmediği için ölümünü çevreleyen birçok masal ortaya çıkmıştır.

9.Kraliçe Tomris, Orta AsyaTarihin En Ünlü 10 Kraliçesi

Kraliçe Tomris, Orta Asya’daki Massagetae halkının ünlü bir Massagetean yöneticisidir. Massagetae insanları İskitli pastoral-göçebe konfederasyondan İranlı insanlardır. Tomris altındaki bölgeler günümüz Türkmenistan, Afganistan, Batı Özbekistan ve güney Kazakistan‘ın bazı bölgelerine aitti. Bazı antik yazarlar eserlerinde Tomris adından söz eder, bunların ilki Herodot’tur. Diğer yazarlar Strabon, Polyaenus, Cassiodorus ve Jordanes’dir. Ayrıca, Eustache Deschamps’in şiirinin bir parçasıdır ve Shakespeare’in bir oyunudur.

8.Jhansi Rani Lakshmibai, Hindistan

Jhansi Rani, Kuzey Hindistan’daki Prens Jhansi eyaletinin kraliçesiydi. Kraliçe Lakshmibai, 1857’deki Hint İsyanı sırasında önde gelen şahsiyetti. İngiliz Raj’a karşı belirgin bir direniş figürü oldu. Cesaret ve dövüş yetenekleriyle İngilizler ve Hint vatandaşları arasında ünlüydü. İnsanlar onu kılıçla ve ata binerken görmektedir. Hindistan’ın karşısında birkaç heykeli vardır. Vatanseverliği onu birçok heykel, roman, film, şarkı ve şiir ile onurlandırmakla ödüllendirildi. Ölümünden sonraki olaylar, nasıl öldüğü hakkında birkaç hikaye olduğundan bilinmemektedir. Ancak, 18 Haziran 1858’de İngilizlerle savaşarak öldü.

7.Kraliçe Neferiti, Mısır

Kraliçe Neferiti, eski Mısır’dan gelen en ünlü kraliçelerden biridir. Mısırlı bir Firavun olan Büyük Kraliyet Akhenaten’ın eşiydi. Eski Mısır’ın en zengin olduğu dönemde hüküm verdi. Kraliçenin bazı başlıkları vardı. 1370 yılında doğdu. Ölümü ve cenaze töreni bir gizemdir ve fazla bilinmemektedir. Birkaç film, TV programı, müzik ve edebiyat eseri onu onurlandırdı. Kraliçenin ikonik durumu, Berlin’in Neues Müzesi’ndeki büstüydü. Kraliçe Neferiti’nin büstü, Mısır’ın en çok kopyalanan eserlerinden biridir.

6.Kraliçe Boudica, Birleşik Krallık

Kraliçe Boudica, önemli bir kültürel simge olan İngiliz Celtic Iceni kabilesinin ünlü bir kraliçesidir. MS 60 ya da 61’de Roma İmparatorluğu’nun işgal kuvvetlerine karşı bir ayaklanma başlattı. Boudica, İngiliz mirasının bir halk kahramanıdır. Çizgi roman, video oyunları, sanat eserleri, filmler, müzik, romanlar ve televizyon dizileri gibi çeşitli Tarihin En Ünlü 10 Kraliçesikültürlerin bir parçası oldu. Boudica’nın şöhretinin zirvesini gören Viktorya Dönemi idi. Boudica, Kraliçe Victoria’nın Boudica’nın “adaşı” olarak görülmesi ile efsanevi bir figür haline geldi. Birinci binyılın başlarında İngiliz edebiyatının yokluğu, Boudica’nın isyanına ilişkin bilgilerin yalnızca Romalıların yazılarından geldiği anlamına gelir.

5.Kraliçe Elizabeth I, İngiltere ve İrlanda

Kraliçe Elizabeth, İngiltere tarihinin en büyük hükümdarı olarak kabul edilir. Döneminde en güçlülerden biriydi ve İngiltere’yi neredeyse yarım yüzyıl boyunca yönetti. Görev süresi boyunca çeşitli skandallara, komplolara, düşmanlara maruz kaldı ve destekçileri onu tehlikeli gördü. 1558’de yirmi beş yaşındayken İngiltere Kraliçesi oldu. Çok büyük bir görev duygusu vardı. Elizabeth, İngiltere’de barışı ve huzuru korumak için çok çalıştı. Elizabeth tarihte bir kraliçe olarak ünlüdür.

4.Kraliçe Hatshepsut, Mısır

Mısır’ın 18. Hanedanı Kraliçesi Hatshepsut “Asil Bayanlar İçin Öncelik” adını aldı. Mısır’ın on sekizinci hanedanının beşinci firavunu, ikinci teyit edilmiş tarihi kadın firavunudur. Hatshepsut tahtını M.Ö. 1478’de aldı. Mısırbilimciler, onu Mısırlı hanedanlığındaki diğer kadınlardan daha uzun süre hüküm süren en başarılı firavunlardan biri olarak görürler. Tarihin En Ünlü 10 KraliçesiHatshepsut, uzman bir savaşçıydı ama saltanatı barışçıl bir dönemdi. Saltanatı sırasında yaptığı en ünlü şeylerden biri, Hatshepsut’un tapınağını inşa etmekti. Birkaç şaşırtıcı klasik Mısır mimarisi ve binası inşa etti. Doğuşu, ölümü ve gömüsü gizemli kalmaktadır.

3.Kraliçe Victoria, Birleşik Krallık

Victoria, İngiltere ve İrlanda Birleşik Krallığının kraliçesiydi. 20 Haziran 1837’den 22 Ocak 1901’deki ölümüne kadar hüküm sürdü. 63 yıl ve yedi ay süren karar selefinden daha uzundu. Kraliçe Victoria’nın saltanatı Victoria dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde İngiltere’nin endüstriyel, kültürel, politik, bilimsel alanlarında ve ordusunda muazzam bir büyüme ve İngiliz İmparatorluğu’nun daha da genişlemesi görüldü. Ülkede güçlü hükümet politikaları ve bakanlık atamaları yöneten etkili bir karakterdi. Bu onu ülkede halka açık bir simge haline getirdi. O kadar ünlüydü ki, özellikle topluluk ülkelerinde, anıtlar ve yerler ona adanmıştı. 1856’da, Kırım Savaşı sırasında yiğitlik davranışlarını onurlandırmak için Victoria Cross tanıtıldı. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’da en büyük cesaret ödülü olmaya devam ediyor. Victoria Günü, bazı ülkelerde doğum gününün kutlanmasıyla ünlüdür.

2.Büyük Catherine, Rusya

II. Catherine, Rusya’nın en ünlü hükümdarı ve aynı zamanda en uzun yönetici kadın lideridir. 1762’den 1796’ya kadar Rusya’nın izleyicisiydi. Egemenliği sırasında, Rusya büyüdü ve güçlendi. Rusya hükümdarlığı Tarihin En Ünlü 10 Kraliçesidöneminde Avrupa’nın süper gücü oldu. Diplomasi ve fetih ile Rusya daha hızlı büyüyordu. Yönetimi sırasında birçok yeni şehir ve kasaba kuruldu. Rus guberniyas yönetiminde reform yaptı. Büyük Catherine’in yönettiği dönem, dünyaya, Rus İmparatorluğu’nun Altın Çağı ve Rus asaleti olarak kabul edilen Catherinian Dönemi olarak tanınmıştır. Zamanının ünlü bir kadınıdır ve onun asil sebepleri, askeri genişlemeleri ve Rusya’nın modernleşmesi ile hatırlanmaktadır.

1.Kraliçe Kleopatra, Mısır

Kraliçe Kleopatra, dünyadaki ve antik çağlardaki en ünlü kraliçedir. Sonsuz güzelliği ile ünlüdür. Kleopatra VII, Mısır’ın son gerçek firavunu idi. Kraliçe, Mısır, Kıbrıs ve Ortadoğu bölgelerinin hükümdarıydı. Çeşitli modern edebiyat ve sanat eserleri Kleopatra’nın, Julius Caesar ve Mark Antony ile olan romantik ilişkisini tanımlamaktadır. Kleopatra sorunlu bir kraliyet hanedanında doğdu ve Cesar’ın yardımıyla tahtı geri aldı. Kraliçe Kleopatra’nın gizemlerinden biri de onun mezarlık yeridir. Muhtemelen Mısır’dadır. 39 yaşında ölmüştür.

Kaynakça:

http://listamaze.com/10-most-famous-queens-in-history/

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku