Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tarım İlaçları En Çok Hangi Sebze ve Meyvelerde Kullanılıyor?

0 412

Günümüzde tükettiğimiz birçok tarım ürünü böcek, hava koşulları, kısa sürede olgunluğa ulaştırma vb. gibi amaçlarla düzenli olarak ilaçlanıyor ve gerekli olgunluğa ulaştıkları zaman ise ilaçlı halde ticarete ve tüketime sunuluyorlar. Yani sizin sağlıklı olduklarına inanarak aldığınız sebze ve meyveler üzerlerinde bolca zararlı tarım ilacı barındırıyor olabilirler.Hatta bu konu hakkında yapılan son araştırmaya göre bazı sebze ve meyvelerde 60 farklı çeşit tarım ilacı kalıntısı tespit edilmiş. Bu demek oluyor ki siz o sebze ve meyveleri ne kadar yıkasanız da onlarda bol miktarda zararlı ilaç kalıntısı bulunuyor.

8079_37Zararlı tarım ilaçları sinir sisteminde, hormonal dengenizde, kalp ve damar sisteminde büyük zararlara yol açabilir. Bağışıklık sisteminizin dengesinde bozulmalara yol açabilirler. Amerikan Gıda ve İlaç Enstitüsü ile Tarım Bakanlığı’nın son verilerine göre ticarete ve tüketime sunulan sebze ve meyvelerin yaklaşık %67’si bol miktarda tarım ilacı kalıntısı barındırıyor üzerinde.

Bizde şimdi size bu yazımızda satın alırken, tüketirken dikkatli olmanız gereken, üzerlerinde bolca tarım ilacı kalıntısı barındıran meyve ve sebzeleri anlatacağız.

-Son verilere göre Elma, üzerlerinde tarım ilacı kullanılan meyve ve sebze listesinde en başta bulunuyor. Üzerlerinde test yapılan elmaların yaklaşık %99’luk kısmında en az bir tarım ilacı tespit edilmiş. Bu durumdan dolayı Elma satın alağınız zaman dikkatli olun, mutlaka tarım ilacı kullanmayan bir çiftçiden, doğal üretim yapan bir yerden satın alın.

-Genellikle tarım ilacı kontrollerinin en az olduğu ülkelerden bol miktarda ihtal edilen çilek’te tarım ilaçlı meyve ve sebzeler listesinde bulunuyor. Üzerinde bol miktarda tarım ilacı barındıran bir meyvedir hatta yapılan analizlere göre çileklerin üzerinde yaklaşık 59 farklı tarım ilacı, kimyasal tespit edilmiş. Ek olarak çilek tarım ilacı kalıntılarından çok zor temizlenen bir meyvedir. Dışında ki çekirdek kalıntıların yine çilek üzerinde kalmasını sağlar. Eğer ki çilek tüketecekseniz mevsimini beklemenizi ve doğal üretim olanları tüketmenizi tavsiye ederiz.

-Mutfaklardan ve yemeklerden eksik olmayan soğan’da üzerinde bol tarım ilacı kullanılan bir sebzedir. Fakat onun dış kabuğu ilaçlar için adeta kırılmaz bir kalkan gibidir. Soğanı kabuğundan güzel bir şekilde ayırıp yıkadığınız zaman tarım ilacı kalıntıların kurtulmuş olursunuz.

Üzüm, Mısır, Kereviz, Ispanak ve Şeftali gibi meyve ve sebzelerin üzerlerinde bolca tarım ilacı bulununuyor. Özetlemek gerekirse meyve ve sebze tüketimi çok önemli bir konudur. Sağlıklı olmanız için çok dikkatli olmanız gerekir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.