Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Martinair Nasıl Bir Havayoludur?

0 301

Martinair ya da resmi adıyla Martinair Holland N.V. Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kurucu üyeleri arasında yer alan Hollanda‘nın en önemli havayolu şirketleri arasında yer alır. Ancak Martinair, Hollanda’nın en önemli havayolu şirketleri arasında yer alsa da şirket son yıllarda ciddi bir küçülmeye gitmiştir. Hollanda’nın en önemli havayolu şirketi olan KLM’den sonra gelen Martinair, ülke için bir dönem büyük hizmet sundu. Ancak ekonomik olarak ciddi bir bunalıma giren şirket filosunda yer alan uçakların birçoğunu elden çıkarmak zorunda kalmıştır. Yapılan bu işlem sonrasında enteresan bir şekilde ayakta kalmayı başaran ve iflas etmekten kurtulan Martinair, halen aktif olarak faaliyet göstermektedir. Martinair, her ne kadar bir dönem bağımsız bir havayolu şirketi olarak faaliyet gösterse de 2000’li yıllarla beraber vahşileşen havacılık endüstrisinde tek başına tutunmakta ciddi şekilde zorlanmıştır. Ekonomik bir girdap içinde olan Martinair, KLM tarafından satın alınmıştır. Ancak bu devir işlemi hiç kolay gerçekleşmemiştir. KLM ilk olarak şirketin yüzde 50’lik hissesinin tamamını almış ve sonrasında aradan 30 yıl geçmiştir.

BMartinair Nasıl Bir Havayoludur?u sürede Hollanda’da havacılık sektöründe yeni şirketler çıkmaması KLM’in Martinair’in geriye kalan yüzde 50’lik hissesini de satın alması tekelleşme ve kartelleşme sorunu ile karşılaşması anlamına gelmekte idi. Ancak KLM buna karşın Martinair satın aldı. Bu adım sonrasında KLM kendisini Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu’nun önünde buldu. Yapılan işlem reddedildi ve KLM masada eli boş ayrıldı. 1994 yılında yaşanan bu olay sonrasında KLM, 2015 yılında tekrar Martinair’i satın alma girişiminde bulundu ve sonunda başarılı oldu. Resmi olarak 24 Mayıs 1958 tarihinde kurulmuş olan Martinair, Hollandalı uçak şirketinin çalışanları Martin Schröder ve John Block önderliğinde havacılık sektörüne kazandırılmıştır. Şirket, kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından Amerikan havacılık endüstrisi ile yakın ilişkiler kurmuştur. Bu dönemde Martinair filosuna çok sayıda Amerikan uçak üreticisi Mc Donell Douglas’ın ürünleri dahil edilmiştir. Bunlar arasında dünyaca ünlü Mc Donell Douglas MD-11 serileri de vardı. Ancak sonrasında bu uçakların bir kısmı dönemin popüler havayolu şirketlerinden Swiss Air’a satılmıştır.

2011 yılına dek havacılık alanında yolcu taşımacılığı yapan Martinair, bu dönemde filosuna Singapur Havayolları’ndan satın aldığı Boeing 747-400 ile hizmet sunmakta idi. Ancak şirket yaşanan küçülme sonrasında ve KLM’inde şirketi satın almasıyla beraber ticari yolcu taşımacılığına son verdiğini duyurdu. Bunun ardından Martinair, sadece kargo taşımacılığı alanında faaliyet göstermeye başlamıştır. Günümüz itibariyle KLM – Air France ortaklığının hukuki malı olan Martinair, eski günlerinden çok uzaktadır. Şirket filosunda sadece ama sadece 1 adet Boeing 747 bulunmaktadır. Bu uçakla da özel kargo siparişlerini taşıyan şirket aralarında İstanbul’un da bulunduğu 20 farklı destinasyona kargo taşımacılığı yapmaktadır. Martinair’in filo merkezi ise Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Schiphol Havalimanı’ndadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.