Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Temizlik Yapmayı Sevmeyenler için Pratik Öneriler

0 1.742

İtiraf etmek gerek, bazıları ev işlerinden, temizlik yapmaktan nefret eder. Bunda utanılacak bir şey yok. Para kazanabilmek için yoğun çalışıyor ya da eğitiminiz için zaman harcıyor ve bir de ev işlerini düşünmek istemiyor olabilirsiniz. Öte yandan, hepimiz sosyalleşmeye ihtiyaç duyarız ve evimizde misafirler ağırlarız. Temizlik yapmayı sevmeseniz de evinizin misafirlere hoş görünmesini istersiniz. İşte size uzun saatler temizlik yapmaya uğraşmadan evinizi nasıl misafir ağırlamaya hazır durumda tutabileceğinizi anlatıyoruz. Birkaç küçük önlemle eviniz her zaman derli toplu ve temiz görünebilir. Özellikle bekarlar ve öğrenciler bu önerilerden çok faydalanacak.

Yüzeyleri Kirlendikleri Anda Silin

Banyodaki saçlar ya da mutfak tezgahınızın üzerindeki yemek artıkları çok sinir bozucu olabilir. Yüzeyleri silmek uzun zaman alan bir şey değildir. Kirler iyice birikmeden, herhangi bir şey döküldüğü ya da leke yaptığı anda silerseniz işiniz kolaylaşır. Her sabah mutfak ve banyo yüzeylerini, örneğin lavabo, ayna, mutfak tezgahı gibi yüzeyleri kontrol edebilirsiniz.

Sepetleri Stratejik Kullanın

Banyodaki losyonlarınız, parfümleriniz ve benzeri ufak eşyaları şık sepetlerde toplayarak acil durumlarda evinize kısa sürede düzgün bir görünüm verebilirsiniz. Bu tip eşyaları sepetlerde toplamak dolap ya da çekmecelere yerleştirmeye çalışmaktan çok daha az zaman alacaktır.

Anında Süpürün

Yere bir şey döküldüğü zaman anında süpürün. Yemek yaptıktan ya da saçınızı taradıktan sonra sadece o bölgeyi süpürerek temizlemeniz bile eve çok fark katacaktır. Bu tip durumlara anında müdahale ettiğinizde evinizin her zaman temiz ve hoş göründüğünü fark edeceksiniz.

Bulaşıkları Biriktirmeyin

8685_decUnutmayın, bir tane tabağı yıkamak her zaman bir haftalık bulaşığı yıkamaktan daha kolaydır ve daha az zaman alır. Biriken bulaşıklar böceklere davetiye çıkartır, kötü bir görünüm oluşturur ve bir süre sonra kötü kokmaya başlar. Mutfak misafirlerinizin evinizde ilk gördüğü odalardan birisidir. Basit önlemlerle mutfağınızı her zaman misafire hazır tutabilirsiniz.

Evinizi Havalandırın

Yaz ya da kış fark etmeksizin her zaman en azından bir pencerenizi hafif aralık bırakarak evinizi havalandırın. Taze ve temiz hava evinizin ambiyansını iyileştirir.

Açık Renkli Mobilyalarınızı Örtün

Özellikle evcil hayvan besliyorsunuz bu öneri çok işinize yarayacak. Açık renk mobilyalarınızın, özellikle de koltuklarınızın üzerine battaniye, pike ya da benzeri şeyler örtün. Böylece misafir geldiğinde örtüyü kaldırırsınız ve anında karşınızda kedi tüylerinden, dökülüp saçılan saç, yiyecek kırıntısı gibi atıklardan korunmuş temiz bir koltuk olur!

Evinizi Çiçeklerle Güzelleştirin

Canlı çiçekler doğru kullanıldığında evinize bambaşka bir hava katar. Giriş, koridorlar, banyo ve oturma odanız taze çiçekleri kullanmak için uygun yerlerdir. Sarı, pembe gibi canlı renklerde çiçeklerle evinizde kolayca sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Eşyaları Gruplandırın

Evimizde kalem, kağıt, kişisel bakım ürünleri, çocukların oyuncakları, cd ve kitaplar gibi pek çok küçük eşya bulunur ve bu küçük eşyalar dağınıklığın başlıca sorumlularındandır. Bu tip küçük eşyaları bulundukları rafların ya da masaların üzerinde türlerine göre birlikte gruplandırarak daha derli toplu bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde aradığınız şeyi bulmanız daha kolay olacaktır.

Toz Almayı İhmal Etmeyin

Eşyalarınızın, özellikle elektronik eşyaların üzerinde toz gözünüze çarptığı anda ihmal etmeyip silin. Toz bezinizi kolay ulaşılabilir bir noktada tutun. Bu işi ertelemeyip her fırsatta yaptığınızda daha az toz birikecek ve daha az zamanınızı alacaktır. Özellikle astım hastası ya da alerjileri olan biriyseniz evde toz birikmesine izin vermeyin.

Son Çare Çantaları

Alışveriş merkezlerinde, marketlerde son zamanlarda daha fazla karşımıza çıkan büyük bez çantalar acil durumlarda biraz da hınzırca işinize yarayabilir. Bu biraz işin hilesi ancak habersiz, ani bir misafiriniz geliyorsa ve vaktiniz çok azsa ortadaki bazı ufak objeleri aceleyle bu çantalara doldurarak misafir gidene kadar dolap içinde saklayabilirsiniz. Çocuğunuzun ya da evcil hayvanlarınızın oyuncakları, artık kullanılmayan ama hala yer işgal eden bazı eşyalar, okunmuş dergiler bu son çare çantalarına ilk gidecek objeler arasında sayılabilir.

Yazar:Belgin Günay

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku