Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

The Walking Dead – Part 1: A New Day

0 322

oyu2

Gün geçmiyor ki, başarılı bir kitap, film ya da dizi oyun sektöründe kendini göstermesin. Her ne kadar bu uyarlamalar kalite, oynanabilirlik ve gerçekçi uyarlama noktasında çoğu kişiyi tatmin etmese de, başarılı işlerin yapılabileceğini dair güzel projeler çıkmıyor da değil.

Aslında, bir platformda başarılı olmuş bir eseri, başka bir platforma taşımak basit ama çok riskli bir iştir. Başarılı bir kitabın filme aktarılması, bir filmin diziye dönüştürülmesi ya da oyununun yapılması çok risklidir. Bu risk, hedef kitlenin konuya “ön yargılı” bir şekilde yaklaşmasından kaynaklanmaktadır. Bir önemli konu da, başarılı olan projenin çok kısa bir zaman diliminde diğer platformlara uyarlanması zorunluluğudur. Bu kısa zaman diliminde de kaliteli bir uyarlama yapmak pek mümkün olmaz. Oyun sektöründe de bu böyledir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen şüphesiz güzel projeler de yapılmıştır. Bu yazımızda onlardan birini inceleyeceğiz birlikte.

Alışılmış gidişatı değiştiren başarılı projelerden biri The Walking Dead – Part 1: A New Day.
Son günlerde bir hayli popüler olan The Walking Dead dizisi ile birlikte, şüphesiz bir çok oyun sever dizinin oyun versiyonu da merakla beklemekteydi. “Oyun dizinin ruhunu tam olarak yansıtabilecek mi? Kısa bir zamanda piyasada yerini alan bu oyunun grafikleri yeterli olacak mı? Yaratılan The Walking Dead sanal dünyası aslına uygun olabilecek mi? Oynanabilirlik ne kadar başarılı olacak? ” gibi bir çok soru şüphesiz The Walking Dead hayranlarını meraklandıran düşüncelerdi. Tüm bu sorulara herkesi tatmin edecek düzeyde bir başarıyla cevap veren oyunumuz, toplam 5 bölümden oluşacak bir seri olarak piyasaya çıktı.

oyu3

Serinin ilk bölümü olan “A New Day” olan bu bölümde, The Walking Dead senaryosunun başladığı ana gidiyoruz. Yani virüsün ilk yayılmaya başladığı zamana…

Oyun, bir polis arabasının içinde başlıyor. Bir görevli ile birlikte muhtemelen işlediğimiz bir suç yüzünden hapishaneye doğru götürülüyoruz. Otobanda gerçekleşen bu yolculuk, görevli ile yaptığımız karşılıklı konuşmalar ile devam ediyor. Sorulan sorulara, verilen seçenekler içerisinden istediğimiz cevabı veriyoruz ve konuşma da bu biçimde şekilleniyor. Bu gerçekten heyecan verici bir kontrol deneyimi.

Yolculuk devam ederken, yanımızdan ve üstümüzden polisler, helikopterler geçiyor. Olağanüstü bir durum olduğunu seziyoruz. Radyo ve telsiz konuşmaları da eklenince bir şeylerin ters gittiği aşikar oluyor. Ardından otobandaki yolculuğumuz tüm ikazlarımıza rağmen önündeki insanı(!) göremeyen görevlinin kaza yapması ile son buluyor.

Şüphesiz The Walking Dead macerasının başladığı an tam da bu andır. Bu sebeple, bundan sonrasında yaşanan deneyimi size bırakıyorum spoiler vermemek amacıyla. Şimdi gelelim oyunun çeşitli başlıklarda incelenmesine.

Grafik İncelemesi
Oyun genel olarak bir çizgi roman tadında geçmektedir. Grafik çizimleri çizgi roman şeklinde olsa da bu sizi karamsarlığa itmesin çünkü gerçekten başarılı bir dünya yaratılmış. Genel olarak karakter, zombi ve çevre çizimleri olumsuz manada beni rahatsız etmedi. Özellikle zombi çizimleri benim gayet hoşuma gitti. Şüphesiz çizgi roman çiziminin dezavantajları da söz konusu ancak dediğim gibi oyun esnasında sizi rahatsız edici bir grafik dünyası yok. Kolaylıkla The Walking Dead dünyasına kendinizi kaptırabilirsiniz.

Sesler ve Müzik
Çizgi romanın vermiş olduğu gerçek dışılık, sesler ve müziklerin muhteşem kullanılışı ile ortadan kalkmış diyebiliriz. Müzik ve sesleri gayet başarılı bulduğumu söylemeliyim.

oyu4

Oynanabilirlik
Oyunumuz bir tür RPG ( rol yapma oyunu ) formatındadır. Rpg oyunlarında başarı grafiğini arttıran en önemli unsur, rolünü yaptığımız karakter ve senaryodaki hakimiyetimiz. The Walking Dead bu noktada hoşuma giden bir sistem yaratmış. Senaryo seçimlerimiz, diyaloglarımız, gidişatımız yönünde değişmektedir. Verdiğimiz kararlar bazen birinin ölmesine sebep olurken, diyaloglarda kullandığımız cümleler insanların bize güvenmemesine de neden oluyor.

Oyun kontrolleri, Mouse ve klavye ile sağlanmaktadır. Aksiyon sahnelerinde bizden hızlı tuş kombinasyonları isterken, çevredeki nesneler ile olan iletişimimiz ise Mouse tıklaması ile olmaktadır.

Sonuç olarak, The Walking Dead ruhunu ve dünyasını seviyorsanız ve bunu deneyimlemek istiyorsanız The Walking Dead Part 1: A New Day oyunu sizlere güzel bir fırsat verecektir. Tadını çıkarın…

İyi oyunlar…

Yazar: Özlem Yüksel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.