Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tiziano Vecellio Hayatı ve Eserleri

0 470

Tiziano Vecellio Hayatı ve EserleriYüksek Rönesans’ın temsilcisi, “psikolojik portre” türünün yaratıcısı ve resim sanatının babası sayılan Tiziano, 1488 yılında Pieve di Cadore’de doğdu.

9 yaşındayken Venedik’te ressam ve mozaikçi olan Sebastiano Zuccato’nun atölyesine girdi. Daha sonra ise Giovanni Bellini, Gentile Bellini‘nin atölyelerinde çıraklık yaptı. Büyük kiliselere duvar resimleri yaptı, daha sonra ise portre ressamı olarak büyük ün kazandı.

1508’de Alman ticaretinin Venedik’teki merkezi olan Fondaco dei Tedeschi’nin cephesini süsledi. Ancak nemli hava yüzünden bu yapıtlar yok oldu.

1511’de, Padua’da Carmelite ve Scuola del Santo adlı kiliselerin fresklerini yaptı.

Tiziano Vecellio Hayatı ve Eserleri1513’te Venedik’te kendi atölyesini kurdu. 1516’da ustası Giovanni Bellini ölünce Venedik Cumhuriyeti’nin baş ressamı unvanını aldı. 1519-1526 yılları arasında Venedik’in kiliseleri için pek çok resim yaptı. Palazzo Ducale’nin büyük toplantı salonu için kompozisyonlar gerçekleştirdi.

1540 yılında Papa III. Paulus’un çağrısı üzerine gittiği Roma’da görkemli bir biçimde karşılandı. Papalığa hizmetleri nedeniyle Roma vatandaşı oldu.

Tiziano Vecellio Hayatı ve EserleriDengeli kütleler, yaygın ritimler kullanarak yeni bir figür anlayışı geliştirdi. Renkleri kullanış biçimiyle, istediği saydamlığı ve katılığı elde etti. Portrelerinde kişileri en görkemli, en güçlü, en varlıklı biçimde yansıttı. Minik fırça darbeleriyle portrelerinde, gölge ve ışık oyunlarından yararlandı. Eserlerinde parlak, etkileyici renkler kullandı. Dinsel yapıtlarında figürlerin ruhsallığı, mitolojik yapıtlarında ise figürlerinin duyumsallığı arttı.

1554’te evlendi lakin eşini doğum yaparken kaybetti.

Üslubu ve resim tarzı, El Greco, Rubens, Van Dyck, Velazquez, Rembrandt gibi çok büyük ustalara ışık tuttu.

1576 yılında veba salgını sebebi ile Venedik’te hayata gözlerini yumdu. Cenaze törenin ardından Santa Maria Gloriosa dei Frari kilisesine gömüldü.

Tiziano Vecellio Hayatı ve EserleriEn önemli eserleri:

Urbino Venüsü, Venüs ve Adonis, Tiziano’un Kendisini Yaptığı Portresi, Uyuyan Venüs, Malta Şövalyesi, Konser, Giorgione Venedikli Beyefendi, Çingene Madonna, Andrianlar, Vendramin Ailesinin Tazimi, Aziz Christophe, Eldivenli Adam, Meryem’in Tapınağa Takdimi, Salome, Petrus’un Şehadeti, İlk Günah, İsa’nın Gömülüşü, Bacchus ve Ariadne, Bakire’nin Varsayımı, La Schiavona, Aziz Sebastian, İnsanın Üç Çağı, Vaftizci Yahya, Pastoral Sahne, Diana ve Callisto, Kutsal Ruhun İnişi, Flora, Ecce Home, Papa III. Paul’un Portresi…

Kaynakça:
https://www.titian-tizianovecellio.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.