Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Toy Kuşları

0 274

5059_1Toy dediğimizde aklımıza ilk gelen gençliği nedeniyle henüz o işte yeni, o işte pişmemiş kişi aklımıza gelir. Toy’ un çoğumuzun bilmediği diğer bir kullanım alanı ise kızıl tüylü bir kuş türüdür. Toy kuşlarına bu ismin verilme sebebi, avcılar tarafından kolayca kandırılıp avlanmalarıdır.

Avcılar, içi saman dolu bir toy kuşu mankeni yaparlar bunu dikip gizlenirler. Bu mankeni gören toy kuşu sürüsü yanına inerler ve mankene kur yapmaya başlarlar, bu sırada avcılar ateş açarlar ve toy kuşlarını avlarlar.Toylar genellikle, bataklık kenarlarında ve ekin tarlalarında yaşarlar. Yeşil bitki, tohum ve böcekle beslenirler. Göçmen bir kuş türüdür. Toyların en büyük özelliği Türkiye’ deki en büyük kuş türü olmasıdır. Dünyada da ilkler arasına girebilmiştir. Dünyada da uçabilen en büyük kuş türüdür.

5059_2Toylar, geniş bir coğrafya da bilinseler de çoğu ülkede çoktan nesilleri tükenmiştir. Var oldukları ülkelerde de nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Gittikçe sayıları azalmaktadır. İri bir vücuda sahip oldukları için seri hareket edemezler, vücutları büyük olduğu için gözden çabuk kaybolamazlar, sık sık mola verip dinlenmek zorundadırlar bu yüzden avcılardan kurtulmaları çok zordur. Toy kuşlarının eti çok lezzetlidir bu yüzden avcıların özel ilgisini çekmektedirler.

Toylar da leylekler gibi yazın ülkemize gelip, kışın Afrika’ ya göç etmektedirler. Bacak ve boyunları uzun, gagaları oldukça kısadır. Ayakları üçer parmaklı olup, arka parmakları bulunmaz. Birkaç tanesi bir arada gezer. Büyük toy kuşu, Avrupa nın en iri kuşu olarak bilinir.

5059_3

Dişi, ekinler boyunu aştığı zaman eşelediği çukurumsu yuvaya 3-4 yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi 20-30 gün kadardır. Yavrular on dördüncü günün sonunda uçabilir. Küçük toy kuşunun boyu 40-50 cm, kanat açıklığı 23-25 cmdir. Boynunda V şeklinde, göğsünde de halka şeklinde beyaz bir şerit mevcuttur.

Yazar:Hamza can

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.