Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tuncel Kurtiz Kimdir?

0 880

4463_5081521434_31a46268d3_oTuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936, Bilecik doğumlu, Türk tiyatrosunun ve sinemasının usta sanatçısıdır. Oyuncu, yönetmen, seslendirme sanatçısı, yapımcı ve senaristtir. Babası Selanik kökenli, annesi ise Boşnaktır. İstanbul Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş ve 1959 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu’nun sahnesine çıkarak oyunculuk hayatına adım atmıştır.

Hem Türkiyede, hem de dünyada pek çok tiyatroda sahne almış, rol aldığı sinema filmleri ile de izleyicinin beğenisini kazanmıştır. İlk sinema deneyimi, 1964 yılında oynadığı Orhan Günşirayın yönetmenliğini yaptığı, Şeytanın Uşakları’dır. Sinema arkasında da görev almayı deneyen Kurtiz, 1979 yılında gösterime giren sinema filmi Gül Hasan’ın yönetmenliğini yapmış, “Gül Hasan” ve “Bereketli Topraklar” Üzerinde filmlerinin senaryosunu yazmıştır. Doğa ile iç içe, sakin bir hayat yaşamayı tercih eden Tuncel Kurtiz, Edremitin Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte “Zeytinbağı” isimli butik otellerini işletmektedir.

4463_tuncel-kurtiz_(1)

Yeni nesil tarafından tanınırlığını artıran en büyük unsur ise, rol aldığı televizyon dizileridir. 2003 yılında Alacakaranlık, 2006 yılında “Hacı” ve 2007 yılında “Asi” adlı televizyon dizilerinde rol almış ve sevenleri ile buluşmuştur. 2009 yılında yayına başlayan “Ezel” adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmıştır. Gençler arasında daha fazla tanınmasını ve sevilmesini sağlayan bu rol ile pek çok kişinin idolü olmuştur.

Kurtiz, 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü almıştır. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Sinema Günlerinde sinema sanatına verdiği emeklerinden dolayı Tuncel Kurtize Onur Ödülü verilmiştir. Altın Portakal Film Festivalinde 1981 yılında Gül Hasan filmi ile En İyi Senaryo ödülü, 1994 ve 2007 yıllarında ise Bir Aşk Uğruna ve Yaşamın Kıyısında filmleri ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini almıştır. Ayrıca, 2008 yılında Yaşamın Kıyısında filmi ile Yeşilçam Ödülllerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçilmiştir. 1986 senesinde ise Berlin Film Festivalinde, En İyi Erkek Oyuncu ödülü alarak Gümüş Ayı ile taçlandırılmıştır. Tuncel Kurtiz, son derece titizlikle seçtiği yapımlarda, oyunculuk hayatına devam etmektedir.

Kaynakça:
www.imdb.com
www.sinefesto.com
www.sinematurk.com
www.sinemalar.com
www.youtube.com

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku