Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yeni Koşucular için 5 Harika Uygulama

0 647

Yeni Koşucular için 5 Harika UygulamaYeni yıla girdiğimiz şu günlerde muhtemelen hemen hepimiz yeni yıl için kişisel hedefler koymuş ve listelerimizi hazırlamışızdır. İş, sağlık, eğlence gibi konularda bazı aldığınız kararlar mutlaka vardır. Bunlardan birisi de sağlıklı yaşam için koşmaya başlamak olabilir. İyi bir koşucu olabilmek için bir takım dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır. Bu hayalinizi yeni yılda yerine getirmek için sizi motive edecek ve yaptığınız koşuların takibini sağlayacak en iyi uygulamaları bu yazımızda bulacaksınız. Her birisinin farklı avantajları bulunmaktadır. Farklı farklı inceleyip en hoşunuza gideni kullanmanız sporu devam ettirme adına sizi motive edecektir.

Yeni Koşucular için 5 Harika Uygulama1. Strava

İyi bir koşu uygulaması, ilerlemenizi takip etmenize, sizi destekleyen bir koşu topluluğuna bağlanmanıza, solunumunuzu, kalp atış hızınızı ve fazlasını izlemenize yardımcı olmalıdır. Strava, koşu kayıtlarınızı tutmanıza, geniş bir fitness topluluğuna bağlanmanıza, gerçek zamanlı bir şekilde performansınızı takip etmenize ve performansınızı analiz etmenize imkan sunmaktadır.
Biraz rekabet, size bu spora devam etmenizde ve daha iyi yapmanıza sebep olacaktır. Strava ile arkadaşlarınıza uygulama üzerinden ulaşabilir ve istatistiklerinizi karşılaştırabilirsiniz. Fitbit, Garmin, Polar, Timex, TomTom, Suunto ve daha fazlası cihazlar ve hizmetler ile birlikte çalışabilir, bu nedenle uyumluluk sorunlarıyla ilgili endişelenmenize gerek bulunmamaktadır.

Strava, hem IOS hem de Android marketlerde ücretsiz olarak bulabileceğiniz bir uygulamadır. Ücretsiz versiyonu birçok ihtiyacınızı karşılamaktadır. Ancak Premium üyelikler alarak daha profesyonel bir şekilde bu özellikleri kullanabilirsiniz.

Yeni Koşucular için 5 Harika Uygulama2. MapMyRun

Diğer harika bir uygulama ise MapMyRun adlı uygulamadır. Koşu parkurları ve rotaları bulmanıza yardımcı olur. Bu özellik, yeni başlayanlar için çok önemli bir seçim tercihi olabilir.
Bu uygulama ile eğer varsa bazı akıllı ayakkabılarınız ile bağlantı kurabilirsiniz. Bu ayakkabılar uygulama ile senkron bir şekilde çalışabilecek bir çipe sahiptir. Bu sayede, takip ettiğiniz rotanın GPS konumu kaydedilir, gerçek zamanlı istatistikleriniz tutulur. Bunlar dakika başına ne kadar adım attığınız, kalp atış hızınız ve benzeri istatistiklerdir. Bu uygulama da Strava gibi ücretsiz IOS ve Android marketlerde sunulmaktadır. Eğer isterseniz uygulama içi bazı satın almalar yaparak daha profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yeni Koşucular için 5 Harika Uygulama3. Runner’s World Go

Birçok yeni koşucu, iyi bir koşu yapabilmenin ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmek için Runner’s World adlı dergiyi almaktadır. Bu dergiye ait olan Runner’s World Go adlı uygulama benzer ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Dergideki gibi daha iyi bir koşu yapabilmeniz için bir takım ipuçları ve püf noktalarının yanında bazı güzel özellikler de içermektedir.

En sevilen özelliği hedef girerek eğitim planınızı oluşturmanızı sağlamasıdır. Örneğin; 5 kilometre gibi bir hedef belirlediğinizde bu hedefinize ulaşabilmek için uygulama size bir eğitim planı dahilinde yardımcı olabilmektedir. Sevilen özelliklerden bir diğeri ise size egzersiz önerilerinde bulunmasıdır. Örneğin; hava kontrolü için AccuWeather’ı kullanır ve koşu için en uygun zamanı size önerir. Koşmaya başladıktan sonra havanın kötüleşmesi, yağmur başlaması gibi olasılıklar düşünüldüğünde bu özellik oldukça faydalı olacaktır. Bu uygulama sadece IOS’ta bulunmaktadır. Ücretsiz olan bu uygulamada yine uygulama için satın alabileceğiniz bir takım özellikler bulunmaktadır.

Yeni Koşucular için 5 Harika Uygulama4,Runkeeper

Runkeeper, Runer’s World Go ile benzer bir şekilde eğitim planı oluşturmanıza yardımcı olabilmektedir. Bu uygulama ile belirlediğiniz hedeflere ulaştıracak egzersiz veya eğitim planları arasından seçimler yapabilirsiniz. Eğer bir maraton koşusu için henüz hazır değilseniz belirli bir mesafe veya dayanıklılık adına bir takım hedefler belirleyip uygun eğitim planlarını takip edebilirsiniz.

Uygulamayı yüklediğinizde sizi bir fitness değerlendirmesi sınavına tabi tutmaktadır. Daha sonra alacağınız eğitim planları bu sınavda verdiğiniz cevaplara göre şekillendirilmektedir. Bu sayede uygulamayı tamamen kişiselleştirmiş olursunuz. IOS ve Android marketlerden ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz bu uygulamada bazı özellikleri kullanmak için uygulama içi satın alımlar yapmanız gerekmektedir.

5. MyFitnessPal

Beslenme alışkanlıkları, başarılı bir koşucu olabilme konusunda oldukça büyük bir rol oynamaktadır. MyFitnessPal uygulaması aslında bir koşucu uygulaması olmamasına rağmen bu listeye dahil edilmiştir. MyFitnessPal uygulaması, bir dijital gıda günlüğünüzü tutmanıza yardımcı olur ve yediğiniz yiyecekler ile aldığınız besin değerlerini analiz ederek kalori, su, yağ ve protein alımınızı takip etmenize imkan verir. Ayrıca hedef belirleyerek egzersiz kayıtlarınızı tutmanızı da sağlamaktadır.

Yeni Koşucular için 5 Harika UygulamaEğer kilo kaybetmeyi hedefliyorsunuz bu uygulama sizin için çok faydalı olacaktır. Yediklerinizi ve içeriklerini takip etmek sizin sağlıklı beslenmenizi ve kilo vermenizi sağlayacaktır. MyFitnessPal uygulamasını IOS ve Android marketlerde bulabilirsiniz. Uygulama için satın alımlarla daha profesyonel bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

Sizler için uygun koşu uygulamalarını belirlemeye çalıştık. Bunlardan birisini seçerek daha iyi motive olacak ve daha sağlıklı bir koşucu olacaksınızdır. Keyifli koşular.

Kaynakça:
https://www.cnet.com/how-to/running-apps-for-new-runners/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku