Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Peyzaj Güzelliği; Mavi Ladin

0 319

Orijinal ismi Picea Pungens olan mavi ladin çamgiller ailesinden bir ladin türüdür. Doğal olarak Batı Kuzey Amerika’da Utah, Colorada ile Arizona ve New Meksiko’da bulunur. Bu tür, 25-30 m’ye kadar boylanıp ve 1,5 m’ye kadar çap yapabilir. Tür doğal ortamında ise, 1800-3000 metre kadar yükseğe çıkmaktadır. Genellikle, Engelman ladini (Picea engelmanni) ile karıştırılır.

Genel Özellikleri:

8304_ladin_kozalagiAlpin kuşağının bir türü olmayan mavi ladin, genellikle dağların vadi boyunca devam eden nemli düz topraklarında iyi bir gelişim göstermektedir. Az yağmur alan yerlerde yavaş gelişim göstermektedir.

Kuru, asidik ve hafif rutubetli topraklarda iyi yetişen bu tür, iyi drenajlı kumlu balçık topraklarda en uygun gelişimi gösterir. Donlara dayanıklıdır. Havanın nemi az olan yerlerinde ve güneşli yerlerde iyi gelişir. Soğuk hava şartlarına dayanıklı olup (-40 dereceye), kara içi iklimlerin hâkim olduğu yerlere de iyi uyum sağlar. Gençlikte yavaş, 8-10 yaşından sonra hızlı büyümektedir. Maximum 20-50 m boy yapar. Işık-yarıgölge ağacı olan mavi ladin, başlangıçta piramidal sonraları sütunumsu tepe yapar. Tepe çapı 6-8 m2’dir. Sığ ve yayvan kök sistemi geliştirir. Mavi ladinin kozalakları 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Kozakların taze iken görüntüsü yeşilimsi, olgunlaşınca saman sarısı rengindedir. Kozalak pulları kâğıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir. Mavi ladinin genç sürgünleri kalın, çıplak, tomurcukları ise konik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları da geriye doğru kıvrıktır.

8304_mavi_ladin_yapragiMavi Ladinin yeşil yaprakları 2-3 cm uzunluğunda, 4 köşeli, sert ve batıcı, mavimsi-boz yeşil veya gümüşi-beyaz olup radial diziliştedir. İsmini aldığı mavi renk, soğuk iklimde daha belirgindir. İbrelerdeki mavi renk elle ovuşturulunca çıkar. Vejetasyon döneminde mavi renk çok belirgin hale gelir. Soğuk-kurak iklimlerde mavi renk ılıman bölgelere nazaran daha bariz olarak ortaya çıkmaktadır.

Mavi Ladinin tohumları susam tanesi büyüklüğünde, köşeli, açık kahve renkli ve geniş kanatlıdır.

Mavi ladinin park ve bahçelerde kullanılan en önemli kültür formları:

i) P. pungens cv “Compacta”- geniş tepeli
ii) P. pungens cv “Globosa” – Küre biçiminde bodur çalı
iii) P. pungens cv “Pendula” – Sarkık dallı

Ülkemizde güzel görünüşü bakımından park ve bahçelerde süs bitkisi olarak büyük bir rağbet görmektedir. Park ve bahçelerde gösterişinden dolayı tek başına kullanılmaktadır. Kirli ve zehirli gazlara duyarlı değildir. Yurdumuzun her bölgesinde yetiştirilebilmektedir.

Peyzaj Kullanımı:

Mavi ladin, iğne yapraklı türler içerisinde en popüler olanıdır ve gösterişli parlak koyu yeşilimsi mavi iğne yaprakları için yetiştirilmektedir. Ticari değeri son derece yüksektir, tohumdan ve aşı ile üretimi yapılmakta, fidanları aşı ile yetiştirilmektedir. Mavi ladinin gösterişli görünümü, park ve bahçe gibi dış mekân süslemelerinde talebi arttırmaktadır. Son yıllarda dış mekân süslemelerine olan ilginin artması da tercihi tetiklemiştir. Talebin artışı karşısında mavi ladin için yurtdışından ithalat artmıştır. Ülkemizde yeterli sayıda süs bitkisi yetiştiricisinin bulunmaması ve kaliteli üretim miktarlarının kısıtlılığı da buna neden olarak gösterilebilir.

Yazar:F. Zeynep Yurdaer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.