Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Satış Temsilciliği Nedir?

0 469

3543_sat4

İsmi son yıllarda oldukça sık bir biçimde anılmaya başlanan satış temsilciği, Türkiye’de özellikle uluslar arası boyutlarda etkin bir şekilde çalışan, dev kozmetik şirketleriyle tanınmaktadır.

Satış temsilciliğini üstlenen kişi, bağlı olduğu şirketle bir anlaşma yapar ve o şirketin ürünlerini çevresine pazarlamaya başlar. Satış temsilcisi her sattığı üründen belli bir komisyon sağlar ve böylece de kazanç sağlamış olur. Özellikle toplumsal alanda çevresi fazla olan kişilerin rağbet göstermiş olduğu satış temsilciliğinde, satış temsilcisi tüketici ve üretici arasında hizmet ve mal trafiğini sağlamakla görevlidirler.

Satış temsilciliğinde şirketle anlaşma yapan kişi, anlaşmadan sonra şirketi temsil etmekte ve bu nedenle anlaşmış olduğu şirketin ürünlerini tüketiciye en iyi şekilde tanıtmak ve satmak zorundadır. Yani burada satış temsilcilerinin asıl görevi, üretici ve tüketici arasında aracılık yaparak üreticinin ürününü, tüketiciye pazarlamaktır. Satış temsilcilerinde bir takım özelliklerin bulunması gerekmekte ve bu özellikler sayesinde temsilci bağlı bulunduğu şirketi en iyi şekilde temsil etmektedir. Bu özelliklerden şüphesiz olarak en önemlisi ise, ikna yeteneğidir. Temsilci, ürünü tanıtmak ve pazarlamak için ikna yeteneğini kullanmakta ve böylece ürünü pazarlayarak hem kendi hem de şirket kazanmaktadır.

3543_sat2

Hem şirketin hem de satış temsilcisinin kazanmış olduğu satış temsilciliğinde, hemen hemen her sektörden ürün satışı yapılabilmektedir. Çalışılan sektörlerde ise, çalışma şartları ve ortamı değişmektedir. Bu şartlar ve ortam sektörün özelliklerine göre belirlenir. Bu durum örnekle açıklanacak olunursa, inşaat sektöründe satış temsilciliği yapan bir kişiyle tıp sektöründe satış temsilciliğinin çalışma ortamları ve şartları birbirinden farklıdır. İnşaat sektöründe kişi inşaat sahaları ve inşaat şirketlerinin ofislerinde temsilcilik işini yürütürken, tıp alanında bu temsilciliği yürüten kişi hastanelerde ve kliniklerde işini yürütmektedir. Bu çalışma türünün en çok bilindiği olan kozmetik sektöründe ise, satış temsilcisi kadınların olduğu her yerde işini yürütebilme özelliğine sahiptir.

Son yıllarda, küreselleşen dünyayla bankaların önemli bir hale geldiği dünyada satış temsilciliği işi bankacılık sektöründe de kullanılır bir hale gelmiştir. Her geçen gün sayıları artmakta olan bu temsilciler bağımsız ya da doğrudan bir şekilde çalışırlar. Bankacılık sektöründe satış temsilciliği işini yürüten kişiler ise, bankaların müşterilerine sunmuş oldukları sigorta poliçeleri ya da bireysel emeklilik satışını üstlenmektedirler. Bu kişiler satışı gerçekleşen her işlemden bir kazanç elde etmektedirler. Teknolojinin geliştiği, internetle telefonun hayatımızın odak noktalarına yerleştirildiği günümüzde, satış temsilciliği işi artık telefondan ya da internetten de yürütülebilir bir hale gelmiştir. Yani çağın gereksinimleri ve getirileri yakından takip edilerek ona göre uygulamalar geliştirilmektedir.

3543_sat3

Büyük markalar tarafından satış temsilcileri oldukça fazla önemsenmektedir. Bunun nedeni ise, marka ürünlerini hiçbir çaba harcamadan temsilciye sattırarak hem kendinin hem de temsilcinin kazanmasını sağlamaktadır. Satış temsilcisi ise, kendinin olmayan bir ürünü satar ve bir kazanç elde eder. Yani her iki taraf da bu işten karlı çıkmaktadır.

Burada bir nokta oldukça dikkat çekici ve de önemlidir. Günümüzde reklam sektörü çok ön plana çıkmakta ve bunun için çok fazla paralar harcanmaktadır. Fakat satış temsilcisi satmak istediği ürünü ilk önce tüketiciye tanıtır. Ardından da satmak için uğraşır. Satış temsilcisi ürünün satamasa bile doğal olarak ürünün reklamını yapmış olur. Yani üretici marka her durumdan karlı çıkmaktadır. Üstelik marka bu reklam için de para ödememektedir.

Satış temsilcisi kişi, ya maaş ya da prim usulüyle işini yürütmektedir. Maaş usulüyle çalışanların oranı ise oldukça azdır. Genelde satış temsilcileri sattıkları ürün üzerinden prim usulüyle para kazanmaktadırlar.

Yazar:Erdoğan Gül

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku