Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uranüs Neden En Soğuk Gezegen ?

0 476

Uranüs Neden En Soğuk Gezegen ?Uranüs Güneş Sistemi’ndeki yedinci gezegen. Satürn ve Neptün arasında yer almaktadır ve eksensel eğimi 98° ‘dir. Uranüs, bilim adamları tarafından bir teleskop yardımıyla keşfedilen ilk gezegendir. Uranüs 13 halkaya ve 51,118 km ekvatoryal çapa sahiptir. Güneşin etrafında dolaşması 84 yıl alır. Bu süre, çoğu ülkedeki insanların yaşam beklentisinden fazladır. Uranüs’ün kütlesi dünyanın yaklaşık 15 katıdır.

Gezegenlerin sıcaklıkları güneşten uzaklığına bağlı olarak sıcaktan soğuğa değişmektedir. Bu prensibe göre, Plüton’un güneşten en uzakta bulunduğu için en soğuk gezegen olduğu iddia edilebilir. Plüton’da ısı bazen -387°F ‘ye kadar düşmektedir. Ancak “cüce” sınıfında görüldüğünden gezegen olarak kabul edilmemektedir. Neptün güneşten 2,8 milyar mil, Uranüs ise 1,79 milyar mil uzaktadır. Neptün, Uranüs’ün aldığı güneş ışığının % 40’ını almaktadır ve Uranüs’ten 1 milyar mil uzaktadır. Bu nedenle, Neptün, Güneş Sistemi’nin en soğuk gezegeni olmalıdır. Bununla birlikte, bilim adamları Uranüs’ün zaman zaman çok düşük sıcaklıklara ulaştığını kanıtladığı için durum farklıdır. Aslında, Neptün’ün ortalama sıcaklığı, güneşin yedinci gezegeninden daha düşüktür. Neptün’de ortalama sıcaklık -350 F iken Uranüs’te ortalama sıcaklık -325°F ‘tır. Ancak, bugüne kadar bir gezegende kaydedilen en düşük sıcaklık -371°F ve bu rekor Uranüs’te.

Uranüs‘ün böylesine düşük sıcaklıklara nasıl ulaştığını açıklamaya çalışan birçok teori var. Soğuğun nedeni olarak mesafeyi kullanmak, Neptün ile Uranüs arasındaki uzaklık tarafından çürütüldüğünden sonuca varmak zorlaşıyor. Uranüs’ün güneş ışığını aldığı açılar, Neptün’ten daha sıcak bir gezegen olmasını da gerektirmekte.

Bazı bilim insanları, soğuğun, Uranüs’ün güneş ışınımını tutma oranını etkileyebilecek yapısal bileşenlerinden kaynaklanabileceğini düşünüyorlar. Diğerleri, kendine özgü yörüngesine bağlı olarak gezegenin böyle bir sıcaklık farklılığı yaşama olasılığının yüksek olduğunu öne sürüyor. Başka hiç bir gezegende olmayan ölçüde eğimli bir yörüngeye sahip olduğunu söylüyorlar. Eğimin, gezegenin tutması gereken ısının büyük bölümünü uzaya kaçırmasının nedeni olabilir. Uranüs‘ün rekor ısı düşüklüğünün nedenini belirlemek için araştırmalar devam etmektedir.

Kaynakça:
-Ellis D. Miner, “Uranus: The Planet, Rings and Satellites”, New York: John Wiley and Sons.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...