Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Priştine Neresidir?

0 893

Priştine Neresidir?Priştine, Balkan ülkelerinden Kosova’nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Bu şehir, ülkenin en büyük ve de en popüler şehri olup aynı zamanda başkentidir. Uzun yıllarca Sırbistan ve de öncesinde Yugoslavya egemenliği altında kalan Kosova’nın en önemli şehri olan Priştine, çok zorlu yıllara şahitlik etmiş olan önemli Balkan şehirlerinin başını çeker. Bu gün her ne kadar Kosova bağımsız bir devlet olarak dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınsa da, bu hürriyete kavuşmak hiç de kolay olmamıştır. Söz konusu direncin ve de çatışmaların izlerini Priştine şehir merkezinde halen açıkça görebilirsiniz. Her ne kadar 19’uncu yüzyılın neredeyse tamamını Yugoslavların himayesinde geçiren Priştine, bu dönem öncesinde ise Türkler tarafından yönetilirdi. Türklerin Balkan coğrafyasındaki en önemli topraklarından biri kabul edilen Priştine, Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun yıllar parçası olmuştur. Ancak parçası olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun ileriki yıllarda ciddi anlamda bir çöküş dönemine girmesi beraberinde Priştine ve dolayısıyla Kosova topraklarının da elden çıkması sonucuna sebep olmuştur.

Kosova’nın başkenti olan bu şehir, ülkenin batısında yer alır ve de komşu ülke olan Sırbistan ile de sınıra sahiptir. Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan bağımsızlık mücadelesi esnasında Sırpların ilk girdiği şehirlerden olan Priştine bu anlamda Sırp sınırına komşu olması sebebiyle ciddi anlamda tehlike yaşamıştır. Ancak yine de Kosovalılar 2008 yılında başarılı bir şekilde bağımsızlıklarını ilan etmeyi başarmışlardır. Ülkenin en önemli yerleşim yeri olan Priştine, aynı zamanda Kosova için her anlamda merkez konumundadır.

Priştine Neresidir?Başkent olmasının da bunda son derece önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Ülkenin en büyük ve de en kalabalık şehri olan Priştine, iktisadi açıdan da ülkenin en büyük ve de en zengin şehridir. Diğer bir yandan kültürel olarak da son derece Kosova kültürü ile harmanlanmış olan Priştine, komşu ülke olan ve de aynı soydan geldikleri Arnavutluk’tan pek de farksız bir yapıda değildir. Zaten kendileri açısından bakıldığı zaman da Arnavut olduklarını her fırsatta söyleyen Priştineliler, Arnavut kültürüne sahip olmakla da övünürler. Dediğimiz gibi ülkenin en kalabalık şehri olma özelliği ile de dikkat çeken Priştine, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 500 bin insanı yerleşik şekilde ağırlar.

Kosova’ya ulaşmak sanıldığı kadar da basit değildir. Aslında havayolu ile ulaşımda herhangi bir sorun yaşanmazken, karayolu ile ulaşımda ciddi sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. 10 yıl önce bağımsızlığını kazanan bu Balkan ülkesi, bağımsızlık sonrasında Sırbistan’ın tanıma prosedürünü yerine getirmemesi sebebiyle, Sırplar tarafından halen Sırbistan’ın bir parçası olarak görülür. Bu da beraberinde ciddi anlamda sınır sorunlarını doğurur. Eğer Priştine‘ye bir ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız bu durumda birçok ülkeden buraya tarifeli seferler ile ulaşabilirsiniz. Ancak ülkeden çıkarken sakın doğrudan Sırbistan’a geçiş yapmayı denemeyin çünkü buna izin vermezler. İstanbul üzerinde Priştine’ye tarifeli seferler düzenleyen birçok havayolu şirketi bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku