Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad

Kutu İçeriği:

– Kullanım Klavuzu
– Kurulum CD’si
– 2 adet şarj edilebilir Ni-MH batarya
– Saitek Wireless İstasyon ve Gamepad

Üncelikle ürünün ergonomisinden bahsetmek istiyorum. Daha elinize ilk aldığınızda “Cuk diye oturdu.” diye tabir edilen biçimde elinize tam oturuyor ve çok ergonomik bir gamepad olduğu hemen anlıyorsunuz. Öyle ki diğer hiçbir gamepadâde rastlamadığım, elle temas eden saplar ve arka yüzey tamamen kaymaz ve eli terletmez özel bir malzeme ile kaplanmış. Bu özellikle uzun süre oyun oynayanlar için çok konforlu bir kullanım sağlıyor.

Aletin üst tarafında 2 büyük kontrol tuşu ve batarya takılan bölüm bulunuyor.

Saitek P3000 11 tuşa sahip. Fakat bu tuşlar bilindik gamepadâ’lerin tuş diziliminden biraz farklı öyle ki, normalde diğer gamepadâ’lerde üst tarafta 4 adet kontrol tuşu bulunur. Saitek P3000’de ise, 2 tane bulunuyor ve özellikle Fifa, PES gibi futbol oyunları için üst tarafta 4 tuş yerine 2 tuş olması gerçekten büyük avantaj ve kolaylık sağlıyor. Üst taraf koyulmamış olan bu 2 tuş, ön tarafa 5. ve 6. tuş olarak konumlandırılmışlar.

Aletin ön yüzünde bulunan 8 yönlü kontrol tuşu kalitesiz bir plastikten yapılmış ve pek sağlammış izlenimi vermiyor. Tuş fonksiyonel olarak gayet iyi ve ele çok iyi uyum sağladığından hareket çok rahat sağlanabiliyor. Eli hiç acıtmayan bu tuş uzun süreli kullanımlarda yakın bir arkadaşımın üzücü şekilde tecrübe ettiği üzere kırılabiliyor. Bu yüzden hassas kullanmak gerekiyor. Yine ön yüzde bulunan kollar Precision Analogâ olarak adlandırılmış ve görevini çok iyi yapıyor. Eli hiç rahatsız etmeyen bu kollar diğer gamepadâ??lere oranla biraz daha yüksek tasarlanmış. Bu, uzun süreli kullanımlarda parmak ağrılarına neden olabilir fakat ben böyle bir sorun yaşamadım. Bu kolların hassasiyeti en ufak hareketinize bile yanıt verecek kadar iyi. Yine ön bölümdeki küçük ekranın hemen altında bulunan tuşlarla analog-dijital ayarını ve aletin istasyonla tekrar haberleşme ayarını yapabiliyorsunuz.


Saitek Wireless İstasyonu, gamepad ile 2.4Ghz hızında haberleşiyor. Bu değer rakiplerine göre gerçekten çok iyi.

Ürün 2 adet pil ile beraber geliyor, bu piller sürekli kullanımda ortalama 5 saatlik bir kullanıma imkan veriyor. Biten pili Wireless İstasyona takarak 1 saat bile sürmeden hızlıca şarj edebiliyorsunuz. Aletin ön yüzünde bulunan küçük ekrandan pil miktarı ve aletin analog mu yoksa digital olarak mı çalıştığı izleyebiliyorsunuz. Pilin bitmesi durumunda, pili çıkarıp yenisini takmak yaklaşık 3-4sn sürüyor. Bunu kalem pil veya farklı tür batarya kullanan diğer ürünlerde yapamazsınız. Ayrıca pilin zayıfladığını gösteren bu ekrandan uyarıyı alıp, pilin sürpriz şekilde bitmesini beklemeden yeni pili takabilirsiniz.

Yaklaşık 1 ay kullanma fırsatı bulduğum bu ürün profesyoneller için diyebilirim. Trackmania, NFS Serileri, Fifa 07, Toca 3 ve F1 06 gibi oyunlarda denedim ve hepsinde de son derece memnun kaldım. Üzellikle Logitechâ’in Rumble Padâ’ine göre daha büyük olduğundan ve kaliteli malzeme kullanılarak üretildiğinden ele tam oturuyor ve konforlu-rahat bir oyun keyfi yaşatıyor. Yine beğendiğim özelliklerden olan ön tarafta 4 yerine 6 kontrol tuşu bulunması ürüne artı puan kazandırıyor.

Değerlendirme:

+ Ün tarafta 6, üst tarafta 2 tuş bulunması
+ Kullanışlı küçük bilgi ekranı
+ Kaymayan ve eli terletmeyen özel bir malzeme ile kaplanmış tutma yerleri
+ Yüksek malzeme kalitesi
+ Kablolu gamepadâleri aratmayan haberleşme hızı (2.4Ghz)
+ Yüksek hassasiyetli kollar

– Düşük kaliteli ve kırılgan 8 yönlü tuş takımı
– Nispeten çabuk biten bataryalar
– Yüksek Fiyat

Ülkemizde 100YTL’lik yüksek sayılabilecek bir fiyattan satılan bu ürünü gerçekten ergonomik ve hassas bir gamepad arayanlar tercih edebilirler.

16 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar