3875_122

Üveylik; günlük yaşantımızda göremediğimiz, belki ismini bile ilk defa duyduğumuz bir kuş türüdür. Tabiat o kadar geniş ve zengin bir kimliğe sahiptir ki yaşayan canlıların hepsini bilmemiz, onları tanımamız neredeyse imkansızdır.

Üveyliğin uzunluğu otuz cm. olup, görenlerin gözlerini kamaştırabilecek derecede renklidirler. Ön Asya ve Kuzey Amerika ormanlarında yaşarlar. Üveylik, Kumrulara benzetilir ve halk arasında yabani Kumru olarak tarif edilir. Üveylik, Kumrudan daha küçük ve daha koyu renklidir. Üveylikler, sevimli ve uysal canlılardır. Bu özellikleri sayesinde insanların gönlüne taht kurmuşlardır.

Üveylikler çok iyi uçucular’dır. Kanat vuruşları çok hızlı veçok3875_123süratlidirler. Tüm kuşların sahip olduğu en önemli özellik onlara verilen uçma yeteneğidir. Bu yetenek sayesinde hem ihtiyaçlarını karşılarlar, hem de kendilerini koruyabilirler. Genellikle açık alanlarda, seyrek ağaçlıklarda, geniş bahçeler ve ekin tarlalarında görülürler. Özgür olmayı, özgürce uçabilmeyi her şeyden çok severler. Onlar için en büyük mutluluk özgürce, diledikleri gibi uçabilmektir. Üveylikler, tek eşlidirler ve çoğunlukla tohumla beslenirler. Üveyliklerin, boğazlarının altında güvercin ve kumruda olduğu gibi doğal bir gerdanlık vardır. Üveylikler, yırtıcı hayvanların saldırılarından kurtulabilmek için yaşantılarını genellikle söğüt ve çınar gibi sık yapraklı ağaçlarda sürdürürler.

Üveylikler, pek çok şaire ilham kaynağı olmuştur. Şairlere göre; üveylik sürekli sevgilisiyle beraberdir, sevgilisinin koynundadır. Onlara göre Üveylik; sürekli mutludur ve ötüşleri mutluluktan’dır sevgiliye söylenen şiirlerdir.

Yazar:Hamza Hatipoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here