Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

0 620

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?Sofralarımızı süsleyen her yemeğin yareni olan yoğurdun kendine has bir kimliği vardır. Yoğurt yiyeceğimiz zaman üstü de biriken sarı-yeşil suyu döküyorsanız bir daha sakın yapmayın. Bilmediklerinizi öğrenince, artık yoğurdu sadece üstünde biriken suyu için yapmaya bile başlayabilirsiniz. Yoğurt tam bir kalsiyum deposudur. Bebeklerimizin ek gıdaya geçtiği dönemlerde ilk tanıştığı besin yoğurttur. Ve bu böylece devam eder. Kemiklerimizin güçlenmesi ve kemik erimesini önlemek için tükettiğimiz yoğurt ve üstünde biriken suyunun saymakla bitmeyecek faydaları vardır.

İşte yoğurt suyunun faydaları;

B12 vitamini yönünden hayli zengin olan yoğurt suyunun size bedeninize dost olduğunu unutmayın. Yapısındaki vitamin ve minerallerle bedenimizin ihtiyacı olan eksiklikleri giderir. Yoğurt suyunu elde etmek için tercihen evde yaptığınız yoğurdu bir bez torbaya koyun ve altına bir kap yerleştirin. Böylece hem yoğurdunuz kıvamı artacak hemde ihtiyacınız olan yoğurt suyunu elde edeceksiniz. Yoğurt suyunun içerisinde bağırsaktaki yaralı bakterilerin çoğalmasını sağlayan probiyotik bulunur. Buda bağırsaklarınızı düzenler ve bağırsak rahatsızlıkların önüne geçmesini sağlar.

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?D vitamini ve B1 vitaminini barındıran belki zamanında hiç önemsemeden döktüğümüz yoğurt suyunu artık muhafaza etme zamanı geldi. Cildinizin dostudur. Yüzlerdeki kırışıklıkları alır. Ve daha pürüzsüz bir ten elde etmiş olursunuz.

Eğer çabuk hastalanıyor ve bağışıklık sisteminizin düşük olduğunu düşünüyorsanız yoğurt suyu tüketmenizde fayda var, çünkü yoğurt suyu bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir, hastalıklara ve mikroplara karşı direnç kazanmanızı sağlar. Menopoz dönemine yeni girmiş bir kadının dikkat etmesi gereken şey tüketeceği kalsiyum ve protein miktarıdır. Bir kap dolusu yoğurttan daha da faydalı olan bir şey varsa bir bardak yoğurt suyudur. Kemik erimesini önler. Yoğurt suyunu tüketmek için menopoza girmeyi beklemeyin derim ne kadar erken başlarsanız o kadar sağlıklı bir kemik yapısına sahip olursunuz.

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir?Yoğurt suyunun böbrek taşına faydaları:

Bir kaç bilim adamı yoğurt suyunun bu kadar faydalı olduğunu fark edince böbrek taşını bir bardak yoğurt suyunun içine atmışlardır ve bir süre sonra taştan eser yok! Evet eğer böbrek taşı rahatsızlığınız varsa ve ağrılara dayanamıyorsanız yapmanız gereken şey her gün düzenli aç karnına bir bardak yoğurt suyu tüketmek olsun. Bir süre sonra böbrekti taşın yok olduğunu fark edeceksiniz. İçindeki asit yönü ile taşı eritecek ve idrar yolu ile kum haline gelen taşın vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

Çocuklarınız için hem zihinsel hemde beden yapılarının sağlığı açısından muhakkak yoğurt suyu içmelerini sağlayın. Çünkü içindeki vitamin ve mineralleri tek seferde tüketebileceği başka doğal bir ürün bulamayacaksınız. Yoğurt suyu tüketen çocuklar, hastalıklara daha nadir yakalanır. Doğal bir bağışıklık kazanmalarını sağlayan bu muhteşem su hem ailenizin hemde sizin için bulunmaz bir nimet. Eğer diyet yapıyorsanız ve gerekli protein ve kalsiyumu alamadığınızı düşünüyorsanız bir bardak yoğurt suyu sizi bütün kötü etkilere karşı koruyacaktır. Yoğurt suyu hem kalori bakımından düşük hemde vitamin ve mineral bakımından zengindir. Diyet yaparken bir yandan kilo verip diğer yandan da cildinizi güzelleştirir, hem de gerekli besin takviyesini bu şekilde sağlarsınız.

Kaynakça:
http://saglikliinsan.com/saglikli-beslenme/yogurt-suyu-hakkinda-bilmek-istedikleriniz.html/3

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.