Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Üzüm Çekirdeği Özünün Şaşırtıcı Faydaları

0 1.204

Üzüm Çekirdeği Özünün Şaşırtıcı FaydalarıÜzüm çekirdeği özü gibi güçlü besleyici araçlar son yıllarda daha popüler hale geldi, ancak kullananlar için bu konsantre maddelerin faydalarından önce, nereden geldiklerini, hangi potansiyel faydaları bulunduklarını ve herhangi bir yan etkileri olup olmadığını bilmek daha önceliklidir.
Üzüm Çekirdeği Özü Nedir?
Üzüm çekirdeği özü, üzüm tohumlarından türetilen bir maddedir.Bilimsel olarak Vitis cinsine ait olan çoğu üzüm çekirdeği birçok çeşit şarap gibi Vitis Vinifera’dan yapılır.Üzüm çekirdeği özü, üzümün merkezinde bulunan tohumların öğütülmesi ve ardından tohumların saf bileşiklerini çıkarmak için bir buhar distilasyonu veya soğuk presleme yöntemi kullanılarak üretilir.Üzüm çekirdeği özünde bulunan en önemli bileşiklerin bazıları tanneler, oligomerik prosiyanidinler, kateşinler ve epikateşinler yanı sıra E vitamini ve linoleik asittir.
Üzüm çekirdeği özü çoğunlukla ek formda alınır ve önerilen miktar günde 100-300 miligram arasındadır.Üzüm çekirdeği özü, tablet, kapsül veya hap olarak farklı formlarda bulunabilir.

Üzüm Çekirdeği Özünün Şaşırtıcı FaydalarıÜzüm Çekirdeği Özünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

-Kilo Vermeye Yardımcıdır
Bazı araştırmalar, üzüm çekirdeği ekstraktındaki aktif bileşenlerin vücuttaki yağ birikimini önlediğini ve hatta ağ emme seviyesini düşürdüğünü gösterdi.Az miktarda kalori ile kombine edilen bu öz enerjik bir destek sağlayarak metabolizmayı hızlandırır ve bu da kilo verme çabalarına daha fazla yardımcı olabilir.
-Cilt Bakımı
Üzüm çekirdeği özündeki sayısız antioksidan ve flavonoid bileşiminin bulunması, iyileşmiş cilt görünümüyle bağlantılıdır. Bu bileşikler cildin elastikiyetini ve dayanıklılığını tehdit eden serbest radikalleri ararlar ve etkisiz hale getirirler.Oksidatif stresi ortadan kaldırarak ve elastikiyetini geliştirerek, kırışıklıkların, yaş lekelerinin ve lekelerin azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda genç görünen yeni, sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik eder.
-Kolesterol Seviyelerini Düşürür
Üzüm çekirdeği özünde yüksek miktarda bulunan flavonoidler, toplam kolesterol seviyelerini düşürmek ve HDL ile LDL kolesterol arasındaki dengeyi arttırmaktan sorumludur. Bu, arter ve kan damarlarındaki plak birikiminin tehlikelerini azaltabilir ve bu da kalp krizi, inme, koroner kalp hastalığı ve diğer kardiyovasküler sorunlarınız riskini düşürür .

Üzüm Çekirdeği Özünün Şaşırtıcı Faydaları-Kan Basıncını Düzenler
Araştırmalar bu özdeki oligomerik procyanidinlerin kan damarlarını ve arterleri yüksek kan basıncına ve diğer kardiyovasküler problemlere götürebilecek hasarlardan koruyabildiğini gösterdi.Ayrıca üzüm çekirdeği özündeki bileşikler, vücuttaki C vitamini aktivitesini uyarabilir; bu da kollajen üretimini artıracak ve hasarlı kan damarlarındaki onarım sürecini hızlandıracaktır.
-İyileşme Sürecini Hızlandırır
Bu özdeki prosiyanidinler, belirli bir endotelyal büyüme faktörü üzerinde doğrudan uyarıcı bir etkiye sahiptir.Bu etki yara iyileştirme işlemi için çok önemlidir.Bu özün tüketilmesi kan pıhtılaşmasını hızlandıracak ve yaranın yara izi olmaksızın iyileşme olasılığını artıracaktır.
-Mantar Enfeksiyonlarının Tedavisinde Etkilidir
Üzüm çekirdeği özütü, özellikle Candida cinsi mantar enfeksiyonlarına karşı çok etkili olduğunu kanıtladı.Bu, düzenli olarak maya enfeksiyonları, ağız kekliği, atlet ayağı ve diğer ortak mantar enfeksiyonlarından muzdarip insanlara yardımcı olabilir.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/grape-seed-extract.html

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku