Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yiyecek Ve İçecek Lekeleri Nasıl Çıkartılır?

0 253

Yiyecek ve içecek lekelerini çıkarmak için, birçok yöntem kullanılmaktadır. Lekeleri kolay çıkarmanın yolu, hangi lekeye hangi işlemi uygulayacağınızı bilmektir. Zor lekelerden biri dondurma lekesidir. Dondurma lekesini çıkarmak için, sabunla dondurma lekesini hafifçe sürttükten sonra makineye atın.

7909_104Kıyafetlerinizdeki meyve lekesini çıkarmak için, leke taze iken müdahale ettiğiniz zaman lekeyi çıkarmak daha kolay olacaktır. Meyve lekesini çıkarmak için biraz karbonatı su ile karıştırarak krem kıvamına getirdikten sonra lekenin üzerine sürün. Biraz beklettikten sonra makineye atın. Meyve lekesinden eser kalmayacaktır.

Yiyecek ve içeceklerdeki lekelerden biri de salça ve ketçap lekesidir. Salça ve ketçap lekelerini çıkarmak için, sıcak su ve gliserini eşit miktarda karıştırdıktan sonra lekeli kıyafeti bu karışımda bir saat beklettikten sonra, makineye atarak yıkayın.

Yiyecek Ve İçecek Lekeleri Nasıl Çıkartılır, sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Lekeleri çıkarmak için, kullanılan başlıca leke çıkarıcılar, sirke, limon, karbonat ve amonyaktır. Bazı lekeleri çıkarmak için sütte kullanılabilir. Örneğin kıyafetlerinizdeki veya kumaşlardaki turp lekesini çıkarmak için, lekenin üzerine biraz süt dökelim. Bir süre beklettikten sonra öylece makineye atalım. Lekeden eser kalmayacaktır.

İçecek lekelerinden biri de çay lekesidir. Çay lekesini çıkarmak için leket taze iken müdahale etmeniz en doğrusu olur. Ancak kurumuş çay lekesini çıkarmak için, lekenin üzerine biraz limon sıkın. Biraz beklettikten sonra makineye atıp yıkayın.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.