Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kara Kediler Kötü Şans Getirir mi?

0 611

Kara kediler, tipik olarak Cadılar Bayramı, büyücülük ve şanssızlıkla ilişkilendirilir. Bugünün teknoloji çağında bile dünyanın belli bölgelerinde binlerce insan, kara bir kediyi kötü şans getiren bir hayvan olarak görmektedir. Ancak bu kürk toplarında ürpertici şeylerden çok daha fazlası vardır. Önünden kara bir kedi geçen kişiler bunu kesinlikle kötü bir alâmet olduğunu Kara Kediler Kötü Şans Getirir mi?söylemektedir. Hatta çoğu kişi bu sebeple olumsuz bir sonuç alacaklarını varsayarak programlarını ve randevularını iptal etmektedir.
Kara kedilerin tarihini ve nasıl Cadılar Bayramı ikonu olduklarını, bazı kültürlerde iyi talih sembolü olarak kabul edildiklerini, bazı kültürlerde ve topluluklarda siyah kedi gibi görünüşte masum ve sevimli bir yaratığın neden bu kadar uğursuz kabul edildiğini biliyor musunuz? İşte bunun nedenleri:

Kara Kedi

Kara kedilerle ilgili mitlere bakmadan önce onların biyolojik yapısına bakalım. Hayvanların bilimsel sınıflandırılmasına göre kara bir kedi, karışık veya spesifik bir cinsin bir göstergesi olan kara kürklü (genellikle yerli) bir kedidir. ABD Kedi Hayranları Derneği’nin kayıtlarına göre, kara kedilerle ilişkilendirilebilecek 22 kedi ırkı vardır. En dikkat çekici olanları Bombay cinsidir. Erkek kara kediler genellikle dişilere göre daha yaygın bir siyah kürk pigmentasyonuna sahiptir. Saf koyu siyah rengin yanı sıra, Bombay kedilerine bakarken gözlerimize ilk çarpan şey onların gözleridir. Parlak sarı, bazen de altın rengi gözleri bu kedilere kesin bir mistik görünüm verir.

Tanrıça Bastet: Kedi Başlı Tanrıça

Ortaçağdan başlayarak, kara kediler Şeytan, cadı ve cadılık ile ilişkilendirilmiştir. Bu geniş çaplı batıl inanç, kara kedilerin ve hatta bazen de sahiplerinin korkunç kitlesel öldürülmesiyle sonuçlanmıştır. Kara Kara Kediler Kötü Şans Getirir mi?kedileri “kötü şans” getirici olarak değerlendiren kehanetler batıl inançtan başka bir şey değildir. Bu batıl inanç binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Eski Mısırlılar kediye tapıyordu ve başı bir kediye benzeyen Bastet adında bir tanrıçaları vardı. Bastet, farklı kültürlere bağlı olarak Bast, B’st, Baast, Pasht, Ubaste, Baset ve Ailuros gibi farklı isimlerle bilinmektedir.

Kısmen fareler, sıçanlar ve hatta yılanlar gibi kemirgenlerle savaşma kabiliyetlerinden dolayı, antik Mısır‘da kediler büyük saygı görmüştür. Lezzetli kedi diyetini oluşturan kemirgenlerden veya haşaratlardan, mahsulleri ve diğer yiyecek stoklarını tükettikleri için çiftçiler tarafından nefret edilmiştir. Bazı durumlarda kraliyet ailesinin evlerinde evcilleştirilen kedilere altın rengi kıyafetler giydirilmiştir. Sahiplerinin onların kendi tabaklarından yemek yemelerine bile izin vermişlerdir. Bir kediyi öldürmek o dönemlerde ağır bir suç olarak kabul edilmiştir. Kedi öldürmekten suçlu bulunanların cezası ölüm olmuştur. Eski Mısır’da ne zaman bir kara kedi ölse, ölü bedeni mumyalanarak kraliyet ailesi üyesi olarak korunmuştur. Son zamanlarda, arkeologlar Mısır’daki bir mezarlıktan binlerce kara kedinin kalıntılarını çıkarmıştır.

Ortaçağ’da Siyah Kedi Kötülük Sembolüydü

Batı tarihinde, kara kediler çoğu zaman kötülüklerin sembolü olarak görülmüştür. Avrupa’nın çoğu bir kişinin önünden geçen, şanssızlığın, Kara Kediler Kötü Şans Getirir mi?sefaletin ve ölümün bir alâmeti olduğuna inanılan kara kedi kötü şansın sembolü haline gelmiştir. Avrupa Ortaçağ folkloruna göre kara kediler, cadılar veya şeytanlar için casusluk ya da kuryelik yapmak için insan şekillerine dönüştürülmüştür. Cadılar mistik gizemli ilaçlar hazırlamak için kara kedilerin kafataslarını kullanmıştır. Sonuç olarak insanlar kara kedileri şeytanın bir işareti olarak düşünmeye başlamıştır. Ortaçağ’da dindar Avrupalılar kara kedileri büyücülüğün bir parçası olarak düşünmüşler, onlarla oynarken yakalananlar ağır şekilde cezalandırılmış hatta linç edilmiştir.

Karşıt Görüşlü Kültürler: Kara Kedi Güzeldir!

Kara kediyi kötü görenlerle karşıt görüşlü olanlar onları güzel bulmakta yani tüm kültürlerin kara kedilerle ilgili böyle sefil bir bakış açısı bulunmamaktadır.Kara Kediler Kötü Şans Getirir mi?

Japonlar, kişinin yolu üstünden geçen siyah bir kedinin aslında iyi bir şans getirdiğine, kara kedileri olan bekar kadınların daha çok ilgi çektiğine inanılmaktadır. Bazı Almanlar ise bir kişinin yolu önünden soldan sağa geçen bir kedinin iyi şans getireceğine inanmıştır. Büyük Britanya’nın İngiliz Midlands bölgesinde, kara kedi ideal düğün hediyesidir; geline iyi şanslar ve mutluluk getirdiğine inanılmaktadır.

Tarihte birçok denizci yanlarında kara kediler taşımış, İngiliz denizciler kara bir kedinin gemiye iyi şans getireceğine ve yolculuklarında güvenliklerini sağlayacağına inanmıştır. Aslında çoğu zaman balıkçı eşleri bile kara kedilerin kocalarını denizde koruyacağı umuduyla onları evde yanlarında tutmuşlardır. Korsanlar için durum biraz daha karmaşıktır. Kendilerine doğru yürüyen siyah bir kedinin kötü şans olduğuna, kendilerinden uzaklaşan siyah bir kedinin iyi şans olduğuna ve eğer bir Kara Kediler Kötü Şans Getirir mi?kedi gemiye binmiş ve sonra dışarı atlamışsa, geminin batacağına inanmışlardır.

Denizcilik mesleğinde olmayanlar için, kapıya gelen ve aniden bir odaya giren kara kedinin refah getirdiği (İskoçya’da yaygın bir inanç) ve yollarının önünden geçen kara kedinin ise iyi şans getirdiği (İngiltere ve İrlanda’da) inancı hakimdir.

Umarız bu makale kara kedileri kapsayan mitleri ve batıl inançları daha iyi bilmenizi sağlamıştır. Unutmayın, kara kediler de diğer tüm kediler gibi sevimli ve eğlenceli yaratıklardır. Sahiplenip evde bakılan bir kara kedi sahibine yıllarca sevgi dolu bir arkadaş olabilir.

Kaynakça:
https://www.scienceabc.com
https://www.thesprucepets.com
https://onedio.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku