Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Vahşi Bir Doğa: Kuzey Carolina

0 726

Vahşi Bir Doğa: Kuzey CarolinaKuzey Carolina,

Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları içinde yer alan bir eyalettir. Söz konusu eyalet, ülkede yer alan diğer 49 eyalette beraber, Amerikan Federal Devleti’nin çatısı altındadır. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en eski modern devletlerinin başını çeker. Her ne kadar Avrupalı göçmenler tarafından Kuzey Amerika kıtası sınırları dahilinde kurulmuş olsa da aslında kuruluş serüveni oldukça enteresandır. Amerikan tarihi incelendiğinde birçok sıradışı ve de köklü harekete şahit olursunuz. Özgürlükler ülkesi olarak da adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri, her ne kadar resmi olarak 13 eyaletin bir araya gelmesi sonucu 4 Temmuz 1776 tarihinde kurulmuş olsa da ilerleyen zaman dilimleri ülkenin daha da büyümesine şahitlik etmiştir. Bu anlamda 13 kurucu eyalette çıkılan yolda ki bunlar arasında ilk eyalet Delaware’dir, günümüze ulaşıldığında 50 eyalete varan bir Birleşik Devletler karşımıza çıkar. Bu ülke Avrupalı göçmenlerin attığı temellerle kurulup, bağımsız bir devlet kimliğini kazandığı ve de bu sayede Birleşik Krallık’tan ayrıldığı 1776 yılıyla, adeta küresel bir güç olma yolunda hiç ara vermeden temposunu sürdürmüştür. Günümüze gelindiği vakit ise, bunun meyveleri adeta toplanmaya başlanmıştır.

Vahşi Bir Doğa: Kuzey CarolinaAmerika Birleşik Devletleri dünya üzerinde var olan en büyük ve de en güçlü devletlerin başı olarak kabul edilir. Ülke bu gücünü doğrudan doğruya ona bağlı olan 50 eyaletten ve de sahip olunan federal anayasadan alır. Bu anayasa, ülkenin günümüze dek modern ve de emperyalist bir güç olmasına ciddi bir katkı sunmuştur. Sınırları dahilinde yer alan 50 eyalet içinde Kuzey Carolina’yı da barındıran Amerika Birleşik Devletleri, bu anlamda buna benzer birçok eyalete daha sahiptir. Kuzey Carolina, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu hattında yer alır ve de bu bölgenin en önemli yerleşim yerlerinin başında gelir. Güneyde Georgia ve de Güney Carolina, batıda Tennessee, kuzeyde Virginia ve doğuda ise Atlantik Okyanusu ile komşu olan Kuzey Carolina, bu anlamda oldukça stratejik bir coğrafyada konumlanmıştır. Ülkenin toplam nüfusu ve de bu nüfusun eyaletlere dağılımı nazara alındığında Kuzey Carolina, ülke içinde en çok nüfusa sahip 10 eyaletten biri konumundadır. Bu da doğal olarak bölgeyi son derece önemli ve de yatırıma elverişli bir merkez haline getir. Eyalet, tıpkı diğer Amerikan eyaletleri gibi kendi çatısı altında bir anayasa ile yönetilir ve de başkenti bulunur. Bu anlamda eyalete başkentlik görevini üstlenen şehir, Raleigh’dir. Bu şehir, eyaletin siyasi olarak merkez bölgesi içinde bulunur ve de son derece önemli kabul edilir.

Vahşi Bir Doğa: Kuzey CarolinaRaleigh her ne kadar başkent olarak belirlenmişse de eyaletin en önemli yerleşim yeri, aynı zamanda ülke genelinde de son derece önemli kabul edilen Charlotte’dur. Charlotte’un bu denli önemli olmasının sebebi, New York ve San Francisco sonrasında gelen en önemli finans şehri olmasıdır. Bu da doğal olarak bölgenin ve de şehrin popülaritesini artırır. Kuzey Carolina, Amerika Birleşik Devletleri’nin 12’inci eyaleti konumundadır. Bu anlamda eyalet, kurucu eyaletlerinden biridir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku