Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Etna Yanardağı

0 63

Dünyada üzerinde faal ve uykuda olan birçok yanardağ ya da başka bir ifadeyle volkan bulunmaktadır. Dünya üzerinde birçok volkan zaman içersinde faaliyete geçerek çok ciddi anlamda tehlike yaratmaktadır. Avrupa kıtası da Afrika kıtası ile kayda değer bir etkileşim halindedir. Avrupa kıta levhası ile Afrika kıta levhası arasında yaşanan gerilim bu bölgede yer alan yanardağların da faaliyete geçmesine sebebiyet vermektedir. Bu volkanlar arasında olan ve Avrupa Birliği üyesi İtalya’nın Sicilya Adası’nda yer alan bir yanardağ olan Etna, bölgenin en aktif volkanları arasında yer almaktadır. Sicilya Adası’nda yer alan Etna, genel anlamda bir dağ olarak kabul edilmekte ve dünya genelinde uzun yıllar boyunca Etna Dağı olarak lanse edilmekte idi. Ancak son 30 yıl içinde yaşanan tektonik hareketlenmelerle beraber Etna, daha çok bir Yanardağ olarak lanse edilmeye başlanmıştır. Sicilya Adası’nda yer alan en önemli iki şehir olan Catania ve Messina arasında yer alan Etna, Afrika Plakası’nın Avrasya Plakası’nın altına kayması sonucunda zaman zaman faaliyete geçmektedir. Dünyanın en tehlikeli aktif yanardağları arasında yer alan Etna, tam olarak 3,329 metrelik bir zirveye sahiptir.

İEtna Yanardağısviçre ve İtalya arasında bir doğal sınır oluşturan Alp Dağları’nın bir uzantısı olan Etna, bu anlamda Alp Dağları’nın güney kesimine kadar uzanan son yükseltisi olarak göze çarpmaktadır. Bakıldığı zaman Etna Dağı, Avrupa kıtası içinde yer alan en yüksek aktif yanardağ olmasıyla da farklı bir özelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda volkanik bacası diğer birçok aktif volkandan daha uzun olan Etna, Sicilya’da yer alan Messina ve Catania şehirleri için ciddi bir tehlike arz etmektedir. Sicilya Adası’nın doğu kesiminde ve Akdeniz’e oldukça yakın olan Etna Dağı, dünyanın en yeni kayalarından oluşmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kaya yaşının 350 bin ila 500 bin yıl arasında değişiklik gösterdiği Etna Dağı bu anlamda son derece genç bir dağ olarak kabul edilmektedir. Dünyanın en aktif yanardağları arasında ilk sıralarda yer alan Etna son olarak 16 Mart 2017 tarihinde faaliyete geçmiş ve lav püskürtmüştür. Bu anlamda son derece popüler olan Etna, yerli yabancı turistin de bölgeye akmasına yardımcı olmaktadır.

Birçok jeoloji ve jeofizik uzmanının çeşitli araştırmalar yaptığı Etna dağı adeta bir açık hava eğitim kurumu niteliğinde kabul edilmektedir. Bunda dağın yaşının oldukça genç olması son derece önemli bir rol oynamaktadır. Etna Dağı, dünyanın birçok bölgesinden turist ağırlamaktadır. Bu da bölgede bulunan Catania, Messina gibi yerleşim yerlerinin ekonomisine oldukça olumlu bir sonuç doğurmuştur. Sicilya Belediyesi bölgeye bir ulaşım aracı olarak teleferik inşa etmiştir. Bu teleferik yanardağın uykuya geçtiği dönemlerde yerli ve yabancı birçok kişi tarafından sıkça rağbet edilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku