Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Venedik’in Simgesi; “Rialto Köprüsü”

0 501

Rialto Köprüsü, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan İtalya’nın en önde gelen şehirlerinden Venedik’te yer almaktadır. Dünyanın en meşhur şehirleri arasında yer alan Rialto Köprüsü, Venedik’te bulunan Grand Kanal üzerinde yer alan dünyaca ünlü bir yapıttır. Rialto Köprüsü, Venedik tarihinde bölge inşa edilmiş en eski köprü olarak bilinmektedir. Bölgenin en önemli köprüsü olarak lanse edilen Rialto Köprüsü, Venedik’te bulunan San Marco ile San Polo bölgelerini birbiri ile bağlamaktadır. Avrupa kıtasının en önemli köprüleri arasında yer alan Rialto Köprüsü, araç trafiğine kapatılmıştır. Bu anlamda ömrünün uzadığına inanılan Rialto Köprüsü, sadece insan trafiğine açıktır. Bölgenin en önemli akıntısının bulunduğu Grand Kanal üzerine inşa edilmiş olan Rialto Köprüsü, yaklaşık 450 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa kıtasının en önemli figürleri arasında yer alan Rialto Köprüsü, aynı zamanda da Venedik’in sembolü olarak da kabul edilmektedir. 31,8m uzunluğu ile San Polo ile San Marco bölgelerini birbirinden ayıran Rialto Köprüsü, yüksekliği ise 7,32m’dir. Genişliği 8,9m olan Rialto Köprüsü, klasik taş köprü formunda inşa edilmiştir. Malzeme olarak sadece taş kullanılmıştır.

AVenedik'in Simgesi; "Rialto Köprüsü"driyatik Denizi’ne kıyısı olan bir şehir olan Venedik, dünyaca ünlü bir şöhrete sahiptir. Her dönem dünyanın birçok noktasından turisti kendisine çekmeyi başarmıştır. Özellikle bölgenin tamamen sular üzerine kurulu olması ve ulaşımın sadece ama sadece kanallar vasıtasıyla yapılabilmesi Venedik’e çok ayrı bir özellik atfetmiştir. 1588 yılında Roma İmparatorluğu döneminde yapımına başlanılmış olan Rialto Köprüsü, 3 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlanmış ve nihayetinde 1591 yılında hizmete girmiştir. Bu köprü öncesinde yine bölge kanallar ile kaplı ve derme çatma yapılarla San Polo ile San Marco arasında bağlantı sağlanmakta idi. Ancak 1588 yılında Rialto Köprüsü’nün şu anki yerinde başka bir köprü vardı ve bu köprü tamamen ağaçtan yapılmıştı. Sonrasında köprü yıkılmış ve onun yerine Rialto Köprüsü yapılmıştır. Köprü yaklaşık 450 yıldır halen sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır. Bölgenin en önemli eserleri arasında sayılan bu taş köprü her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğramakta ve fotoğraflarda yerini almaktadır.

İtalya ve Venedik’in en gözde eserleri arasında kabul edilen Rialto Köprüsü, Venedik’in resmi sembolü olmasa da fahri olarak turistlerce sembol olarak addedilmektedir. Venedik denildiği zaman turistlerin ilk olarak uğradıkları mekan Rialto Köprüsü ve çevresi olmaktadır. Oysa Rialto Köprüsü’nün bulunduğu Grand Kanal üzerinden bu köprü dışında da birçok eser bulunmaktadır. Popülaritesi her geçen gün artan Rialto Köprüsü de tıpkı dünya üzerinde yer alan ünlü figürler gibi terörden nasibini almıştır. 2017 yılında Kosova pasaportu taşıyan üç terörist Rialto Köprüsü’ne bomba yerleştirip patlatmak istese de İtalyan Polisi tarafından kıskıvrak yakalanmış ve hüküm giymişlerdir. Saldırının Suriye’de faaliyet gösteren DAEŞ ile bağlantılı olduğu saptanmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku