Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyaca Ünlü Bir Mekan; “Portofino”

0 591

Portofino, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan İtalya’nın dünyaca ünlü yerleşim yerlerinden biridir. Portofino, dünya turizminde çok ciddi bir yere sahiptir. Aslında butik bir lokasyon olarak lanse edebileceğimiz bu yer, her yıl sahip olduğu nüfusun kat kat fazlasını turist olarak ağırlamaktadır. İtalya’nın en önemli destinasyonları arasında kabul edilen Portofino, turizm alanında son derece popüler olsa da bu popülarite öncesinde yer, adını balıkçılık alanında duyurmuştur. Hukuki statüsü bakımından bir köy olan Portofino, dünyanın en meşhur 5 köyü arasında kabul edilir. Hatta bu 5 köy arasında da en meşhur olanı Portofino desek abartmış olmayız. Sıra dışı bir egzotik mimariye sahip olan Portofino, İtalya illerinden Genoa’ya bağlıdır. Genoa’da İtalya için son derece önemli bir lokasyon olsa da kendi sınırları dahilinde bulunan ve dolayısıyla kendisine bağlı olan Portofino’nun gerisinde bir şöhrete sahiptir. Yine de bölgeye ulaşmak isteyen turistlerin çok büyük bir çoğunluğu Genoa şehrine uçakla varırlar. Civar şehirlerden de Portofino’ya ulaşmanız mümkün iken, son zamanlarda düzenlenen ”charter” uçuşlarla bölgeye Genoa Uluslar arası Havalimanı vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır.

PoDünyaca Ünlü Bir Mekan; "Portofino"rtofino, sahip olduğu sıra dışı mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir. İtalya’nın kuzey batısında yer alan Portofino, rengarenk evleri, küçük limanıyla adeta kartpostallardan fırlamış gibidir. Bu da söz konusu bölgeye ziyaretçi ilgisini her geçen gün artırmaktadır. Çok sayıda turist çeken bu küçük kasaba, en fazla ziyaretçiyi Fransa, İsviçre ve Almanya’dan çekmektedir. Bunun dışında bölgeye İspanya, Hollanda, İsveç ve Birleşik Krallık’tan da hatırı sayılır bir turist sayısı gelmektedir. Görüldüğü üzere bölge Avrupa Birliği iç pazarından bulunmasının da bir etkisiyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin akımına uğramaktadır. İtalya’nın çok köklü bir tarihe sahip olduğu aşikardır. Ancak bu lokasyon diğer birçok İtalyan yerleşim yerine nazaran oldukça yeni kabul edilir. Aslında bölgede yerleşim gözlemlenmiş olsa da ciddi bir rakama ulaşmadığından yıllar boyunca orijinal yapısını korumayı başarmıştır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, bölgede M.S. 23 öncesine dek insan varlığı bulunmuştur. Şüphesiz bu tarih öncesinde de bölgede yerleşim gözlemlenmiştir. Ancak günümüze dek ulaşan kanıtlar zaman içinde yok olmuştur.

Avrupa’nın ve dünyanın en önde gelen yerleşim yerleri arasında bulunan Portofino, koruma altına alınmış son derece önemli bir kasabadır. Kasaba sınırları dahilinde 12. yüzyıl ve daha öncesine ait onlarca tarihi yapı bulunmaktadır. Ancak bunların sağlamlığı konusunda ciddi tartışmalar vardır. Avrupa’nın en aktif tektonik hareketliliğine sahip ülkesi olan İtalya’da tarih öncesi yapılar depremlerde ciddi hasar görmekte ya da yıkılarak onlarca kişinin ölümüne yol açmaktadır. Portofino da bu kategoriye dahil edebileceğiniz onlarca yapıyı barındırır. Bu yapıların restore edilmesi de çok kolay olmadığından herhangi bir deprem sırasında ciddi bir tehlikeyi de beraberinden getirmektedir. Türkiye’den çıkışlı turistler de son yıllarda Portofino keşfine başlamışlardır. Bölgeye ulaşmak isterseniz; Türk Hava Yolları vasıtasıyla bunu rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku