Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Japon Çay Töreni Nedir ?

0 344

Japon Çay Töreni Nedir ?Japonlarda çay seremonisi Sado olarak da bilinen Chado veya Chanoyu isimleriyle bilinmektedir.

Çay, Budizm’in yayılmasının bir parçası olarak sekizinci yüzyılda Çin’den Japonya‘ya geçti. Kamakura döneminde (1185 – 1333) Japonya’nın Rinzai Zen mezhebinin kurucusu Eisai, Çin çay tohumlarını ve matcha yapım ve içme yöntemlerini tanıttı. İçecek, Budist rahipler arasında hızla popülerlik kazandı ve sonunda ülke çapında yayıldı. Muromachi döneminde (1333-1568) savaşçı ve aristokrat sınıf üyeleri için özenle hazırlanmış lüks ziyafetler düzenlendi. Bu ziyafetler için Çin’den ithal edilmiş seramik ürünler, zarif asılı kaydırmalar ve çay fincan takımları alındı. Oluşturulan bu kültür ile ürünlerin koleksiyonlarını sergileme fırsatı doğdu.

On altıncı yüzyıl çay ustası Sen no Rikyū çayı; uyum, saygı, saflık ve huzur fikirleriyle yoğurarak kutsal bir olaya dönüştürdü ve bugün bilinen çay töreninin temeli oluşturuldu.

Japon Çay Töreni Nedir ?Günümüzde çay törenleri resmi etkinliklerdir. Çayın ısısı ve miktarı havanın durumuna ve kişiye göre ayarlanmaktadır. Ritüel olarak politikadan söz edilmez bunun yerine gündelik olaylardan bahsedilir. Ayrıca bu tören yaşama sanatının en zarif anı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gündelik olanı sanatsal ve felsefi bir hale getirmenin önemini bir kez daha hatırlatmaktadır. Konuklar çay töreni için kapıdan eğilerek içeri girerler. Çay içilecek oda insanların dünyevi sorunlarından uzaklaştığı, maddi ve manevi her şeyin kapının dışında bırakıldığı yerler olarak kabul edilmektedir. Erkeklerin silah, bayanlarında ziynet eşyalarıyla bu odaya girmesi yasaklanmıştır. Çay töreni birçok aşamadan oluşmaktadır ve her aşamada kişinin değerlerinin farkına varması amaçlanmıştır.

Kaynakça:
https://www.nippon.com/en/features/jg00079/
https://www.asialogy.com/japon-cay-seremonisi-sadouchadou

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku