Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Vücudumuzda Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

0 331

Derinin görünümünü etkileyen ancak önemli olmayan, çok çeşitli küçük deri hastalıkları bulunur. Karaciğer lekeleri gibi bazıları, yaşlılığa bağlıdır. Aklınıza takılıyorsa, kozmetiklerle saklanamayan bu durumlar için tedaviler bulunmaktadır. Örümcek Atardamarlar: Bu minik, saç gibi kan damarları, alt ya da üst bacaklarda ve bazen yüzde ortaya çıkarlar. Nedeni bilinmemektedir ancak ailesel olabilir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğü için, gelişimlerinde östrojen ve progesteron hormonlarının rol oynadığı düşünülmektedir. Ergenlik, menopoz, gebelik, doğum sonrası dönem ya da doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda oluşma eğilimindedir. Açık tenli insanların yanakları hava durumundaki değişikliklere maruz kaldıkları için, örümcek toplardamarların sık görüldüğü bir Vücudumuzda Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?yerdir. Güneş ve rüzgardan korunularak önlenebilir. Zararsızlardır ve kozmetiklerle kolayca kapatılabilirler. Kötü görünüyorlarsa, lazer terapisi ya da skleroterapi ile alınmaları için doktorunuzla görüşün.

Karaciğer lekeleri: Deri pigmentinin (melanin) birikmesiyle oluşan karaciğer lekeleri, büyük çiller gibi görünürler ve genellikle el üstlerinde ve yüzdedirler. Orta yaş ve sonrasında görüldükleri için yaş lekeleri olarak da bilinirler. Güneşe uzun süre maruz kalındığında oluştukları ve güneş sütleriyle korunulmazsa mutlaka daha da koyulaşacakları düşünülmektedir. Kozmetiklerle kolayca kapatılabilir ya da dokuların sıvı azotla dondurulduğu bir yöntem olan kriyocerrahi ile çıkarılabilirler.

Vitiligo: Vitiligo, derinin pigment üreten hücreleri olan melanositlerin çalışmasının durmasıyla oluşur ve halka şeklinde süt renkli alanlar görülür. Bu alanlar genital bölgeyi de etkileyebilse de, renk farkı en fazla yüzde, boyunda, ellerin ve kolların arkasında belirgindir. Otoimmün bir bozukluk olduğu düşünülse de melanositlerin neden hatalı çalıştığı bilinmemektedir. Derideki soluk alanlar zaman içinde güneş yanıklarına eğilimi artıracak biçimde çoğalır; bu nedenle güneşte fazla kalmamanız ve yüksek koruma faktörlü güneş sütleri kullanmanız gerekir. Açık tenliyseniz ve bronzlaşmaktan kaçınırsanız, normal ve etkilenen bölgenin renk farkı daha az belirgin olacaktır. Bazı insanlarda UV ışığı tedavisi ile iyileşme sağlanabilse de herkes için geçerli değildir. Döküntüler Ve İşaretler Döküntüler Ve İşaretler: Döküntüler ve diğer deri sorunları, kızamık ve su çiçeği gibi çeşitli enfeksiyon hastalıklarının ya da çilek ve kabuklu deniz hayvanı alerjisi gibi ciddi alerjilerin belirtisi olabilir. Değişiklik döküntünün konumu (örneğin, en çok ellerde ya da bedenin nemli bölümlerinde). görünüşü ve noktacıkların rengindedir. Döküntüler, neden oldukları kaşıntı ve ağrıya göre de çeşitlilik gösterir.
Üritikler: Isırgan döküntüsü olarak da bilinen ürtiker, iltihaplanmış bir dış bölgeye sahip beyaz ve sarı şişliklere neden olur.
Örümcek Toplardamarlar: Örümcek toplardamarlar, soğuk ve rüzgar gibi kötü hava koşullarına maruz kalan deri bölgelerinde görünen küçük lekelerdir

Kızamık: Rubellada (kızamık), yüzde ve gövdede, bazen fark edilemeyebilen bir döküntü oluşur.
Zona: Herpes virüsünün neden olduğu bu döküntü, genellikle bedenin bir yanını etkiler ve Vücudumuzda Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?ağrılı kabarcıklara neden olur. İki tür melanin deri, saç ve gözlerinize renklerini verir: ömelanin, kahverengi ve siyah tonlarını oluştururken, feomelanin kızıl saç pigrnentidir. Deri renginiz ne olursa olsun, hepimizde aynı sayıda melanosit bulunur (morötesi ışınlarını emen ve zararsız olan kızılötesine dönüştüren hücreler). Ne kadar çok melaniniz varsa, melanositler güneşe maruz kalındığında korumak amacıyla deriye o kadar çok yayılır; bu nedenle açık tenli insanlar (daha az melanini olan), güneş yanıklarına koyu tenli insanlardan daha fazla eğilimlidirler. Melanositlerin sayısı yaşla azalır. Deri, deri hücrelerinin genetik yapısına zarar veren morötesi ışınlara daha duyarlı bir hale gelir; bu da deri kanserine neden olabilir.
Tırnak anormallikleri: Tırnak deri ve saçı da 1 oluşturan protein olan keratinden yapılmıştır. Normalde serttir ve pek çok şeye dayanıklıdır. Bir süre suyun içinde kalınca yumuşarlar; bu nedenle bulaşık yıkamak ve benzeri işleri yaparken lastik eldivenle korumanız gereklidir. Tırnaklarda şekil ve renk bozukluğu olmasının pek çok nedeni olabilir. Egzama ve sedef gibi hastalıklarda tırnaklar yumuşayıp çukurlaşırken, kalp ve solunum gibi ciddi sorunlarda büyümeleri etkilenebilir. Tırnağın altında kalan ve tırnak yatağı olarak adlandırılan etli bölümün rengi, anemi gibi dolaşımsal bir sorunun bulgusu olabilir. Yeşil renk değişikliği, bakteriyel bir enfeksiyonu gösterebilir. Tırnaklarınızda fark edilir bir değişiklik olduysa, doktorunuza danışın. Bedeninizin diğer bir bölümünde tıbbi izlem gerektiren bir durumun habercisi olabilir.

Diyetler ve Tedaviler

Diyette kalsiyum bulunmasının tırnakları güçlendirdiği kocakarı masalında doğruluk payı bulunmasa da, oyuklar, kabartılar ve beyaz benekler, demir, kalsiyum, çinko ve A vitamini eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Dolama olarak adlandırılan tırnak dibi iltihabı, antibiyotiklere gereksinim duyulan bakteriyel bir enfeksiyon ya da antiviral tedavi gerektiren bir herpes simpleks virüsü enfeksiyonuna bağlı olabilir.
Enfeksiyona neden olabileceğinden kütikülü kesmemeye çalışın. Düz kesmektense, alttaki etin şeklini izlemek daha iyidir. Bu, tırnağın etin içine doğru büyümesini ve batmış bir ayak Vücudumuzda Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?tırnağı oluşumunu önler. Bunun nedeni, kenarların merkezden daha hızlı büyümesi ya da bir kazanın anormal bir büyümeyi tetiklemesidir. Ayağı sıkıştırmayıp, şeklini alan ayakkabılar giymek ayağın tümü için olduğu gibi, ayak tırnaklar için de yararlıdır.
Bir şiropodistten yardım ve öneri alınabilir. Bitkisel Bakım Bitkisel Bakım: Kuru ve kırılgan tırnaklar, atkuyruğu ve karakafes otları eklenmiş suda bekletilmekten yarar görürler.  Tırnaklarınızı, parmak ucunun şeklini izleyecek biçimde törpülemek en iyisidir. Beklenmeyen kırıklardan kaçınmak için, düzenli olarak törpüleyin.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku