Yaban Havucu (Pastinaca Sativa) Nasıl Bir Bitkidir?

Yaban havucu yaklaşık 4 feet boyunda büyüklüğünde olup, ekili bir havuç gibi görünmektedir ve kokmaktadır. Gövde içi boş, dikey oluklar tam havuç uzunluğunda aktif olarak bulunmaktadır. Gövde ve çok dişli yaprakları sarımsı ve yeşil renktedir. Sarı yaprakları ile düz tepeli çiçek kümeleri bulunmaktadır. Bu bitkiyle temas edildiğinde vücut bazı alerjik reaksiyonlar göstererek vücut yanıklarına neden olabilir ve bu bazı kişilerde hayatı tehdit edici edebilir. Bu yüzden kişi yabani yaban havucu içeren bir bölgede yaşıyorsa, yürürken veya hasat ederken bu bitkiyle karşılaşma ihtimali yüksektir. Yabani yaban havucu özsuyuna maruz kalma riskini önlemek veya en azından azaltmak için, kişi açık hava etkinliklerine katıldığında tam korumalı ayakkabılar, uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler giymelidir.

Yabani Yaban Havucu Nerede Büyür?

Yabani yaban havucu, Vermont’dan Kaliforniya’ya ve güneyden Louisiana’ya kadar değişen kuzey Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kanada’da yaygındır. Bazı yerleşim yerlerinde yabani yaban havucu bulunmamaktadır. Bu yerleşim yerleri aşağıdaki gibidir:
• Alabama
• Florida
• Gürcistan
• Hawaii
• Mississipi

Yabani Yaban Havucu Yanıkları

Yabani yaban havucu bilimsel adıyla Pastinaca sativa sarı çiçekleri olan uzun bir bitki türüdür. Bu bitkinin kökleri yenilebilir olmasına rağmen, bitkinin özsuyu yanıklara ve fitofotodermatit neden olmaktadır. Yanıklar, bitkinin özü ile cilt arasındaki bir reaksiyon sonucu oluşmaktadır ve bu reaksiyon güneş ışığı ile tetiklenmektedir. Bağışıklık veya alerjik bir cevap değildir, bitki maddesinden dolayı güneşe karşı hassas bir cilt reaksiyonudur. Semptomları, tedavi ve önleme de dahil olmak üzere yabani havuç yanıkları hakkında bilgiler bu makale de yer almaktadır.
Fitofotodermatit, yabani havuç da dahil birçok bitkide bulunan bir maddenin neden olduğu ciltle temas sonucu oluşan reaksiyondur. Bu maddeye Furanokumarin denmektedir. Furanokumarin, cildin ultraviyole (UV) ışığına ekstra duyarlı olmasına neden olmaktadır. Bu bitkilerin yapraklarından ve saplarından sap, cilde bulaştığında ve cildin daha sonra güneş ışığına maruz kaldığında, iltihaplı bir reaksiyon meydana gelmektedir. Fitofotodermatite neden olabilecek bazı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler aşağıdaki gibidir:
• Havuç
• Kereviz
• Rezene
• İncir
• Dev hogweed
• Misket Limonu
• Hardal
• Yabani dereotu
• Yabani maydanoz

Yabani Havuç Yanıklarının Belirtileri

Cilt yabani havuç özüne ve güneş ışığına maruz kaldıktan yaklaşık 24 saat sonra semptomlar ortaya çıkmaktadır. Semptomlar yoğun bir yerel yanma hissi ile başlamaktadır, ardından kırmızı bir döküntü olmaktadır. Sonraki birkaç gün boyunca, döküntüler kötüleşmektedir ve bazı durumlarda şiddetli kabarmalar oluşmaktadır. Bazı kişiler kızarıklığı veya kabarmayı yaşamayabilmektedir. Bunun yerine, doğrusal çizgiler, rastgele küçük nokta kümeleri veya hatta parmak izi boyutunda noktalar olarak düzensiz lekeler görülmektedir. Semptomlar yaklaşık 3 gün sonra iyileşmeye başlamaktadır. Kötü bir güneş yanığından sonra olduğu gibi, sonunda yanmış cilt hücreleri ölerek dökülmektedir. Semptomlar iyileştikçe, döküntü daha açık veya daha koyu görünebilmektedir. Etkilenen bölgelerde renk değişikliği ve güneş ışığına duyarlılık 2 yıla kadar kalma olasılığı bulunmaktadır.

Yabani Havuç Yanıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Yabani havuç yanıkları zamanla kendiliğinden düzelmektedir. Daha fazla yanmayı ve daha fazla renk değişikliğini önlemek için etkilenen bölgenin güneş ışığına maruz kalmasını önlemek önemlidir. Güneş kremi, karanlık noktaların güneşte kararmasını önlemek için gereklidir. Yaban havucu özü ile temas ve ardından güneş ışığına maruz kalma yanıklara ve kabarcıklara neden olursa, ağrıyı gidermek için buz paketlerini denenmelidir. Gerekirse, iltihabı yatıştırmaya yardımcı olmak için tezgah üstü (OTC) bir hidrokortizon kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca ağrı gidermek için ibuprofen veya asetaminofen kullanılmalıdır. Bununla birlikte yanık ve kabarcıklar şiddetliyse doktora görünmelidir. Doktor rahatsızlığı hafifletmek için sistemik veya daha güçlü bir reçeteli topikal steroid önerebilmektedir. Genellikle cilt enfeksiyon olmadan iyileşmektedir. Kişi enfeksiyon belirtileri görürse derhal tıbbi yardım almalıdır. Bu enfeksiyon belirtileri aşağıdaki gibidir:
• 38 ° C veya daha yüksek ateş olması
• Şişme veya kızarıklığın artması
• Etkilenen bölgeden irin gelmesi

Yabani Yaban Havucu İle Temas Edildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Cilt yabani havuçtan sapla temas ederse, etkilenen bölgeyi hemen örtülmelidir. Bu amaç reaksiyonu önlemek için cildi güneş ışığından korumaktır. Güneşin içine ve dışına çıktıktan sonra, temas alanını yumuşak sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkamadan sonra bile, alan yaklaşık 8 saat boyunca duyarlı olmaktadır ve bu süre boyunca güneşten ve UV ışığından uzak tutulmalıdır.
Yabani yaban havucu içinde furanocoumarin bulunan bir bitkidir. Cilt yabani yabani havuçtan sapla temas ettiğinde, furanocoumarin onu UV ışığına ekstra duyarlı hale getirmektedir. Cilt daha sonra güneş ışığına maruz kalırsa, enflamatuar bir reaksiyon (fitophotodermatitis) gerçekleşmektedir. Bu, daha sonra ciltte genellikle koyu lekelere neden olan ağrılı, yanma ve kabarma döküntüsü ile sonuçlanmaktadır.

Kaynakça:
dnr.wi.gov
dermnetnz.org
mcgill.ca
fairview.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar