Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yakın Dostlarımız Köpekler

0 371

Yakın Dostlarımız KöpeklerÇoğumuz için evlerimizin ve ailemizin ayrılmaz bir parçası olan köpeklerden bahsedeceğiz bugün. Köpekler gerek evlerimizde gerekse sokakta yaşayanlar olsun kimileri gördüğümüzde içimizi ısıtacak kadar masum bakışlı kimileri ise sert bakışlı olsa da çok seviyoruz onları.

Peki, sevdiğimiz ve evlerimizde besleyip, büyüttüğümüz, arkadaş bildiğimiz bu sevimli hayvanlar hakkında bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz bir şeyler var mı? Gelin hep birlikte okuyup, öğrenelim. ( :

– Köpeklerinde insanlar gibi üşüyebileceğini unutmamalı ve soğuk havalarda üzerine bir şeyler giydirilmelidir. Eğer köpeğinize evde bakmıyorsanız gece dışarıda kalırken de bir kulübe yardımıyla soğuktan korunmasını sağlamalısınız. Özellikle ince tüylü ve yavru köpeklerin bu korunmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

– Köpeğinizi eve hapsetmeyin, biraz vakit ayırıp günde 2 kez dışarıya çıkmasını sağlayın. Özellikle dışarıya çıktığınız zamanlarda tasmasının takılı olmasına ve tasma üzerinde köpeğinizin isminin, sahibinin isminin ve iletişim bilgilerinin olmasına dikkat edin.

Yakın Dostlarımız Köpekler– Köpeğinizi eğitirken jest ve mimiklerinizi kullanmanız köpeğinizin daha kolay algılamasını sağlayacaktır. Böylece köpeğiniz size daha bağlı olacaktır.

– Önem taşıyan diğer bir nokta ise elbette köpeklerin temizliğidir. Köpeklerinizin pirelenmemesi için veterinerinizin size vermiş olduğu bakım planının dışına çıkmamak en doğrusudur.

– Ve tabi ki beslenmeleri; köpeğinizi eğer dışarıda besliyorsanız kışın kullanacağınız metal kaplar soğuk nedeniyle donabilir ve köpeğinizin dili kaba yapışabilir. Ya da sıcak yaz aylarında kap ısınıp köpeğinizin dilini yakabilmektedir. Bu yüzden seçilecek kaba dikkat edilmelidir.Ayrıca elma ve armut gibi meyveler içlerinde az miktarda arsenik bulundurmaktadır ve bu köpekler için ölümcül olabilmektedir. Az miktarda dahi olsa taze veya kuru üzüm köpeğinizde böbrek sorunlarına neden olabilmektedir. Çikolata, pişmiş soğan ve içerisinde kafein bulunan ürünlerde zararlı olabilmektedir.

Yakın Dostlarımız Köpekler– Köpekleri insanlardan ayıran diğer bir özellik ise koku alma duyularıdır. Köpekler kokuyu insanlardan 1000 kat daha iyi algılarlar. İnsanların koku alma hücreleri 5 milyonken, köpeklerde bu sayı 2200’dir.

– Köpekler adeta detektör gibidirler. Bir sesin kaynağını saniyenin 1/600’ünde tespit edebilirler ve insanlardan 4 kat daha uzaktaki sesi algılayabilirler.

– Köpeklerin yüz şekillerinden yaşam uzunlukları anlaşılabilmektedir. Uzun burunlu kurt cinsi gibi olan köpekler, düz yüzlü olan köpeklere nazaran daha uzun ömürlüdürler.

– Köpekler 2-3 yaşındaki bir çocuğun zekâsına sahiptirler. 150-200 arasında kelime öğrenebilirler.

– Köpeklerin dillerinde yaklaşık olarak 1700 tat olma organı bulunurken insanlarda bu sayı yaklaşık olarak 9000’dir.

– Havadaki küçük kimyasal damlacıkları koklayabilmeleri için köpeklerin burunlarının ucu ıslaktır. Köpeklerin burun izleri insanlardaki parmak izi ile eş değerdir. Köpekleri tanımlamakta kullanılır.

– Köpekler ayrıca sahiplerini uzaktan da tanıyabilirler. Öyle ki 1 mil uzaklıkta bile olsa sahibinin kollarını salladığını görebilirler.

– Köpekler renkleri renk körü bir insanın algıladığı şekilde algılarlar ve gözleri kısık ışıkta daha iyi görmektedir.

Yakın Dostlarımız Köpekler– Bir köpek sadece kulağını hareket ettirebilmek için 19 tane kas kullanır.

– Köpeklerin ter bezleri yoktur ve patilerinden terlerler.

– Yavru köpek eğer sezaryen ile doğmuşsa ve anneye temizlendikten sonra verildiyse bazen anne köpek yavrusunu reddedebilmektedir.

  • Yavru köpekler kör, sağır ve dişsiz doğarlar.
  • Dalmaçya cinsinden olan köpekler doğduklarında beyazdırlar. Ciltlerindeki siyah benekler sonradan oluşur.
  • Bir dişi köpek ve dişi yavruları yedi yıl içerisinde 4372 yavru verebilirler.
  • Dünya da yaklaşık olarak 400 milyon köpek yaşadığı düşünülmektedir.
  • Köpek nüfusunun en fazla olduğu ülke Birleşik Devletler’dir. Bunu ikinci sırada ise Fransa takip eder.

Yakın Dostlarımız Köpekler– Dünya üzerinde en çok köpeğe sahiplik etme rekoru 5000 köpek ile Kubla Kahn adındaki bir adamındır.

– İlk kılavuz köpekleri, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Alman hükümeti tarafından savaşta gözlerini yitiren askerler için yetiştirilmiştir.

– Köpekleri sevmenin tansiyonu düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Sağlık açısından yararlı etkilere sahip olan köpekler aslında sadık birer de dost değil mi? Soğuk kış günlerinde onları da düşünmeyi unutmayalım!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.