Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cep Telefonunun İcadı ve Zaman İçinde Yolculuğu…

1 1.086

Cep Telefonunun İcadı ve Zaman İçinde Yolculuğu...1973 yılında ilk cep telefonunun mucidi olan Martin Cooper GSM teknolofisinin önünü açmıştır. 1982 yılında başlanan cep telefonu çalışmalarına, aslında dünyanın heryerine ulaşım imkanı sağlaması ve dünyanın her yerine kablo döşenmesi gerekmesi, düşüncesi itmiştir. Edinilen bilgilere göre ilk cep telefonu görüşmesi Finlandiyada gerçekleştirildi. 1992 de ise ilk sms gönderilmişti. 10 Mart 1876 da Graham Bell telefonu icat ederek bugünlerin geleceğini işaret etmiş oldu.

3 Nisan 1973 tarihinde icat ettiği cep telefonu ile ilk görüşmeyi yapmıştır. Tabiki yapmış olduğu bu telefon bir tuğla gibi, 850 gr. ağırlığında, 25 cm yüksekliğinde, 8 cm derinliğinde ve 4 cm genişliğindeydi. Günümüzde mevcut olan küçük cep telefonları yanında bu bariz bir şekilde büyük olsa bile o dönemde bir devrim niteliğindeydi.

Cep Telefonunun İcadı ve Zaman İçinde Yolculuğu...Bu yolculukta cep telefonu çok büyük değişimlere uğradı. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Komitesi 1982′ de adı GSM olan Global Systems Mobile’ı oluşturdu. GSM Avrupa birliği tarafından 900 Mhz frekansında çalışması için gerekli çalışmaları yapıldı ve takip eden yılda bunu karara bağlayıp hayata geçirdiler. Avrupa’ da 1988 ve 1989 yıllarında yapılan çalışmalar sonucunda 1991 de adeta GSM’ in merkezi haline gelen Finlandiyada Nokia’ nın 1011 model telefon üretilerek ilk görüşme yapıldı.

Türkiyede bu durumun süregelmesi ilk GSM operatörü olan Turkcell ile oldu. 1994 yılı Mart ayında Turkcell hizmet vermeye başladı. Turkcell’ i takiben 2 ay sonra Telsim (Vodafone) geldi. 3. Operator Avea ise 2001 Mart ayında hizmete başladı. Günümüzde ise kullanılan sim kart sayısı yaklaşık 60 milyon seviyelerine ulaştı.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Enes Talha Ucar diyor

    Ellerinize sağlık ödev konum buydu ve çok işe yaradığını hissediyorum daha şimdiden sağolun :))

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.