Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma Yolları

0 427

Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma YollarıWindows sildiğiniz dosyaları tutmak için Çöp Kutusu (Recycle Bin) öğesini kullanıyor. Ama buradan da silinmiş öğeleri geri getirememek hala Windows için önemli eksikliklerden biri olarak görünüyor. Aslında Windows kullandığı dosya sistemi ile dosyaları tam olarak silmiyor. Yanlışlıkla silinmiş öğeleri geri getirmek için yazımızda kullanabileceğiniz program veya yöntemleri bulabilirsiniz.

Programsız Çözüm : Windows 7 ile beraber gelen “Önceki sürümleri yükle” aracı programsız çözüm sunuyor. Çalıştırabilmek için etkinleştirmeniz şart. Güzel yanı klasörler için de kullanılabilmesi. Silinen öğeyi geri getirmek için klasöre gidip araç düğmesindeki Geçmiş düğmesine tıklayarak eski sürümü açmak kadar kolay.

Recuva : Silinen dosyaları kurtarmak amacı ile ücretsiz ve en popüler çözüm olarak kullanılan bir program. Kolay kullanıma sahip olan bir program olan Recuva bana göre de her bilgisayarda yüklü olmalı. Program silinen dosyaları bir liste halinde gösteriyor ve birkaç tıklam ile listeden herhangi bir dosyayı rahatça kurtarabiliyor.

Pandora Recovery : Yavaş ama yetenekli bir araç olan Pandora Recovery, dosya sisteminde sildiğinizi arayarak kurtarmanıza imkan veriyor.

PhotoRec : Fotoğraf kurtarma aracı olarak görülüyor. Temel amaç silinen fotoğraflar olsa da diğer dosyaları da, hatta disk bölümlerini de kurtarmaya yönelik olarak da kullanılabiliyor. Bu nedenle en iyi araçlardan biri olarak görülüyor. En önemli dezavantajı ise grafiksel bir arabirim kullanmayıp konsol tabanlı bir arayüz kullanması. Komut satırı tecrübesi yaşamamışsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.