Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yapraklı Deniz Ejderinin Yaşamı

0 488

Yapraklı Deniz Ejderinin YaşamıBir tür sucul yaşam süren Yapraklı Deniz Ejderi, vücudunda yaprak gibi görünen şeylere sahip oldukları için bu isimle anılırlar. Bu, yırtıcılardan iyi saklanabilmelerinin ana yoludur. Avustralya‘da iyi şanslar kaynağı olarak tanınmaktadır. İşte bu yüzden bu sembolü, orada gerçekleşen çeşitli festivallerin ve etkinliklerin bir parçası olarak göreceksiniz. Yapraklı Deniz Ejderini zorlukla görebildiğiniz halde, hem pektoral hem de dorsal yüzgeçlere sahiptir. Vücutları, sadece su boyunca akan bir bitki gibi görünürler. Bu onların zarar görmemesine yardımcı olur. Onlar sarmal bir kuyruğa sahip değillerdir, bu yüzden onların yeşilliklerin bir parçası olduklarını ve canlı bir şey olmadığını daha da çekici hale getirirler. Bu deniz atı türü yaklaşık 8 santim uzunluğundadır, bu yüzden vahşi doğada bulacağınız en büyükler arasındadır. Dişiler, 6 ila 7 inç arasında değişen ortalama büyüklükteki erkeklerden daha küçüktür. Onlar da dünyadaki tüm türlerin en eşsiz görünüşlerinden biri olarak kabul edilir. Denizatı türleri için çok yaygın olan ön-çekme kuyruğuna sahip değildirler.
Davranış
Su sakin olduğunda, Yapraklı Deniz Ejderinin hala çok uzun süreler boyunca kaldığını göreceksiniz. Beslenmediğinde dinlenmektedir çünkü bu canlılar, çok kolay yorulabilirler. Su çok hızlı hareket ettiğinde tükenme tehlikesi vardır. Bu, korkunç bir fırtına olduğunda büyük sayıları öldürebilir. Sahip oldukları güçlü yön duygusu, uzmanlara göre çok ilginçtir. Uzun mesafeleri yemek bulmak için çabalıyorlar. Ancak tekrar tekrar dinlenmek için aynı yere geri dönme yolunu bulabilirler. Hareket ettikleri zaman saatte bir milin 1 / 8’i kadardır, bu yüzden dünyadaki en yavaş deniz atı türlerinden biridir.

Yapraklı Deniz Ejderinin YaşamıHabitat ve Dağıtım
Avustralya’da, Yapraklı Deniz Ejderine ev sahipliği yapan birçok farklı bölge vardır. Sadece tuzlu sularda yaşarlar. Çok sıcak olmaları gerekiyor, bu yüzden tropikal bölgelere yapışmaya eğilimli ve kıyı şeritlerinin etrafında bulunacaklardır. Hayatta kalması için su sıcaklığıen az 74 derece Fahrenheit olmalıdır. Bugün yaşadıkları yerler Jurien Koyu ve Kangaroo Adası’dır. Doğal yaşam alanlarının tükenmeye devam etmesi, bir zamanlar olduğu gibi çeşitlendirilmedikleri anlamına gelir. Kayalık bölgelerde ve kumda kaldıkları için bulmak zor.
Evrim
Yapraklı Deniz Ejderinin evrimi hakkında çok az bilgi var. Deniz yosununun fosil kalıntıları da var, ancak bu tarih 3 milyon yıldan fazla sürüyor. Bunların, onlardan ayrıldığına ve bugün gördüğümüzden bir zamanlar daha büyük olduğuna inanılıyor.
Diyet ve Beslenme Alışkanlıkları

Yapraklı Deniz Ejderinin YaşamıYapraklı Deniz Ejderinin hayatta kalmak için doğal ortamlarına bağlı olduğu birçok yemek türü vardır. Bu karides, kabuklular ve plankton içerir. Herhangi bir ortamda buldukları şeyi yiyecekler, böylece diyet yerlere göre değişebilir.Bu deniz atının burnu çok uzundur ve yiyecek kaynaklarını emmek için bir boru yöntemi olarak çalışır. Dişleri olmadığı için yiyecekleri çiğnemiyorlar, böylece tek parça halinde yutulabilecek kadar küçük olması gereken şey tüketiyor. Çok yavaş bir hızda besleniyorlar. Aynı zamanda bu kadar küçük bir canlıya şaşırabilecekleri çok sık yemek zorundalar. Bu kadar sık beslenmelerinin nedeni, yiyecekleri tutabilmeleri için sindirim sistemine sahip olmadıkları gerçeğiyle ilgilidir.
Üreme
Erkekler genellikle izole ve ürkütücüdür ve çiftleşme söz konusu olduğunda, bir dişi arayışında agresif olurlar. Çiftleşme hakkı için birbirleriyle de savaşacaklar. Bir kadın çiftleşmeye hazır olduğunda, erkekle birkaç gün geçirir. Bu süre zarfında birbirleriyle hareket ederler. Amaç, aynı zamanda bedenlerinin hareketlerini aynı anda yapabilmeleridir. Bu pratik olur ama süreci çok çabuk alırlar. Erkekler doğana kadar gençleri taşıyacaklar. Dişi, hareketlerini mükemmel bir şekilde tamamladıktan sonra karnındaki kese içine yumurta bırakabilir. Yumurtalar açık pembe renklidir ve çok küçüktürler. Erkeklerin kese içine koyduğu 200 kadar olabilir. Onları yaklaşık 9 hafta boyunca taşıyacak, ancak su yüksek bir sıcaklıkta ise haftalardan daha erken doğmuş olabilir. Çiftin mevsimde erken eşleşmesi durumunda ikinci bir parti yumurtası da yatırılabilir. Gençler geldiklerinde çok küçükler ve kendilerine bakmak zorundalar. Erkeklerden veya dişiden herhangi bir yardım almazlar. Sonuç olarak, bir avuç dolusu çocuğun olgunluk yaşına kadar yaşayacakları çok az şans var. Çoğu aynı su kütlesinde yaşayan diğer canlılar için av olacak.

Kaynakça:
http://www.seahorseworlds.com/leafy-sea-dragon/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku